26.05.2012 23:15:33
Sýrie: Občanská válka nebo islamistický puč?
Odpoledne byl hlášen další výbuch z druhého největšího města Aleppo. Nejsou zprávy o počtu mrtvých a raněných. "Byly to islamističtí teroristé," má jasno Asadova vláda. V Damašku i Aleppu podobných útoků přibývá. Podle syrské vlády jsou za atentáty islamističtí teroristé, kteří chtějí násilím svrhnout prezidenta Bašára Asada.

Povstalecká Svobodná syrská armáda obviňuje z těchto činů režim, který tak chce zastrašit obyvatele a přesvědčit svět, že bojuje s teroristy. Americké zpravodajské služby se domnívají, že za výbuchy v syrských městech je irácká odnož Al-Káidy, která se chce tímto způsobem do konfliktu zapojit. Na čí straně ale teroristická skupina stojí? Pravděpodobněji na straně povstalců proti Asadovi.

Exilová Syrská národní rada obvinila z útoků syrský režim. S odvoláním na své zdroje uvedla, že jednoho ze svědků exploze, který přežil, krátce poté zastřelil vládní odstřelovač ze střechy.


Syrský prezident Asad přiznává, že prohrává informační válku a ukázal zabité teroristy novinářům. Ale i tak většina médií píše proti režimu Asada a jeho spojenců a nedávné vítězné volby bez opozice proti prezidentu Asadovi. Ten zase tvrdí, že opozice je nejednotná a jedinou opoziční silou jsou islámští teroristé.

V Sýrii nyní působí několik desítek pozorovatelů OSN, kteří mají dohlížet na příměří, dojednané zvláštním vyslancem světové organizace Kofim Annanem. Podle něj však příměří ani režim, ani povstalci nedodržují.

Přehledně o Sýrii: Proč vypukla před rokem revoluce a jaký má charakter


V Sýrii se sice konaly parlamentní volby, ale opozice je bojkotovala. Považuje je za zmanipulované ve prospěch vládnoucí strany Baas.

Revoluce v Sýrii začala loni v březnu, prezident Asad ale odmítl odstoupit a naopak se rozhodl své odpůrce umlčet silou. Do měst, kde byly velké demonstrace, poslal armádu. Opozice se pak začala vyzbrojovat a útočit na vládní vojáky a členy prorežimních milic šabíha. Dosud si konflikt vyžádal kolem deseti tisíc životů.

Na druhou stranu, přiznejme si otevřeně, že USA už islámské fundamentalisty podporovaly a byly to právě ony, které vyzbrojily a vychovaly Talibán a nyní ho pracně svrhávají. Nedopouštějí se v Sýrii stejného omylu?

zdroj: US Today, WP.com, NYT.com

www.vaclavprokupek.cz, vaclavprokupek.ano2012.txt.cz, svobodne-slovo.webnode.cz

autor www.vaclavprokupek.cz @  
0 Komentáře:
přidat komentář
<< domů
 
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články
Archiv
Odkazy
Vyhledávání google
Google
 
Web This Blog

© 2006 Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. | Blogger Templates by GeckoandFly.
No part of the content or the blog may be reproduced without permission.
Learn how to make money online.TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se