10.12.2012 18:24:43
Clintonová podporuje práva Kosova, Srbů nikoliv
Na konci své návštěvy kosovského vládního vedení ministryně zahraničí USA Hillary Clinton požadovala, aby Srbsko „ takzvaně normalizovalo“ vztahy se svým sousedem, a trvala na tom, že USA nikdy nedovolí jakákoliv jednání o hranicích mezi těmito dvěma sousedy.

„Tyto hranice nezávislého, údajně suverénního Kosova jsou jasně stanoveny,“ dodala Clintonová pro kosovská média. Kosovo vyhlásilo nezávislost po americké invazi do tohoto do tehdy srbského regionu v roce 1999. Od té doby je okupován silami NATO vedenými USA.
Otázka hranic není pro srbskou vládu prostě jen nějakým kyselým jablkem, nýbrž velice vážnou starostí týkající se faktu, že tyto hranice, nakreslené po válce, ponechávají spoustu vesnic etnických Srbů na kosovské straně hranic a kosovská vláda ovládaná etnickými Albánci se snaží jim zabránit v obchodu se Srbskem za použití vojsk NATO, které by měly zkusit tuto hranici uzavřít.

USA sice podporují sebeurčení pro kosovské Albánce, proč ne také pro Srby žijící na území Kosova, kteří se v první řadě nikdy nechtěli odtrhnout od Srbska a nyní nechtějí uváznout jako součást nového Kosova. USA se nikdy nevyjádřily k těmto dvojím standardům, ale opakovaně omílají svou ochotu dovolit severnímu Kosovu, aby se odtrhlo od zbytku Kosova, ať už by se zase přidalo k Srbsku nebo se stalo samo nezávislým státem.

zdroj: rbk.ru, www.agrarnistrana.cz
autor www.zapadocesi.info @  
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články
Archiv
Odkazy
Vyhledávání google
Google
 
Web This Blog

© 2006 Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. | Blogger Templates by GeckoandFly.
No part of the content or the blog may be reproduced without permission.
Learn how to make money online.TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se