04.06.2012 13:30:28
Nový mobilní operátor s nižšími cenami? Nech si občane zajít chuť
Chystaná dražba kmitočtů prostřednictvím ČTÚ může vzbuzovat naděje. Dle mě marné.Máme toho dost! Dalo by se říci při pohledu na ceníky našich tří mobilních operátorů. A tak si mnozí slibují mnoho od toho, že se chystá dražba volných kmitočtů a s tím vstup nového operátora na trh. Pak by se snad s cenami již mohlo něco dít. Když jsem si přečetl podmínky dražby kmitočtů ze strany státu, tak se mi skepse opět vrátila.

Především je tam požadavek, že stát bude chtít za novou licenci 10 miliard korun. Já nejsem investiční ekonom, ale zkusme nasadit kupecké počty. Nový operátor bude zpočátku nabírat nové zákazníky, začne od nuly a když bude moc dobrý, tak skončí po třech letech na dvou milionech zákazníků. Řekněme pro jednoduchost výpočtu, že bude mít v průměru jeden milion zákazníků ročně, a to si myslím, že jsem ještě optimista.

10 miliard děleno tím jedním milionem je 10 000 Kč na zákazníka na tři roky. Jinými slovy 278 Kč na zákazníka a měsíc jenom jako dávka státu za udělení licence. To nepočítám investiční náklady do nové sítě, provozní náklady nového operátora, marketing atd. atd. atd. Takže s tarify podobnými jako u našich sousedů (za 200 Kč 1000 volných minut, 1000 volných sms a 1 GB volných dat) se můžeme rozloučit.

To, že platíme strašně moc za telefonování bych už tedy nazval mobilní daní. To je totéž jako v případě elektřiny, kdy si stát prostřednictvím ČEZu inkasuje do svého rozpočtu. Takto si to zinkasuje prostřednictvím aukce kmitočtů a budeme platit všichni. Vedlejším efektem je, že ale platíme tím pádem i do nenažraného chřtánu dosavadních operátorů.

Z tohoto hlediska je částka 10 miliard korun asi tak na úrovni ročního zisku každého z nich. Jinými slovy pro ně poměrně pakatel. Stále si myslíte, že nové frekvence získá nějaký čtvrtý subjekt a nikoliv nikdo z trojice současných mobilních oligarchů?

zdroj: MB.com
autor vaclavprokupek.infoblog.cz @  
0 Komentáře:
přidat komentář
<< domů
 
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články
Archiv
Odkazy
Vyhledávání google
Google
 
Web This Blog

© 2006 Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. | Blogger Templates by GeckoandFly.
No part of the content or the blog may be reproduced without permission.
Learn how to make money online.TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se