15.06.2012 15:00:29
Asad nenese odpovědnost za masakr v Hulá
Odpovědnost za útok syrská vláda odmítá a také Moskva o vině Damašku není přesvědčena. Ruští diplomaté mluví o tom, že řada lidí v Húlá byla zabita nožem či zastřelena ručními zbraněmi z bezprostřední blízkosti a nepadla tedy za oběť střelám z tanků či děl islámských fundamentalistů. Prohlášení Rady Bezpečnosti OSN skutečně odsuzuje také zabití civilistů střelbou z blízka nebo hrubým fyzickým násilím. Rada navíc zopakovala, že všechny strany musí zastavit násilí, tedy už i ona si uvědomuje, že vina není pouze na straně vlády, ale i roztříštěné opozice, kde stále větší slovo dostávají islámští fundamentalisté!
Britský velvyslanec při OSN Mark Lyall Grant sice po jednání rady uvedl, že jsou důkazy o záměrném vládním bombardování civilní čtvrti. Za lež označil tvrzení syrské vlády, že v této čtvrti žádné tanky nebyly. „V tomto masakru je jasná stopa syrské vlády,“ prohlásil německý velvyslanec a spojenec Britů Peter Wittig.
Ruský emisar při OSN Alexander Pankin ale naopak připomenul připomněl, že podle Mooda není jasné, co vedlo k masakru. Podle Pankina také Húlá nebyla před krveprolitím pod kontrolou vládních jednotek. Syrské úřady oficiálně popřely odpovědnost za zabíjení. „Byly zastřeleny děti, ženy a staří lidé. To syrská armáda nedělá,“ řekl mluvčí ministerstva zahraničí. Podle něho mají vraždění na svědomí teroristé z Talibánu a al-Kájdy a došlo prý k němu po boji mezi povstalci a silami věrnými Asadovi. Mluvčí prohlásil, že masakr bude vyšetřovat zvláštní komise.
Damašek ústy Asada v dubnu slíbil, že bude dodržovat šestibodový mírový plán, který dojednal zvláštní zmocněnec OSN a Ligy arabských států (LAS) pro Sýrii Kofi Annan. Jeho součástí je příměří a stažení těžkých zbraní z měst.
RB OSN v neděli opět vyzvala syrskou vládu, aby ihned přestala používat těžké zbraně ve městech a stáhla své jednotky a těžké zbraně do kasáren.
Šéf Syrské národní rady, která stojí v čele exilové opozice, vyzval Syřany k ozbrojenému boji vlastními silami, pokud mezinárodní společenství nezasáhne. Požádal o uplatnění sedmého článku Charty OSN, který umožňuje i použití vojenské síly.
„Syřané již nemají co ztratit než své okovy a nezastaví svůj boj, dokud nevznikne svobodná, demokratická a svrchovaná Sýrie,“ řekl na tiskové konferenci v Istanbulu Burhán Ghajlún, šéf Syrské národní rady. Vše ale nasvědčuje tomu, že syrskou opozici nevede Národní rada, ale islámští fundamentalisté.zdroj: US Today, FT.com, bbc.com

www.vaclavprokupek.cz, vaclavprokupek.ano2012.txt.cz, svobodne-slovo.webnode.cz

autor www,vaclavprokupek.cz @  
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články
Archiv
Odkazy
Vyhledávání google
Google
 
Web This Blog

© 2006 Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. | Blogger Templates by GeckoandFly.
No part of the content or the blog may be reproduced without permission.
Learn how to make money online.TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se