27.04.2012 15:14:31
Za dobarvení zeleného piva hrozí pokuta
Heineken musí upravit reklamy na svůj starobrněnský speciál Zelené pivo. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) rozhodla, že pivovar mohl milovníky piva klamat, když je lákal na bylinkový speciál. Na zelené barvě piva se ale údajně podílel i likér, který obsahuje umělé potravinářské barvivo E133. Pivovaru hrozí až třímilionová pokuta. O případu píše dnešní MfDnes a Brněnský deník. Na Zelené pivo si stěžovaly dvě skupiny znalců, pražské Sdružení za poctivé české pivo a lidé z brněnského webu Pivní recenze.

Podle inspektorů k tomu měli důvod. "Reklamní materiály opravdu mohly spotřebitele uvést v omyl, protože prezentovaly pivo v jiném světle," uvedl v deníku mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Inspektoři uložili Starobrnu, aby upravil reklamu. Pivo se tak přejmenovalo na "13° Special" z původního "13° Bylinný speciál". Na webu zelenepivo.cz navíc přibyla zmínka o likéru, který se na zbarvení podílí. Inspekci vadilo i chybně uváděné složení piva na víčkách sudů.

Ačkoli Heineken reklamu na webu upravil, zástupci brněnského pivovaru jsou přesvědčení, že milovníky piva neklamali. "Spotřebitele neklameme, protože suroviny jsou patrné buď na obalu výrobku, nebo v průvodní dokumentaci. V reklamě pak volíme informace, které považujeme za nejzajímavější," uvedla mluvčí pivovaru Kateřina Beute. Spor o prezentaci Zeleného piva putuje nyní do správního řízení. "V něm může být rozhodnuto i o pokutě do výše tří milionů korun. Dá se očekávat, že nějaká pokuta padne," uvedl v MfDnes mluvčí SZPI Kopřiva.
zdroj: agris.cz
autor Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. @  
0 Komentáře:
přidat komentář
<< domů
 
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články
Archiv
Odkazy
Vyhledávání google
Google
 
Web This Blog

© 2006 Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. | Blogger Templates by GeckoandFly.
No part of the content or the blog may be reproduced without permission.
Learn how to make money online.TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se