02.06.2012 22:51:37
Vyplatilo se ČR osm let v EU?
V současné době jsou Evropská unie i eurozóna bez reálné koncepce dalšího vývoje. Dosavadní výsledky těchto organizací jsou bídné. Nejenže nebyla zajištěna stabilita ekonomiky členských zemí, ale prokázala se i neschopnost zabránit hluboké ekonomické a finanční krizi.

Země mají většinou historicky nejvyšší zadluženost i nezaměstnanost. Ekonomické i sociální rozdíly se nesmazaly, naopak se prohlubují. Likvidují se zbytky takzvaného sociálního státu. Instituce těchto společenství slouží především bohatnutí bohatých na úkor stále chudších. Plně se to týká i České republiky.

Již několikrát jsem dával podnět, aby naši poslanci v Evropském parlamentu vypracovali analýzu kladů a záporů našeho členství v EU. Mají na to prostředky i přístup k potřebným podkladům.

Jaké jsou klady?

Pocit větší bezpečnosti nemáme. Naopak, zapojení do agresivních akcí USA (například Afghánistán) přináší oběti na životech a vyžaduje velké náklady. Zbytečně, protože to žádný pozitivní význam pro nás ani pro bezpečnost Evropy nemá.

V oblasti ekonomické jsme dosáhli historicky nejvyšší zadluženosti státu (více než 1,6 bilionu korun) a také nezaměstnanosti (více než 700 tisíc osob bez práce). Směrnice EU komplikují rozvoj ekonomiky. Zemědělství, v důsledku horších ekonomických podmínek než v rozvinutých zemích EU, je před likvidací.

Více než 80procentní závislost zahraničního obchodu na západních zemích EU přináší problémy pro dnešek a ještě větší pro budoucnost. To již přiznávají i představitelé české pravicové vlády, hovoří o tom, že se musíme vrátit i na naše historicky tradiční východní trhy a trhy rozvojových zemí.

* * *

Liberalizace ekonomiky, včetně zahraničního obchodu, vedla ke krachu velkého počtu podniků (často šlo o likvidaci konkurence podniků v Německu apod.) Před likvidací je zemědělství, obory spotřebního průmyslu. Zanikla například výroba cukru. Sklářství, keramika, obuv atd. jsou v hlubokém propadu.

Ke kladům můžeme zařadit snad pouze volné cestování do zemí EU. Ale na to musí být prostředky, kterých má sociálně slabší většina obyvatelstva stále méně.

A bude ještě hůře, protože většina výrobních fondů je již prodána do zahraničí, nebo je pod zahraniční kontrolou. Podivuhodné je, že jsme jedna z mála zemí na světě (pokud ne jediná), kde je bankovní sektor zcela v rukou zahraničních vlastníků. Nemáme ani jednu banku v majetku státu nebo českých finančníků.

Jsou eurodotace přínosem?

Evropské fondy měly být podle našich eurooptimistů penězovodem, který ČR pomůže rychleji dosáhnout životní úrovně západní Evropy. Místo toho to však v současné době vypadá, že česká státní pokladna na pomoc z Bruselu doplatí.

Systém poskytování dotací je velmi složitý, vznikly pro něj nové úřady, velká část dotací po cestě »vyšumí«, anebo je fakticky vynaložena na složitý dotační proces.

Dosavadní bilance

V období let 2007-2013 může ČR získat z Bruselu 776,1 miliardy korun. Zatím byly schváleny dotační projekty za 577 mld. Kč. Z těch bylo dosud vyplaceno 327 miliard. Ovšem nikoliv Bruselem, ale českým státem, protože EU proplácí dotace až po schválení hotové akce.

Takže může oněch 85 procent nákladů zaplatit, ale také nemusí. A tak český stát v případě neschválení Bruselem musí uhradit nejenom 15 % nákladů, ale celých 100 %, tedy i původně přislíbenou částku dotace. Doposud ČR získala z uvedených 327 mld. Kč pouze 138 miliard. Zbytek je ve vzduchoprázdnu.

Prý se ukazuje, že neproplacené projekty odporují základním podmínkám přidělení dotace. Sdělil to ředitel EU centra ČSOB Jakub Tomaštík. Těch, zatím Unií nerefundovaných 190 miliard nejspíše navýší schodek státního rozpočtu a státní dluh.

Václav Věrtelář, euserve.cz
autor svobodne-slovo.webnode.cz @  
0 Komentáře:
přidat komentář
<< domů
 
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články
Archiv
Odkazy
Vyhledávání google
Google
 
Web This Blog

© 2006 Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. | Blogger Templates by GeckoandFly.
No part of the content or the blog may be reproduced without permission.
Learn how to make money online.TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se