19.07.2012 16:02:00
Prezidentská kandidátka Roithová zahájila sběr podpisů
Zuzana Roithová počkala na schválení zákona a nyní zahajuje sběr podpisů na podporu své kandidatury

Dnešním dnem Z. Roithová oficiálně zahájila sběr podpisů v souladu s podmínkami zákona. Předchozí období bylo věnováno organizační přípravě sběru podpisů – nyní je vytvořena síť 5 000 dobrovolníků po celé zemi, kteří budou sbírat podpisy především mezi svými přáteli a budou odpovědní za správnost údajů na podpisových arších.
„Mým cílem je minimální chybovost a sběr podpisů bude získáván důstojně osobním kontaktem, a nikoliv anonymním sběrem na matějské pouti. Vím, že by bylo možné mít podporu deseti senátorů, ale od počátku chci získat širokou podporu touto formou.“

Zuzana Roithová kritizuje prováděcí zákon
„Vítám, že je zákon konečně schválen, ale měl platit již před půl rokem. To, že platí až od 1. října, vytváří řadu problémů, jako například zdanění darů získaných před účinností tohoto zákona. Zákon je poznamenán tím, že politici z ODS, TOP 09 a ČSSD se dohodli na znění bez dalších konzultací, zejména pokud jde o financování kampaně.

Limit 40 (resp. 50) milionů je nesmyslně vysoký (Slovensko má limit 3,3 miliony Kč!). Tato suma není oprávněná, protože nemáme prezidentskou demokracii, kde by kandidát musel seznamovat občany se svým komplexním hospodářsko-politickým programem. Informace o minulosti, vzdělání, zkušenostech, postojích, politické angažovanosti a celkové hodnověrnosti kandidátů lze sdělovat velmi levně například prostřednictvím elektronických médií a v rámci debat ve veřejnoprávních médiích, pokud by zákon myslel na dostatečné rozšíření povinného vysílacího prostoru. Uvolněných 10 hodin vysílání v České televizi a Českém rozhlase jen pro posledních 14 dní kampaně považuji za nedostatečné.

Jelikož zákon vůbec neomezuje výši jednotlivých darů, vytváří riziko, že zvolen může být prezidentem buď multimilionář, anebo člověk závislý na skupinách oligarchů. Například v USA se snaží zákonem omezovat prezidentskou kampaň limitem pro jednoho dárce ve výši 5 000 dolarů na kampaň.

Zákon naproti tomu vůbec neřeší podmínky umožňující sběr darů od drobných dárců – kandidát na úřad prezidenta nemůže podle českých zákonů vypsat veřejnou sbírku. Podle prováděcího zákona musí být přitom každý drobný dar dokladován datem narození a adresou dárce (na Slovensku se musí dokladovat osobními údaji – bez data narození – pouze dary nad 8250 Kč), což jsou údaje, které banky při převodech u klientů standardně neevidují.“

O své vlastní kampani Zuzana Roithová říká: „Již v únoru jsem deklarovala, že financování chci založit především na příspěvcích od drobných dárců.“ V tuto chvíli je na volebním účtu nashromážděno 236 tisíc korun od téměř 60 dárců. Na webových stránkách www.roithova.cz je jejich seznam.
„Každého z těchto darů si nesmírně vážím, bez ohledu na jeho výši. Tito lidé mi poskytují své prostředky zcela nezištně, jako výraz podpory a ocenění mé dosavadní práce. Beru jejich důvěru velmi vážně a zavazuje mě v pokračování práce ve prospěch našich občanů i v budoucnu,“ říká Roithová.
autor www.zapadocesi.info @  
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články
Archiv
Odkazy
Vyhledávání google
Google
 
Web This Blog

© 2006 Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. | Blogger Templates by GeckoandFly.
No part of the content or the blog may be reproduced without permission.
Learn how to make money online.TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se