11.06.2012 17:57:37
Už zase se Kalouskovi rozpadá státní rozpočet
Květnová čísla státního rozpočtu jsou katastrofální. Bohužel zapadla ve stínu aféry Davida Ratha a proto je vládě ve sněmovně tento týden připomeneme. Ačkoliv vláda tvrdí, že letošní schodek státního rozpočtu skončí na 105 miliardách korun, je květnová sekera státního rozpočtu stejná jako v loňském roce. Tehdy ale rozpočtový deficit na konci roku dosáhl 142 miliard korun! Ekonomika je v útlumu a tak je zřejmé, že ministr Kalousek už zase nedodrží sněmovnou schválený deficit.

Vládě se nedaří vybírat daně. Zcela selhal kuriózní pravicový předpoklad, že zvýšení DPH na potraviny a léky při současném poklesu reálných příjmů obyvatel povede k vyššímu výběru

DPH. Nic takového se samozřejmě nestalo. Horší je i výběr spotřební daně, daní od živnostníků a majetkových daní. Minimálně do září nám EU neproplatí ani korunu na projekty z evropských dotací. Na to, aby vláda vyčerpala plánovaných 100 miliard z fondů EU, jí tak zbudou pouhé tři měsíce. Teoreticky. Schodek státního rozpočtu tak navzdory zvyšování DPH a škrtům u těch nejchudších a nejslabších míří opět ke 150 miliardám korun.

Je zřejmé, že bez nastartování ekonomického růstu nelze dostat schodky státního rozpočtu pod kontrolu.
autor Ing. Václav Prokůpek, Ph.D., české reformy.cz @  
0 Komentáře:
přidat komentář
<< domů
 
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články
Archiv
Odkazy
Vyhledávání google
Google
 
Web This Blog

© 2006 Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. | Blogger Templates by GeckoandFly.
No part of the content or the blog may be reproduced without permission.
Learn how to make money online.TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se