07.07.2012 18:58:26
Saudská Arábie: Je spojencem NATO a USA? Kdo ví?
Je jedním z bratrů krále Abdalláha. Podle saúdskoarabských zvyklostí mohou trůn dědit jenom synové krále Abdal Azíze ibn Abdar Rahmána Fajsala Saúda, který zemřel v roce 1953. Království založil v roce 1935 a měl téměř 40 synů. Bratři jsou nyní většinou sedmdesátníci a mnoho z nich je nemocných.

Princ Najíf měl podle posledních zpráv rakovinu, cukrovku a trpěl také osteoporózou. K léčbě vyjížděl často do ciziny. Jeden z příbuzných ještě před několika dny v místních médiích ujišťoval, že se princ těší dobrému zdraví a že se brzy vrátí do království. Pohřben má být v neděli po večerních modlitbách v Mekce.

Podle stanice Al-Džazíra by mohl král korunním princem jmenovat nynějšího ministra obrany Salmána ibn Abdal Azíze Saúda. Je mu 76 let a je považován za nyní nejvýše postaveného člena rodiny po 88letém králi.

Roli, kterou princ Najíf sehrál v zajišťování bezpečnosti v regionu, v kondolenci ocenil americký prezident Barack Obama. "Pod jeho (Najífovým) vedením rozvinuly Spojené státy a Saúdská Arábie silné a efektivní spojenectví v boji proti terorismu, díky němuž se podařilo zachránit bezpočet amerických a saúdských životů," uvedl v prohlášení americký prezident.

Smrt následníka saudskoarabského následníka trůnu je především špatnou zprávou pro USA. Přesto , že je Saudská Arábie absolutní monarchií a velmi centralizovanou zemí, pro USA je klíčovým spojencem na blízkém Východě. Už dsdlouho se hovoří o tom, že třinácti místním provinciím se centralistická vláda nelíbí a mnoho z nich pošilhává po islámském modelu společnosti bez absolutního monarchy.

První pokusy o založení saúdského států proběhly v polovině 18. století. První saúdský stát měl hranice podobné současnému státu, druhý saúdský stát byl mnohem menší. Moderní království založil v roce 1932 Abd al-Azíz ibn Saúd, který zemi považoval za soukromý majetek svého rodu, a Saúdové mu vládnou dodnes. Předtím svou moc Ibn Saúd rozšiřoval a upevňoval prostřednictvím wahhábistického hnutí Ichwán. Stát má druhé největší zásoby ropy na světě (i to si jednotlivé provincie uvědomují) a je jejím největším vývozcem, proto tato surovina dominuje celé ekonomice.

V 70. letech kvůli ropnému boomu saúdská vláda ohromně zbohatla a začala přetvářet zaostalou zemi v moderní stát. Kvůli nabytému bohatství se stala značným poskytovatelem zahraniční pomoci, čímž začala hrát významnou roli v politice Blízkého východu i celého světa. Saúdská Arábie je islámská absolutní monarchie, kterou ovládá široká královská rodina. Jedná se o jednu z nejteokratičtějších zemí na Blízkém východě; ústavu představují korán a sunna a zdrojem práva je šaría. V zemi se nacházejí dvě nejsvětější místa islámu, Mekka a Medína.

Ekonomicky je království liberální, ale saúdskoarabská společnost je silně konzervativní. Mezi přetrvávající problémy patří porušování lidských práv, diskriminace žen a působení teroristických organizací, kterým právě některé provinční vlády ze zmíněných třinácti poskytují docela slušnou základnu.

zdroje: ria novosti.ru, bbc.com, www.vaclavprokupek.cz, vaclavprokupek.ano2012.txt.cz

autor www.zapadocesi.info @  
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články
Archiv
Odkazy
Vyhledávání google
Google
 
Web This Blog

© 2006 Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. | Blogger Templates by GeckoandFly.
No part of the content or the blog may be reproduced without permission.
Learn how to make money online.TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se