28.05.2012 22:22:15
Žáby hromadně vymírají
Po světě se šíří jako lesní požár plíseň, která napadá jemnou kůži obojživelníků a ohrožuje tisíce druhů žab, čolků a mloků, napsal německý list Die Welt. K jejímu šíření mohou nevědomky přispívat mimo jiné i návštěvníci hor.

Plíseň Batrachochytrium dendrobatidis (Bd) napadla na 200 druhů obojživelníků po celé Zemi, uvedli vědci. V Evropě byla tato plíseň poprvé zaznamenána v roce 1999 ve Španělsku. Nyní je rozšířena i ve Velké Británii, Itálii, Portugalsku a Švýcarsku. V těchto zemích bylo nakaženo více než 20 druhů obojživelníků. Nejohroženější jsou čolci, mloci a ropuchy.

"Zdá se, že agresivní kmen Bd je hybridem dvou méně nebezpečných forem, které se spojily prostřednictvím obchodu s exotickými žábami," říká Dirk Schmeller z pařížského Národního střediska pro vědecký výzkum.

Schmeller s kolegy testoval různé populace obojživelníků s ohledem na jejich odolnost vůči plísni Bd. "Prakticky všeobecně platí, že nejhůře postižení jsou obojživelníci žijící v nadmořské výšce nad 1000 metrů," uvádí.

Obojživelníci žijící v Evropě v nižších nadmořských výškách jsou sice vůči Bd odolnější, ale mohou toto plísňové onemocnění přenášet dál. A právě tehdy vstupují do hry i turisté a další návštěvníci hor. "Zdá se, že lidé chodící po horách, mají obojživelníky ve značné oblibě. Oni nebo jejich děti mohou zvednout žábu nebo čolka a třeba je přenést z jednoho rybníčku do druhého - a s nimi i plíseň," vysvětluje Schmeller. Plíseň mohou roznášet ve své srsti také psi koupající se v jezírkách.

Kdyby byli všichni turisté uvědomělí a omezili riskantní chování, mohlo by se možná šíření nebezpečné plísně trochu zabránit. Ale pouze trochu. "Ptáci a další zvířata také přirozeně šíří houbu," uzavírá Schmeller.

Podle vědců z Kalifornské univerzity plíseň Bd narušuje u napadených živočichů přirozenou rovnováhu draslíku a sodíku. Obojživelníci začnou být čím dál tím letargičtější a přestanou přijímat potravu, dokud se jim nezastaví srdce. Vědci tehdy zkoumali žáby v horách Sierra Nevada v USA. Na tomto místě se plíseň začala poprvé šířit v roce 2004. Nejprve onemocnělo jen několik jedinců, ale pak se infekce začala rychle šířit a žáby začaly hromadně hynout. Do roku 2008 poklesla populace žab v této oblasti na pouhou čtvrtinu původního počtu.

Na celém světě je přibližně 6400 druhů obojživelníků, podle odborníků je více než třetina z nich ohrožena vyhynutím.

autor vaclavprokupek.infoblog.cz @  
0 Komentáře:
přidat komentář
<< domů
 
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články
Archiv
Odkazy
Vyhledávání google
Google
 
Web This Blog

© 2006 Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. | Blogger Templates by GeckoandFly.
No part of the content or the blog may be reproduced without permission.
Learn how to make money online.TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se