27.04.2012 16:59:21
Jak se měří návratnost do sociálních sítí
Než se pustíme do samotných metodik měření ROI v sociálních médiích, je nutno zmínit, že toto odvětví nezná standardy. Nejsou žádné ustálené metodiky, které by byly propracovány do úrovně standardu. Metodiky, založené na statistických údajích, slouží jako hlavní metody pro hodnocení úspěšnosti. Preciznost pomůže i při sestavení rozpočtu pro kampaň. Domnívám se, že sociální média (a teď se na to dívám jako na nástroj komunikace, institut přátel a sadu aktivit pro rozšíření kruhu přátel a ne widgety pro online komunity) mají více společného s PR kampaněmi, než se samotným marketingem. Nehledě na to, že neexistují žádné standardizované a všemi uznávané metriky, byznys potřebuje přesně vědět, jestli sociální média hýbou produktem nebo službou a jestli vůbec existuje nějaký přínos pro propagovanou službu nebo produkt. Pokaždé je nutno sledovat, jaké cíle má ta či ona kampaň. Rozsah cílů a množství výrobků je tak obrovský, že začíná být jasné, proč v daném odvětví nejsou žádné standardy, což ale neznamená, že nemůžeme změřit ROI kampaně.

Vezmeme-li v potaz výše uvedené informace, můžeme rozdělit metriky na dvě oblasti:

Kvalitativní

Za prvé definujeme co chceme měřit a jestli to bude image firmy nebo vztahy mezi zákazníky. Tento krok vyžaduje přesnější definice objektu měření. V každém případě, je zde nevylučitelná obrovská práce analytiků, kteří budují systém pro rutinní měření.
Kvantitativní

Kvalitativní metrikou může sloužit jak ekonomický ukazatel ROI, tak i počet klientů nebo objem realizovatelných obchodů (stejně jako SEO-rank nebo návštěvnost). Na trhu existuje několik nástrojů, které umožňují měřit popularitu článků (dle jejich výskytu na různých serverech nebo dle počtu komentářů), například AideRSS. Google Analytics a FeedBurner zase umějí poskytnout přehled o návštěvnosti, době strávené na webu, nebo také počet čtenářů RSS. Na internetu například máme i několik servisů, které umějí analyzovat zadaný web dle SEO-ukazatelů (místa ve vyhledávačích dle klíčových slov).

Svépomocí lze pak snadno sledovat počet členů komunity, jejich aktivitu za určité období, nebo také to, kolik Vám svoji aktivitou vydělají peněz.
zdroj: TE.com, sociální sítě.cz
autor Ing. Václav Prokůpek, Ph.D., české reformy.cz @  
0 Komentáře:
přidat komentář
<< domů
 
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články
Archiv
Odkazy
Vyhledávání google
Google
 
Web This Blog

© 2006 Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. | Blogger Templates by GeckoandFly.
No part of the content or the blog may be reproduced without permission.
Learn how to make money online.TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se