07.07.2012 14:06:30
Na Damašek míří Al-Káida


Podle zpráv Asadova armáda bojuje v severosyrském městě Chán Šajchún. Vojáci údajně vypalují domy. Opoziční oddíly prý ve středu večer utrpěly těžké ztráty v bojích poblíž města. Přišly nejméně o deset lidí, vojsko proti opozici útočí z minometů. Ráno bylo u Chán Šajchúnu 100 obrněných vozů a tanků a také raketové baterie.

Podle agentury Reuters, která se odvolává na internetové zdroje, zřejmě ze Sýrie uprchl generál elitních Republikánských gard, které jsou nejvěrnější ozbrojenou složkou vládnoucího režimu. Šlo by o dosud nejvýznamnějšího dezertéra z řad provládních jednotek. Únik generála Manafa Tlase údajně potvrdil vysoce postavený syrský bezpečnostní zdroj. Někdo z vysokých funkcionářů údajně k tomu řekl, že jeho útěk nic neznamená.

Šéf přerušené monitorovací mise OSN Robert Mood dnes v Damašku prohlásil, že násilí v Sýrii se bezprecedentně vystupňovalo. Má-li jeho tým obnovit práci, musí podle něj začít obě strany dodržovat příměří. Pozorovatelé přerušili práci v polovině června, měsíc před vypršením mandátu, protože se nemohli na mnohá místa dopravit a často se dostali do palby.

Moodova mise měla 300 členů. Norský generál je proti tomu, aby byl jejich mandát pozměněn, jak někteří navrhují, a aby byli pozorovatelé vyzbrojeni.

Asi 200 000 Syřanů prý před boji uprchlo, hlavně do Turecka, Jordánska a Libanonu. Kyperský prezident Demetris Christofias dnes oznámil, že je Kypr připraven na případný nápor uprchlíků ze Sýrie a pomůže jim podobně, jak to udělal pro Libanonce prchající v roce 2006 z konfliktu mezi Hizballáhem a Izraelem.

Turecký list Cumhuriyet dnes otiskl rozhovor, v němž syrský prezident Bašár Asad tvrdí, že by byl už dávno sesazen jako íránský šáh, kdyby za ním nestáli Syřané. Teroristy, kterým od počátku násilnosti připisuje, podle něj podporují znepřátelené arabské vlády.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov po setkání s německým protějškem Guidem Westerwellem přiznal, že Rusko bylo požádáno o udělení azylu Asadovi, jak tento týden napsal ruský tisk. Bylo to prý při setkání prezidenta Vladimira Putina s kancléřkou Angelou Merkelovou v Berlíně 1. černa.

Známý server WikiLeaks začal zveřejňovat zachycenou diplomatickou poštu syrských politiků z doby mezi rokem 2006 až letošním březnem. Jde o 2,5 milionu dokumentů, v nichž se údajně ukazuje, že zejména západní společnosti dodávaly citlivý materiál Sýrii i po vypuknutí protestů. Je mezi nimi zařazen například italský státní zbrojní koncern Finmeccanica, která dodávala sofistikovaný komunikační materiál. Podle mluvčí WikiLeaks Sarah Harrisonové jde odhalení nepříjemné nejen pro Syřany, ale i pro Západ, který "tvrdí jedno a dělá druhé".zdroj: Reuters, wikileaks.svetu.cz, vaclavprokupek.ano2012.txt.cz, www.zapadocesi.info

autor www.zapadocesi.info @  
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články
Archiv
Odkazy
Vyhledávání google
Google
 
Web This Blog

© 2006 Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. | Blogger Templates by GeckoandFly.
No part of the content or the blog may be reproduced without permission.
Learn how to make money online.TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se