27.04.2012 17:44:33
Írán si nepřeje změnu režimu v Sýrii
Ačkoli Írán formálně podporuje snahu Západu a arabského světa ukončit násilí v Sýrii, politickou změnu v sousední zemi si nepřeje. Obává se toho, že by posloužila Izraeli a podkopala by jeho blízkovýchodní politiku. Sýrie nesmí padnout, protože je to nejbližší spojenec Íránu. „Sýrie je jedinou zemí, která sdílí politickou ideologii Íránu, jež je zaměřena proti Izraeli a Západu,“ prohlásil jeden teheránský politolog. Návštěva mezinárodního zmocněnce pro Sýrii Kofiho Annana v Teheránu potvrdila rozporuplné postoje Íránu, který sice podporuje mírový plán, ale zároveň nechce, aby Asadův režim padl. „Podporujeme snahy pana Annana, problém v Sýrii by se ale měl řešit interně a politický status země by se neměl měnit,“ řekl ministr zahraničí Alí Akbar Sálehí.

Prezident Ahmadínežád se svými protiizraelskými výroky a popíráním holokaustu snaží prezentovat Írán jako zemi, která nemá strach z Izraele a Západu. „Sýrie a Asad hrají za této konstelace životně důležitou úlohu, bez nich by tu pak Írán stál se svou politikou docela sám,“ prohlásil jeden arabský diplomat. „Írán bude vždycky stát po boku Sýrie kvůli její podpoře antisionistické (protiizraelské) fronty,“ zdůrazňuje ajatolláh Alí Chameneí, nejvyšší íránský duchovní a politický vůdce. Je přesvědčený, že Írán nikdy žádný plán Západu, zejména USA, nepodpoří, protože by to posloužilo zájmům Izraele. Podobně uvažuje prezident Ahmadínežád: „Západ chce jen zachránit Izrael před kolapsem a to je to, co arabští vůdci nechápou.“ „Proamerický režim v Sýrii by byl pro Írán a Hizballáh strategickou noční můrou,“ říká arabský diplomat.

Touto politikou se Írán staví jak proti Západu, tak i proti arabskému světu a Turecku. Poté, co Írán vyhlásil podporu Asadovi, došlo k diplomatické krizi se Saúdskou Arábií a Katarem, které jsou proti Asadovi. Polititolog k tomu dodává: „Když se Teherán naváží do zemí, které jsou i strategicky mimořádně významné, pak je jasné, jak důležité je Asadovo přežití pro Írán.“
autor Ing. Václav Prokůpek, Ph.D., TABU @  
0 Komentáře:
přidat komentář
<< domů
 
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články
Archiv
Odkazy
Vyhledávání google
Google
 
Web This Blog

© 2006 Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. | Blogger Templates by GeckoandFly.
No part of the content or the blog may be reproduced without permission.
Learn how to make money online.TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se