15.08.2012 14:18:43
U Schwarzenberga (TOP 09 a starostové Plzeňského kraje) na ministerstvu se předražovalo a kradlo. Ministr to věděl. Myslíte si, že odstoupí?
Na Ministerstvu zahraničních věcí v čele s Karlem Schwarzenbergem (TOP 09) se předražovaly počítačové zakázky, stát tak přišel o desítky milionů korun. Odhalil to šéf jednoho z odborů ministerstva Jakub Klouzal, jak napsal ve středu deník MF Dnes. Případ vyšetřovala inspekce ministerstva, policie ho ale poté odložila. Schwarzenberg problémy s IT zakázkami přiznal.
Podle MfD má Klouzal jasné doklady o tom, že ministerstvo zbytečně utratilo 60 milionů korun za správu počítačů na ambasádách. "Připouštím, že také u mě na ministerstvu se staly věci, které se stát neměly," přiznal kníže.
Firma nabízela vízový informační systém za 150 milionů. Modernizace přitom vyjde jen na 3,5 milionu
Šéf odboru zjistil, že na české ambasády draze létali lidé ze soukromé firmy. Mělo se ušetřit tím, že se z velvyslanectví stáhne přes 40 informatiků. Nakonec tam ale zůstali na jiných pozicích. Než ministerstvo zakázku vypovědělo, za výjezdy IT techniků z Prahy zaplatilo 60 milionů.
Také se chystal nákup serverů a síťových prvků za 220 milionů korun. Vědělo se přitom, že by se vše dalo nakoupit za 70 milionů.
V jiném případě se jednalo o nový vízový informační systém. Firma nabízela projekt za 150 milionů. Díky Klouzalovi byla ale smlouva vypovězena. Podle MF Dnes by modernizace stávajícího systému přišla jen na 3,5 milionu korun.
Podezření prověřovala policie, ale pak to odložila. Byl to pro mě šok, komentoval kníže
V létě 2010 se Klouzal se svými zjištěními svěřil ministrovi. Schwarzenberg považoval informace za závažné a nechal je prošetřit. Inspekce ministerstva pak zpracovala pro policii čtyři podněty k prošetření, ale ta je odložila. "Po pravdě řečeno, úplně šťastný z toho nejsem. Poněvadž jsem doufal, že to nakonec došetří policie. Když jsem zjistil, že to odložila, byl to pro mě dosti šok," řekl ministr deníku.
Podle Schwarzenberga nemá ministerstvo kapacity na to, aby mohlo složité IT případy dotáhnout do konce. Spoléhal proto na policejní aparát.
Inspekce ministerstva neposkytla policii komplexní podklady
Podle Klouzala inspekce neposkytla policii komplexní podklady. "Část originální dokumentace si ode mne Schwarzenbergovi podřízení nikdy nevyzvedli," uvedl.
Jak píše list, Klouzal je také jediný, kdo byl nakonec potrestán. Poté, co se provalilo, že "donáší" na kolegy a "kazí kšefty" velkých IT firem, dostal několik výhrůžek a čelil kontrolám, které na něj nadřízení poslali. Loni v létě pak rezignoval na post ředitele odboru, a když nesouhlasil se zařazením v oddělení, pro které neměl kvalifikaci, dostal výpověď.
Klouzal byl vyhozen. Nabízeli jsme mu jinou práci, ale je to s ním těžké, tvrdí Schwarzenberg
„Vím, že lidé, kteří jdou za svou pravdou, vždycky nějak narazí. Ale my jsme mu nabídli různé možnosti na jinou práci, což on nechtěl přijmout. A pak tedy odešel. Je to zvláštní člověk, kterého si osobně vážím,“ reagoval Schwarzenberg na dotaz MF Dnes. Dodal, že „zacházet“ s Klouzalem je velice obtížné.
Ministr zahraničí připustil, že by vyvodil osobní zodpovědnost, pokud by cítil vlastní provinění. MfD ale zdůraznil, že udělal vše, co bylo možné, a tak se necítí vinen.


autor www.zapadocesi.info @  
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články
Archiv
Odkazy
Vyhledávání google
Google
 
Web This Blog

© 2006 Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. | Blogger Templates by GeckoandFly.
No part of the content or the blog may be reproduced without permission.
Learn how to make money online.TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se