01.09.2012 17:45:42
Polská pyramida ohrožuje osud vlády u sousedů, u nás pyramidy nepohnuly ani se starosty
V sousedním Polsku zkrachovaly dvě letecké společnosti a po jejich pádu se řítí i letadlo Amber Gold. Na pochybné společnosti sahající až k nejvyšším politickým kruhům tratilo 50 tisíc investorů téměř 0,5 mld. Kč. Je vstup na finanční trh bezpečný?

Finanční trh je založený na důvěře. Tedy, spíš byl. Všerozpínající se regulace ukolébává klienty do letargického spánku, kteří jsou jako omámení drogou jistoty ochotni a schopni svěřit peníze téměř komukoli – bez jakýchkoli znalostí, kam peníze putují, o prověřování důvěryhodnosti společnosti a investičního podniku ani nemluvě.

Zatím (bohužel zatím) poslední letadlo ztroskotalo v sousedním Polsku. Všichni pasažéři přežili, jen jsou chudší dohromady o přibližně 486 mil. Kč. To je částka, kterou Amber Gold dluží 50 tisícům investorům. Investiční fond měl investovat do zlata, investoval ale do nejrůznějších derivátů – a také do dvou polských leteckých společností OLT Express Regional a OLT Express Poland. Když se z nich fond stáhl, obě vyhlásily bankrot, což vedlo až k prošetřování Amber Gold.

Kolem fondu Amber Gold se rozvíjejí nejrůznější podezření. Podle některých zpráv se měl fon podílet na praní špinavých peněz, ale především měl „investovat“ po vzoru Ponziho systému – tedy klasické pyramidové hry či letadla (což by od majitele leteckých společností zřejmě čekal málokdo; ostatně, není nad dobré krytí).

Pro společnost Amber Gold pracoval i syn polského premiéra Donalda Tuska. Zda o podvodném jednání společnosti věděl i premiér (či jeho syn) lze těžko předjímat. Stejně jako kolik peněz podvedení investoři ještě uvidí. Fond slíbil peníze postupně vrátit, ale bude mít z čeho?

Wall Street Journal v důsledku kauzy je otřesena důvěra v polskou regulaci a dohled. Nabízí se tak pohled do nedávné minulosti, kdy si ve vězení odsedí několik dlouhých životů Bernard Maddoff. Tomu navíc nevěřili jen drobní klienti, ale i renomované finanční instituce.

Jak se může klient ubránit podobným nástrahám? V prvé řadě je nezbytné spoléhat jen sám na sebe – tedy prověřit si důvěryhodnost jak lidí, kteří s financemi radí, tak finančních institucí, které se o peníze mají starat. Nabízí-li kdokoli podezřele bezpečnou investici s vysokým výnosem, pak se jí raději vyhnout.

Vždyť i v Česku bychom již mohli mít dostatek zkušeností s „nadstandardními nabídkami“. I většina bank nabízejících znatelně vyšší úrokové sazby z vkladů než ostatní skončily bankrotem… nemluvě o nejrůznějších letadlech, která nad českou kotlinou proletěla, a pyramidách vystavěných novodobými faraóny.


autor www.zapadocesi.info @  
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články
Archiv
Odkazy
Vyhledávání google
Google
 
Web This Blog

© 2006 Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. | Blogger Templates by GeckoandFly.
No part of the content or the blog may be reproduced without permission.
Learn how to make money online.TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se