29.04.2012 17:40:05
Kauza ProMoPro a Vondra: Policii najednou chybí jeden dokument!?
Ačkoliv v kauze ProMoPro policie obvinila 12 osob, včetně tří podřízených nynějšího šéfa resortu obrany Alexandra Vondry, sám ministr tomu unikl. A to navzdory faktu, že podle závěrů detektivů před čtyřmi lety coby vicepremiér pro evropské záležitosti věděl jak o rostoucích nákladech obří vládní zakázky, tak o vystavení sporných faktur, a nijak nezasáhl. Policistům totiž chybělo, že nikdo Vondrovi písemně neuložil či ho nevyzval, aby situaci řešil.

Co ukázaly policejní dokumenty

Policie možnou trestní odpovědnost dnešního ministra obrany Vondry během ročního vyšetřování řešila. On sám sice od loňského ledna, kdy kauza vypukla, trval na tom, že o potížích v průběhu zakázky nevěděl, policejní výslechy však následně ukázaly, že tomu tak nebylo.

"Jak všichni shodně tvrdí, byl Alexandr Vondra (údajný RNDr.) o veškerých záležitostech podrobně informován, tedy věděl o sporných fakturách a způsobu řešení, navýšení nákladů oproti plánovanému rozpočtu a mohl do těchto sporů kdykoli vstoupit, navrhnout jiná řešení či se jinak angažovat. Toto však neučinil," stojí podle deníku Insider v jednom z policejních dokumentů k případu.

To ale bylo málo. Podle policie by mohl být ministr obviněn jen tehdy, kdyby byl výslovně požádán, aby jednal. Nebo mu to ukládala nějaká směrnice.

"Nebyl dohledán žádný dokument, na základě kterého by byl ze své pozice vyzván ke zjednání nápravy, či jeho povinnost v daném případě konat by vyplynula z dané situace nebo interních směrnic. Samotná sekce pro předsednictví pod vedením Jany Hendrichové se průběžně snažila na různé podněty reagovat a vzniklé problémy řešit, s čímž byl RNDr. Alexandr Vondra patrně i srozuměn, ovšem tím způsobem, který je shora popsán a který se jeví jako účelový a naprosto nedostatečný," zdůvodnili policisté, proč Vondru nechtějí stíhat.

Kromě tří Vondrových podřízených policie stíhá také devět podnikatelů z firem, které se podle vyšetřovatelů zapojily do spletitého řetězce fiktivních služeb, na jejichž konci byla stamilionová škoda pro český stát.

Tu vyčíslili znalci v posudku pro policii na 388 356 677,57 korun. Celkem přitom stát zaplatil firmě ProMoPro, kterou v roce 2008 vybral bez výběrového řízení, 525 milionů korun.


Těsně vedle Vondry

Vedle ní protikorupční policie obvinila i Radomíra Karlíka a Davida Mlíčka z tehdejšího Vondrova týmu. Samotný ministr obviněný nebyl.

Všichni tři bývalí Vondrovi podřízení jsou podle textu obvinění zodpovědní za to, že nezajistili, aby firmy, které pro stát organizaci summitu zajišťovaly, své služby nepředražily. Podle policie měli důsledněji kontrolovat, zda předložené faktury odpovídají skutečně odvedené práci.

Hendrichová, Karlík i Mlíčko ale podle informací Aktuálně.cz veškerou vinu popírají, proti obvinění hodlají podat stížnost. Oficiálně to potvrdila například Hendrichová, která má pověst pečlivé státní úřednice: "S obviněním nesouhlasím. Nejsem si vědoma své viny."

Zbývající dva obvinění úředníci veřejně nechtějí policejní akci komentovat. "Nebudu se k tomu vyjadřovat," uvedl Radomír Karlík, který po odchodu z Vondrova týmu přešel do diplomacie a pracuje jako zástupce velvyslankyně na české ambasádě v Sýrii.

Ve státní správě působí i Hendrichová, která je zaměstnaná na ministerstvu financí. David Mlíčko je na rodičovské dovolené.
Obviněn i majitel ProMoPro

Z textu obvinění nicméně vyplývá, že úředníci nesou odpovědnost "jen" za to, že nešlapali firmě ProMoPro, která byla pro stát partnerem pro organizaci summitu, víc na paty.

Naopak samotní zástupci firem jsou stíhaní za to, že zakázku pro stát úmyslně předražili. Peníze pak prohnali přes několik firem, až skončily na zahraničních účtech.

Mezi devíti stíhanými podnikateli je podle textu obvinění majitel firmy ProMoPro Jaroslav Veselý, majitel subdodavatelské firmy NWDC Vlastimil Maxa a Libor Veverka, který měl přístup k účtu v Rakousku, kam dorazilo 130 milionů za fiktivní práce.

Veselý, Maxa ani Veverka zatím po svém čtvrtečním zadržení veřejně nepromluvili, jejich mobilní telefony jsou stále nedostupné. Již dříve ale popřeli, že by jejich práce byla, byť o jedinou korunu, předražená.

Jména dalších obviněných už v příběhu nehrají tak zásadní roli, jde o zástupce drobnějších firem, které v celém řetězci figurovaly: Václava Čadu, Radka Müllera, Marcela Příkopu, Pavla Girstla, Ivana Komárka a Romana Pekaroviče.
Proč je vašich 135 milionů na účtu AT50195000205840003?
Ačkoli klíčová otázka kauzy ProMoPro - pro koho byly určeny desítky milionů z předražené zakázky - zůstává bez odpovědi, šlo podle všeho o předem připravený plán, jak peníze ze státní kasy vyvést.

To, že nešlo o náhodné využití příležitosti, která se objevila teprve v průběhu vyhlášené zakázky, vyplývá z textu obvinění, které předala minulý týden policie deseti lidem a které má Aktuálně.cz k dispozici.

Obvinění má pětasedmdesát stran, celý spis ke kauze ProMoPro pak čítá tisícovky listů.

Kdo se dělil o miliony?

Znalecký posudek, který si nechala vypracovat policie, jasně říká, že půlmiliardová zakázka spojená s pořádáním českého předsednictví EU a týmem Alexandra Vondry stála o 388 milionů korun víc, než měla. Z předražených stamilionů za audiovizuální techniku se část rozpustila u majitelů firmy ProMoPro či subdodavatelů a 135 milionů korun pak skončilo na rakouském účtu s kódem AT50195000205840003.

Právě ten je zásadní. Přístup ke kontu měl výlučně podnikatel Libor Veverka, který je dnes mezi obviněnými.

A vysvětlení jsou podle policie v zásadě dvě - buď bylo 135 milionů určeno výhradně pro Veverku, anebo se měl s někým dělit.


Tak tekly peníze

Tok peněz má policie zmapovaný přesně a právě to ukazuje, že nešlo o náhodu.

Firma ProMoPro uzavřela s Úřadem vlády smlouvu k zakázce v září 2008. O měsíc později už Veverka otevřel v Rakousku u vídeňského bankovního domu Vontobel Österreich AG účet jménem londýnské společnosti Deeside Services Solution.
czechnews - anglickou verzi článku si přečtěte zde

Právě na tento účet poslala firma NWDC, subdodavatel najatý společností ProMoPro, postupně 134 732 552 korun. A Veverka z nich následně 8. ledna 2010 přeposlal 50 milionů na účet seychelské firmy Hunton Systems u stejné banky. Všechny peníze následně zablokovaly rakouské úřady kvůli podezření z praní špinavých peněz.

Tajemný Afroameričan

Stopa zatím končí u Veverky, který měl dispoziční práva k oběma firmám.

Na výslechu však tvrdil, že není skutečným majitelem ani jedné ze společností. Jako hybatele označil muže jménem Erickson Raymond Christopher, o němž uvedl, že je to Afroameričan s kontakty po celém světě.

Právě ten ho prý požádal o založení dvou účtů v Rakousku, sám Veverka neměl podle svého tvrzení žádné tušení o tom, že na ně později dorazily peníze z veřejných rozpočtů České republiky. Ericksona Raymonda Christophera policie zatím nedohnala.
Těsně před kampaní

Aktuálně.cz připomíná, že 135 milionů leželo na účtě v roce 2010, tedy v době, kdy se v Praze chystaly politické strany na nákladnou předvolební kampaň.

Libor Veverka je člověk, který měl v té době kontakty do státní správy. Na přelomu tisíciletí například působil na ministerstvu zahraničí v odboru, který byl podřízený vládnímu zmocněnci pro summit NATO. A tím byl dnešní ministr obrany Alexandr Vondra, pod jehož politickou zodpovědnost (byl tehdy ministrem pro evropské záležitosti v Topolánkově vládě) zakázka ProMoPro spadala.

Z informací Aktuálně.cz navíc vyplývá, že Veverka obcházel členy Vondrova týmu a snažil se jim vnutit i jako dodavatel na obří zakázku spojenou s předsednictvím EU. Napřímo nepochodil, protože na úředníky nepůsobil seriózně. Nakonec se do hry dostal právě díky milionům přeposílaným ProMoPro a NWDC, s jejichž majiteli se znal.

Více zde: http://cas-na-zmeny.webnode.cz
autor pro, www. amnestyworld.net @  
0 Komentáře:
přidat komentář
<< domů
 
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články
Archiv
Odkazy
Vyhledávání google
Google
 
Web This Blog

© 2006 Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. | Blogger Templates by GeckoandFly.
No part of the content or the blog may be reproduced without permission.
Learn how to make money online.TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se