27.04.2012 10:08:10
Senátoři si nezrušili doživotní imunitu! Jsou VYVOLENÍ?
Na své čtvrteční schůzi senátoři neodhlasovali novelu Ústavy České republiky, podle které by již nebyla poslanecká imunita doživotní. Pro úpravu hlasovalo pouze 27 senátorů, 10 bylo proti a 11 senátorů se hlasování zdrželo. "Současný rozsah imunity není v Evropě standardní, kritizují ho také občané," řekla v Senátu jedna z navrhovatelů novely Kateřina Klasnová. Připomněla také, že novela doplňuje další úpravu ústavy, která omezuje imunitu hlavy státu. Úpravu doporučil také ústavně-právní výbor. Na jeho jednání podle slov Miroslava Antla prý dokonce padaly názory, že imunita není potřeba vůbec.Přestože novelu dolní parlamentní komora v únoru hladce schválila 156 hlasy z přítomných 161 poslanců, Senátem překvapivě neprošla. "Daleko čistší by bylo tu imunitu zrušit úplně. Samozřejmě by zůstala ta imunita klasická, aby se mohl poslanec dostavit k hlasování," vyslovil svůj názor Jaroslav Kubera (ODS). Novelu, stejně jako senátor Jiří Pospíšil (ODS), Kubera nepodpořil.

Cílem novely totiž nebylo úplné zrušení poslanecké imunity, ale její omezení. V ústavě by se tak měnily pouhé dvě věty, jedna by se týkala poslanců a senátorů, druhá ústavních soudců.

"Poslance ani senátora nelze trestně stíhat bez souhlasu komory, jejímž je členem. Odepře-li komora souhlas, je trestní stíhání navždy vyloučeno," stanovuje základní zákon v článku 27. Nově by jeho druhá polovina zněla: "Odepře-li komora souhlas, je trestní stíhání po dobu trvání mandátu vyloučeno." Obdobná změna byla přichystaná pro článek 86, ve kterém Senát rozhoduje o stíhání ústavních soudců. I to mělo být nově možné po skončení jejich mandátu.

Zdroj: tn.cz / mediafax
autor Ing. Václav Prokůpek, Ph.D., ANO 2011 @  
0 Komentáře:
přidat komentář
<< domů
 
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články
Archiv
Odkazy
Vyhledávání google
Google
 
Web This Blog

© 2006 Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. | Blogger Templates by GeckoandFly.
No part of the content or the blog may be reproduced without permission.
Learn how to make money online.TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se