27.04.2012 16:50:33
Rektorka použila pepřový sprej na studenty
Pracovní skupina Kalifornské univerzity v Davisu ve středu 11. dubna prohlásila, že policie neměla na demonstrující studenty použít pepřový sprej, a požaduje, aby rektorka odstoupila. Incident natočený na video šířené po internetu vyvolal pobouření po celých Spojených státech. Rozhodnutí policisty postříkat pepřovým sprejem řadu sedících studentů z hnutí Occupy bylo podle dlouho očekávané zprávy „objektivně nerozumné“ a univerzitní policie k němu nedala souhlas. K pepřovému incidentu, který se stal 18. listopadu 2011, nemělo vůbec dojít. Policisté se vymluvili na to, že pepřový sprej použili, protože měli pocit, že jsou obklopeni nepřátelským davem, ale vyšetřování došlo k závěru, že tomu tak nebylo.

Pracovní skupina takovou reakci přičítá selhání v řetězu příkazů od rektorky Lindy Katehi přes šéfku policie Annette Spicuzza až po nadporučíka Johna Pikea, hlavního policistu z videa. Pike použil větší plechovku pepřového spreje než je v areálu univerzity povoleno. Pracovní skupina viní rektorku z toho, že neřekla jasně svým podřízeným, aby se policie vyhnula použití fyzické síly proti protestujícím. Je také zodpovědná za své rozhodnutí nasadit policii v pátek odpoledne místo toho, aby počkala do rána, jak to chtěla šéfka policie.

V únoru podal ACLU (American Civil Liberties Union – Americký svaz pro občanské svobody) žalobu na řídící pracovníky školy jménem studentů postříkaných pepřovým sprejem, požadujících blíže neurčené odškodné, a na univerzitní policii, aby se tak do budoucna zabránilo podobným reakcím na poklidné protesty.

zdroj: guardian.co.uk
autor Ing. Václav Prokůpek, Ph.D., TABU @  
0 Komentáře:
přidat komentář
<< domů
 
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články
Archiv
Odkazy
Vyhledávání google
Google
 
Web This Blog

© 2006 Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. | Blogger Templates by GeckoandFly.
No part of the content or the blog may be reproduced without permission.
Learn how to make money online.TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se