29.05.2012 15:37:23
Nový finanční systém je na světě
Současný finanční systém není nutně něco fixního, daného. Uvědomme si, že stávající finanční systém ve světě funguje pouze pár desítek let. Množství lidí však k němu přistupuje jako k něčemu danému neměnnému, o čem se nediskutuje. Historie je přitom plná předání moci, nejen v rámci jedné země, ale i mezi zeměmi.

Země mezi sebou bojují o moc neustále. Změna může být zaznamenána, ale signály nesmějí být ignorovány. Pokud jsou, pozorovatel se potom nestačí divit.

V poslední době Spojené státy ztratily pozici světové jedničky v investičním bankovnictví, např. v objemu IPO (Hong Kong je v poslední době předčil téměř dvojnásobně). Snad je zachrání IPO Facebooku, obávám se však, že půjde o pouze jednorázový výkyv. V sektoru přímých finančních zahraničních investic se jako 3 největší centra posledních let podle statistiky Banker Intelligence Unit of the Financial Times rýsují Singapur, Dubaj a Hong Kong. Jenom samotný Singapur je větší než New York, Londýn a Frankfurt dohromady. Čína navíc dominuje investicím do rozvíjejících se ekonomik.

Spojené státy se přesto (nebo spíše právě proto, že jsou si vývoje moc dobře vědomy) snaží neustále demonstrovat svoji dominanci ve světě a využívají k tomu i finanční sektor. Bojují o udržení své největší výhody – dominance dolaru – jak se jen dá. Problém je v tom, že se to díky použitým zbraním pravděpodobně obrátí proti nim samotným.

Není to tak dávno, co Spojené státy utáhly finanční kohoutky vůči Íránu. Šlo o odříznutí jejich bank od systému SWIFT. Jako první – téměř měsíc před odříznutím íránských bank od SWIFTu – psal o potenciální hrozbě Jim Sinclair a na našem serveru se o tom psalo ještě v únoru, přibližně tři týdny před samotným aktem. Toto rozhodnutí Spojených států se může stát zvratem ve finanční válce. Ale zcela jiným, než se na první pohled může zdát. Jak to tak vypadá, tahle akce se může obrátit proti Spojeným státům samotným. Spojené státy totiž tímto činem všem ukázaly, jak drží zbytek světa, obrazně řečeno, pod krkem.
autor Ing. Václav Prokůpek, Ph.D., investujeme.cz @  
0 Komentáře:
přidat komentář
<< domů
 
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články
Archiv
Odkazy
Vyhledávání google
Google
 
Web This Blog

© 2006 Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. | Blogger Templates by GeckoandFly.
No part of the content or the blog may be reproduced without permission.
Learn how to make money online.TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se