21.05.2012 19:34:59
Rath? Kdo bude další?
Na svých stránkách, popisuje MUDr. Miroslav Macek, jak by postupoval při obhajobě středočeského hejnce. Volně přeloženo, označil by jej za oběť současného systému. Při hlubším zamyšlení, nemá tento argument, byť myšlen ironicky, daleko k pravdě.

Největším viníkem, a to nejen Rathovy kauzy, ale naprosté většiny přinejmenším sporných kauz, možné korupce, rozkrádání a naprosto děsivého plýtvání, je systém dotačního financování, deformující ekonomiku celé EU. Systém dotačního financování v EU je snad ještě větší zrůdnost, než celý systém plánovaného hospodářství v komunistickém režimu. Tento způsob financování je naprosto zvrácený a nejen že deformuje, ale přímo likviduje přrozené ekonomické a tržní mechanismy.

Navíc toto financování si o plýtvání a korupci přímo říká. O tom, že David Rath zřejmě nebude posledním sociálním demokratem, který bude volán k trestní odpovědnosti, svedčí skutečnost, jakou modlou vždy bylo unijní financování pro ČSSD a jaké „čerpací“ orgie rozpoutali hejtmané z ČSSD v okamžiku, kdy se zmocnili vlády nad kraji. Dotace (ať už domácí či unijní) by měly být opravdu jen šlehačkou na dortu a měly by sloužit k financování skutečně nezbytných infrastrukturních investicí, na které se v rozpočtu nenajdou prostředky. Dnes je možné čerpat dotace v nemalé výši na mnohdy naprosto absurdní aktivity.

A toho jak se tyto dotace přidělují, toho je případ Rath jednoznačným důkazem. Věřím, že zatčení a případné odsouzení Davida Ratha bude dostatečným mementem pro naši politickou scénu a k podobnému zneužívání přestane docházet. Mnohem raději se smířím s tím, že už nebude nikdo potrestán, dojde-li k zásadním systémovým změnám v oblasti čerpání veřejných financí, které pro příště prostor pro korupci a plýtvání sníží na minimum.

Bylo by fatálním selháním demokracie, kdyby se teď justice či vyšetřující orgány začaly snažit kauzu Rath, jakkoli politicky vyvažovat. Kdyby začalo by docházet ke stíhání politiků z opačné strany spektra jen na společenskou poptávku, bez skutečného prokázání, že se dotyčný protiprávního jednání dopustil.

autor www.vaclavprokupek.cz @  
0 Komentáře:
přidat komentář
<< domů
 
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články
Archiv
Odkazy
Vyhledávání google
Google
 
Web This Blog

© 2006 Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. | Blogger Templates by GeckoandFly.
No part of the content or the blog may be reproduced without permission.
Learn how to make money online.TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se