29.05.2012 19:42:42
Těšínské Slezsko
Těšínské Slezsko leží v pohraniční oblasti severovýchodní části Severní Moravy a Slezska. Rozkládá se na území v úseku od Hrčavy (ČR) a Jaworzynki (PL) po Bohumín (ČR) a Chalupki (PL). Přirozenou osu tvoří řeka Olše, srdcem pak jsou hraniční města Český Těšín a Cieszyn.

Nejatraktivnější část regionu však tvoří Těšínské Beskydy, které jsou oblíbeným výletním místem. Dalším magnetem Těšínského Slezska je stavební sloh a folklór. Kolorit dřevěných staveb, zachování tradiční řemeslné výroby, lidových zvyklostí a obyčejů dává návštěvníkům zapomenout, kde je hranice mezi minulostí a přítomností. V malých podhorských vesničkách je možné obdivovat tradiční dřevěná obydlí se střechami pokrytými šindeli a lidové kroje, které jsou pro každou oblasti poněkud odlišné. Dominantami některých obcí jsou pozoruhodné dřevěné kostelíky nebo na jejich místě postavené sakrální stavby.
Zcela odlišnou kulturu představují kostely z druhé poloviny dvacátého století a lovecké zámečky bývalých knížat, historické budovy a radnice jednotlivých měst.
Pro odpočinek, ale zejména pro léčebné účely, jsou využívány prameny jodo-bromové minerální vody v lázních Darkov. O životě obyvatel v severovýchodní části Slezska vypovídají expozice Tešínského muzea v Českém Těšíně, v Havířově a Petřvaldě.

Území jako zrozené pro pestrou letní turistiku a bohatou paletu zimních sportů. Příroda zde nabízí jedinečné turistické, cykloturistické a běžecké trasy jež vedou většinou nepříliš náročným terénem a umožňuje z hřebenů a vrcholů hor neopakovatelný výhled do kraje. K nejnavštěvovanějším lokalitám v zimě i v létě proto patří vrchol Javorového (1031 m) ze sedačkovou lanovkou a širokými možnostmi sportovního vyžití, odkud vede síť turistických tras. Mohutná hora Čantoryje (997 m) je dostupná rovněž lanovkou a je opředena mnoha pověstmi. Na úbočí Gírové (840 m) jsou pro turistiku lákadlem tzv. Čertí mlýny - skupina skal s dnes již zasypanou jeskyní, která údajně sloužila za úkryt zbojníkům. Opravdu krásný výhled na slovenskou stranu Jablunkovského průsmyku se nabízí z Šancí, kde bylo ve středověku vybudováno opevnění, které sloužilo proti nájezdům Tatarů, později proti Turkům. K procházkám a vyjížďkám na kole či běžkách lákají po celý rok také mohutná pásma Velkého a Malého Polomu (1067 m) a Stožku (995 m). Zvláště v létě není potřeba spěchat, protože překrásné hluboké lesy jsou houbařským rájem a na horských pasekách naleznete množství borůvek, malin a ostružin.
Celý region je domovem vegetace i horské fauny se zbytky původních pralesů, jež lákají svou rozkvetlou krásou či ušlechtilostí a ladností zvířecích tvorů. Pozorný návštěvník určitě nalezne i několik endemických druhů rostlinné říše. Příkladem budiž nenápadná žlutozelená kytička, jíž dal region své jméno - Těšíňanka.

autor www.vaclavprokupek.cz @  
0 Komentáře:
přidat komentář
<< domů
 
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články
Archiv
Odkazy
Vyhledávání google
Google
 
Web This Blog

© 2006 Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. | Blogger Templates by GeckoandFly.
No part of the content or the blog may be reproduced without permission.
Learn how to make money online.TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se