25.07.2012 14:00:09
Polský sport.cz: Polonia Waršava je na prodej!
V tomto článku si budeme povídat nejen o pýše, bohatství a velkých plánech (papírových), ale i o tom, co vše je možné v polském fotbale. Abychom poznali celou poslední historii příběhu Polonie Varšava, musíme se trochu couvnout do minulosti, a to až do roku 2008.
Tohoto horkého léta nastalo v polském fotbale něco, čehož polský fotbal ještě nikdy nebyl svědkem. V nejvyšší polské lize hrál, celkem solidně prosperujicí tým Dyskobolia Groclin Grodzisk Wielkopolski. Pamětníci a znalci si zajisté vzpomenou na jejich tažení evropskými poháry (hráli mj. S Herthou Berlin, Manchesterem City, Girondins Bordeaux, Duklou Bánská Bystrica či Racing Lens) a českou stopu Radka Mynáře v mužstvu. Tento dvojnásobný polský vícemistr z malého městečka byl vlastněn podnikatelem Zbigniewem Drzymałou, jenž ve zmiňovaném roce 2008 ukončil své působení v klubu a rozhodl se prodat licenci na hru v nejvyšší soutěži. Ústy někdejšího trenéra Jacka Zielińského to vypadalo takto: “Naprosto jsme netušili, co s námi bude. Z klubu prosakovaly informace, že majitel (Drzymała) prodává klub. Jeden týden jsme byli Śląskem Vratislav (Śląsk Wroclaw) , druhý týden jsme trenovali jako Pogoń Štětín (kde jsme si už dokonce i zařizovali bydlení) a nakonec přišel pan Józef Wojciechowski z Polonie Varšava, nabídnul dosavadnímu majiteli nejvyšší obnos, a nás čekala cesta do Varšavy.”
Něco takového bylo přelomem – nikdy v historii si žádný klub nezajistil místo ve vyšší lize odkoupením licence. Situace Polonie Varšava byla v té chvíli jiná. Klub spadl z ligy a nemohl se dostat zpět mezi elitu.
Józef Wojciechowski (majitel Polonie Varšava a také největší polské developerské společnosti v Polsku JW Construction) měl chuť a peníze vytvořit v hlavním městě opravdu velký klub s těmi nejvyššími ambicemi, který by byl odpovědí velké části Varšavy na vládu Legie Varšava. Polonia byla tehdy i na 1. ligu (2. Nejvyšší, neplést s Ekstraklasou) finančně zabezpečená a bylo otázkou času, kdy se do Ekstraklasy vrátí. Wojciechowski však vzdal sportovní cestu a upřednostnil koupě licence. Začal tedy budovat tým na bazi hráčů bývalého Grodzisku a doplnil ho ambiciozními hráči z bývalé Polonie. První rok šlo vše jako po másle. Tým se umístil na 4. místě v lize, což zaručovalo hru v Evropských pohárech. Tam sice díru do světa Polonie neudělala, ale stydět se taky rozhodně nemusela.” S jídlem roste chuť” praví staré přísloví. Tak přesně by se dal charakterizovat chování Wojciechowského. Svérázný majitel začal do Polonie pumpovat ohromné množství peněz, které mu měly zaručit pravidelnou hru v Evropě a taky vysněný mistrovský titul. Jeho ješitnost a impulzivnost (vyhodil 18!!! trenérů, včetně Jose Mari Bakero, jednoho z nejlepších hráčů FC Barcelona) však tyto megalomanské plány brzy zhatily. Z jedné strany klub disponoval obrovským finančním kapitálem, ale z druhé strany trpěl neuvěřitelnou rozhazovačností svého majitele.
Pro Wojciechowského byl nejdůležitější dnešní den. Ze včerejška se nepoučil a zítřek nebyl důležitý. Soustředil se na pomyslné polské „tady a teď”. Další sezóny byly v porovnání s mediálními sliby chatrné… . Zůstávalo tedy stále na velkých plánech a velkých proklamacích v novinách, a v neposlední řadě o velkých penězích, které majitel a prezident klubu stále hojně utrácel. Fotbalisté, poradci, manažeři, trenéři, štáb a jiní zaměstnanci klubu brali Polonii jako krátkodobou dobře placenou štaci, odkud je třeba sebrat co nejvíc peněz a utéct co nejdále…
Jediní, kdo tímto trpěl, byli fanoušci nejstaršího fotbalového klubu ve Varšavě. Jejich klub byl zbytku ligy pro smích – „DyskoPolo” – Vesnické Disco slyšeli všude, kam přijeli. Vedení klubu opravdu občas připomínalo vesnický kabaret. V právě skončené sezóně polské fotbalové T-Mobile Ekstraklasy 2011-2012 měla opět Polonia Varšava ty nejvyšší cíle – tedy mistrovský titul a boj o Ligu Mistrů UEFA. Wojciechowski opět před sezónou nakoupil spoustu talentovaných i zkušených hráčů (kterým přirozeně královsky platil, nemluvě o přeplácení hráčů ), jenž měli býti zárukou úspěchu. Snad ani nemusíme dodávat, že nic jiného, než výše zmiňované cíle ho nezajímaly. Do týmu přišel mj. Pavel Šultes a Róbert Jež, kteří doplnili v týmu Radka Mynáře. Jak si můžete domyslet, tým nevydržel tlak majitele a médií a skončil až na 6. místě. Po zápase z Ruchem Chorzów, ve kterém Polonia definitivně ztratila šanci na titul se Józef Wojciechowski nechal slyšet, že končí s financováním Polonie a klub je na prodej.
autor www.zapadocesi.info @  
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články
Archiv
Odkazy
Vyhledávání google
Google
 
Web This Blog

© 2006 Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. | Blogger Templates by GeckoandFly.
No part of the content or the blog may be reproduced without permission.
Learn how to make money online.TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se