15.06.2012 14:57:08
Egypt: revoluce požírá svoje děti!
Možná, že ještě před devatenáctým stoletím a pochodem rozhněvaného francouzského lidu na Bastilu, platilo přísloví, že "Revoluce požírá svoje děti". Nyní tohle přísloví začíná poznávat i arabský svět, konkrétně Egypt.

Do druhého kola prezidentských voleb (16. a 17. června) totiž postoupil zástupce bývalého režimu a islamista. Liberálové, levicoví intelektuálové i pravicově smýšlející sekulárně orientovaní intelektuálové se do druhého kola prezidentských voleb prostě nedostali. Proč? Revoluce požírá svoje děti! A lidé, jak známo už od dob starověkého Řecka chtějí chléb a hry. Autoritativní prezident Mubárak, kterého lid v Egyptě svrhl si díky značným dotacím USA mohl dovolit dát lidem právě dostatek chleba i her, byť pro sebe a svoji rodinu si dopřával toho chleba a těch her až přespříliš.

Lid chtěl svobodu. A ta se s problémy dostavuje, jenže přináší i ekonomické problémy, a tak se voliči obrací zpět ke starým strukturám a pořádkům. I díky tomu se do druhého kola voleb dostal bývalý premiér za vlády Husního Mubaraka Ahmad Šafík. A také známý islamista Muhammad Mursí, který sice moc svobody nenabízí, ale o to více chleba a her v duchu islámské revoluce. A lidé na tyhle slova slyší.

Liberálové, intelektuálové prostě nabízejí "jen" svobodu a také to, že to byli právě oni, kteří revoluci proti Mubarákovi vedli. Ale jak známo, revoluce požírá svoje děti. To platí nejen v zemích postsovětského bloku, ale také v arabské velmoci jménem Egypt.

zdroj: reuters.com, lidova-demokracie.stranky1.cz, www.vaclavprokupek.cz

autor www.amnestyworld.net @  
0 Komentáře:
přidat komentář
<< domů
 
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články
Archiv
Odkazy
Vyhledávání google
Google
 
Web This Blog

© 2006 Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. | Blogger Templates by GeckoandFly.
No part of the content or the blog may be reproduced without permission.
Learn how to make money online.TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se