13.06.2012 15:42:50
Zavřou Parkanovou (KDU-ČSL, TOP 09 a starostové)?
Protikorupční policie po letech vyšetřování nákupu vojenských letounů CASA ukázala na prvního politika, který by měl být za netransparentní tendr zodpovědný - Vlasta Parkanová. Politička - tehdy v barvách KDU-ČSL - byla v letech 2007 až 2009 - ministryní obrany.


Pokud by se Vlasta Parkanová (TOP 09) stala jediným politikem, který bude stíhaný za nákup letounů CASA, půjde o značné překvapení. Během její tříleté éry měl totiž na ministerstvu obrany hlavní slovo první náměstek Parkanové a pozdější vicepremiér Martin Barták (ODS).

Ten si mimochodem už rovněž vyslechl obvinění, jen v jiné kauze – policie jej na podzim začala vyšetřovat v souvislosti s korupční aférou kolem nákupu nákladních vozidel Tatra.

Mám čisté svědomí, říká Vlasta Parkanová. Policie ji chce stíhat v kauze letadel CASA - čtěte ZDE

Role Parkanové na ministerstvu byla spíše symbolická. Podle znalců zákulisí šla hlavní rozhodnutí – zejména v případě zakázek – zpravidla mimo ni. Ostatně i v parlamentu nebo v médiích je obvykle vysvětloval některý z jejích náměstků.

Brusel zastavil šetření českého nákupu letadel CASA, podezření z korupce trvá - čtěte ZDE

Nicméně byla to právě Parkanová, kdo v půlce dubna 2009 z titulu své funkce vedl utajené jednání třiceti nejvlivnějších lidí z ministerstva obrany a generálního štábu, které české vládě doporučilo nakoupit letouny CASA. A to přesto, že už tehdy zakázka vyvolávala značné pochybnosti.

Nákup byl neprůhledný, předražený

Předně: letouny, které i se servisem vyšly na 4,5 miliardy, se ministerstvo rozhodlo kupovat bez otevřené soutěže. Přitom i samotný generální štáb původně požadoval upřednostnit konkurenční italské stroje Spartan, jež mají delší dolet i větší přepravní kapacitu.

Dále: konečná cena, kterou ministerstvo zaplatilo, byla výrazně vyšší, než za kolik si letouny CASA pořídilo třeba Portugalsko nebo Polsko.

A do třetice: ministerstvo si letadla nekoupilo přímo od výrobce ale od české zprostředkovatelské společnosti Omnipol. Jaký byl rozdíl mezi cenou, za kterou Omnipol letadla nakoupil a posléze prodal, se dodnes neví.

Za společností Omnipol už od devadesátých let stál zbrojař Richard Háva, který se netajil svým přátelstvím s ministrem financí a Parkanové tehdejším i nynějším stranickým šéfem Miroslavem Kalouskem.

Právě on se nyní exministryně zastává. „Jak může být za jednomyslné politické rozhodnutí vlády, které osobně považuji za správné, být popotahování jeden ministr? To nedává smysl," říká Kalousek.
fotogalerie: Žádosti o vydání poslanců ze současné poslanecké sněmovny

Důvod ke spěchu nebyl

Kalouskem zmiňované rozhodování vlády je přitom jen dalším sporným momentem celé zakázky. Topolánkova vláda schválila několikamiliardový kontrakt v době, kdy už byla v demisi a navíc v situaci, kdy bylo jasné, že Česko směřuje do recese.
autor www.vaclavprokupek.cz @  
0 Komentáře:
přidat komentář
<< domů
 
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články
Archiv
Odkazy
Vyhledávání google
Google
 
Web This Blog

© 2006 Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. | Blogger Templates by GeckoandFly.
No part of the content or the blog may be reproduced without permission.
Learn how to make money online.TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se