25.09.2012 14:29:08
Sdružení nestraníků odmítá nároky Řádu německých rytířů
Volební lídr Sdružení nestraníků Ing. Václav Prokůpek, Ph.D.: Nároky Řádu německých rytířů mohou církevní restituce navýšit o miliardy korun a podle našeho názoru jsou neoprávněné!
Pozemkové nároky Řádu německých rytířů prosazované poslancem Markem Bendou (dnes ODS, dříve Křesťanskodemokratická strana) a Janem Rumlem (dnes ODS, následně US – DEU, nyní Strana zelených) odsoudil volební lídr Sdružení nestraníků Václav Prokůpek!
Nároky Řádu německých rytířů byly před pěti lety vyčísleny na více než 18 tisíc hektarů, řád vlastnil například i hrad Bouzov nebo Sovinec. Celková odhadní cena majetku se pohybuje kolem 10 miliard korun. „Nárok na restituování je však problematický,“ přiznává i zastánce německého řádu poslanec za ODS a dříve KDS Marek Benda.
Řád německých rytířů v minulosti několikrát bojoval proti Čechům, Moravanům, Slezanům, Lužickým Srbům a Polákům! V bitvě s tímto řádem 15. července 1410 u Grunwaldu se proslavil známý český hejtman Jan Žižka z trocnova, který ve zmíněné bitvě přišel o první oko.
„Církevní restituce se nemusejí zastavit na dosud proklamované částce 134 miliard korun. Poslaneckou sněmovnou právě schválený zákon o majetkovém vypořádání s církvemi totiž pomíjí nároky Německého řádu (kdysi Řád německých rytířů), jehož představitelé nyní zvažují další kroky,“ vyhrožuje poslanec ODS Marek Benda, mimochodem absolvent plzeňských práv (ovšem za podivných podmínek – nejprve se titulu sám vzdal, nyní ho opět používá!). Benda připomíná, že Řád německých rytířů v minulosti přitom jasně deklaroval, že nechce být při restitucích opomenut a že se budou bývalého majetku domáhat i u soudů. „Zatím je předčasné říkat, jak budeme nyní postupovat. V uplynulých letech zazněla spousta různých hypotéz, nechceme přidávat další,“ řekl týdeníku Ekonom sekretář řádového velmistra Robert Rác. Nejde o maličkost. Před pěti lety byly při přípravě zákona pozemkové nároky řádu vyčísleny na více než 18 tisíc hektarů. Jde zejména o lesy na severní Moravě. Kromě toho řád vlastnil řadu budov, především hrad Bouzov a Sovinec nebo Lázně Karlova Studánka. Celková odhadní cena se pohybuje kolem 10 miliard korun.
Musel Volební lídr Sdružení nestraníků Václav Prokůpek ale připomíná: „O majetek řád přišel na základě poválečných Benešových dekretů, tedy na základě legitimních výsledků 2. světové války. Musel tedy spolupracovat s nacisty proti občanům Československa! Jeho nároky jsou tedy neoprávněné!“
Poslanec Marek Benda (ODS) se ale Řádu německých rytířů zastává: „Německý řád se za okupace ničím neprovinil a je to vůči němu velká nespravedlnost," uvádí poslanec.


autor www.zapadocesi.info @  
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články
Archiv
Odkazy
Vyhledávání google
Google
 
Web This Blog

© 2006 Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. | Blogger Templates by GeckoandFly.
No part of the content or the blog may be reproduced without permission.
Learn how to make money online.TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se