25.07.2012 17:57:03
K čemu je vlastně OSN? Aby mlčelo!
V Africe vznikl nový islámský stát, velký jako Francie: Mezinárodní společenství mlčí!

Dvě rebelské skupiny, které před dvěma měsíci obsadily severní část Mali, se dohodly na vzájemné spolupráci a vytvoření nového nezávislého islámského státu. Stát Azavad už před dvěma měsíci vyhlásili malijští sepataristé z hnutí Azavad a nyní ho povedou společně s islamisty ze skupiny Ansar Dine.Dvě vzbouřenecké skupiny na severu Mali se dohodly na sloučení. Chtějí vzájemně spolupracovat a na území, které obývají, ustavit nezávislý islámský stát. První islámskou skupinou je hnutí Ansar Dine. Druhou skupinou je Národní osvobozenecké hnutí Azavad (NMLA). Podle vůdců hnutí, spolu obě skupiny podepsaly dohodu ve městě Gao.
Obě skupiny zabraly severní část Mali na konci března, kdy v zemi došlo ke státnímu převratu. Jednotky maliské vlády pak byly nuceny uprchnout na jih. Území, které vzbouřenecké skupiny obsadily, rozlohou zhruba odpovídá Francii.
„Ano, je pravda, že dohoda byla podepsána. Islámská republika Azawad je nyní nezávislých svrchovaným státem,“ prohlásil pro agenturu AP vůdce hnutí Azavad kolonel Bouna Ag Attayoub v malijském Timbuktu. Za osvobozeneckým hnutím Azavad stojí sekulární tuarežští separatisté. Ansar Dine vyznává ultrakonzervativní salafistickou formu islámu a má vazby na teroristickou síť Al-Káida.
Mezi oběma skupinami až dosud vládly neshody, protože hnutí Ansar Dine v zemi chtělo zavést islámské právo šaría. Hnutí Azawad se tomu až dosud naopak bránilo. Hnutí Ansar Dine ještě nedávno uvádělo, že je proti tomu, aby na severu Mali vznikl nezávislý stát.
Dohoda mezi oběma skupinami by mohla zkomplikovat snahu mezinárodního společenství situaci v Mali stabilizovat. Po březnovém převratu v zemi stále vládne chaos. Od převratu ze severní části Mali uprchlo přes 300 tisíc obyvatel. Regionální sdružení ECOWAS (Hospodářské společenství západoafrických států) slibovalo, že do země vyšle 3 tisíce vojáků jako pomoc Malijcům při získávání zpět severní části státu, ale až do současnosti žádné regionální vojenské síly do Mali nedorazily.


autor www.zapadocesi.info @  
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články
Archiv
Odkazy
Vyhledávání google
Google
 
Web This Blog

© 2006 Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. | Blogger Templates by GeckoandFly.
No part of the content or the blog may be reproduced without permission.
Learn how to make money online.TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se