26.04.2012 23:21:45
Základní potraviny zdražují, politici o tom mlží
Ceny základních potravin rostou v Česku více, než ve svých předpovědích ohledně zvýšení sazeb DPH očekávali vládní politici. Zdražení bylo buď velmi rychlé a razantní (vajíčka, některé druhy pečiva), nebo postupné a rozložené do několika měsíců (mléčné výrobky, maso). Důvodem je především zvýšení DPH a rostoucí náklady na pohonné hmoty, pouze v případě vajíček mohou jít vysoké ceny na vrub nepřipravenosti producentů na nové nařízení Evropské unie týkající se chovu slepic a následného nedostatku vajec na trhu. Vyplývá to z porovnání cen v několika velkých tuzemských řetězcích ve Zlínském a Jihomoravském kraji (Billa, Tesco, Albert, Penny Market, Kaufland a Lidl). Základní nákup obsahující pouze chleba, jedno mléko, rajčata, sýr, minerální vodu, šunku, vajíčka a margarín Rama stál vloni v prosinci 382 korun, nyní je to 422 korun.

Dražší je téměř vše

Z cenového porovnání nicméně vyplývá, že ceny nyní už nerostou tak rychle jako v prvních měsících roku. U některých potravin - jako třeba zmíněná vajíčka - už dokonce došlo k mírnému poklesu.

Zvýšené ceny potravin tak vytáhnou z kapes lidí desítky korun navíc při každém průměrném nákupu. Vládní politici včetně premiéra Petra Nečase a ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka přitom při zvýšení DPH říkali, že se ceny zvednou maximálně o jedno procento.

Většina základních potravin ale ve skutečnosti zdražila výrazněji.

Například kilogram zadního hovězího stál v prosinci asi 176 korun (průměr ze všech sledovaných obchodů), v březnu se dal koupit o dvacet korun dráž. Kilo šunkového salámu stálo na konci roku v průměru 118 korun, nyní je cena 121 korun.

Podobně rostla i cena pečiva. Chléb stál na konci roku necelých dvacet korun, nyní stojí v průměru přes 22 korun. Polotučné mléko se dalo na konci roku koupit od 13 do 14 korun, nyní stojí až 18 nebo 19 korun.

Řádově o desítky haléřů stoupla také cena jogurtů nebo tvarohu. Dražší jsou i minerální vody - zatímco v prosinci stál litr v průměru 8,35 korun, letos cena převýšila devět korun. Růst cen zasáhl i sýry - například jeden kilogram eidamu přišel na konci loňského roku v obchodech na 125 korun, nyní je to 126,50 haléřů.

O korunu víc stojí také kilo cukru, zvýšila se i cena vína. A třeba kilogram rajčat nyní stojí 44 korun, na konci loňského roku to bylo o čtyři koruny méně.
Brambory a pivo zlevnily

U některých potravin se přesto letos cena neměnila. Jedním z příkladů je třeba margarín Rama - ten stojí ve většině obchodů téměř stejně jako na konci loňského roku.

A ceny brambor nebo piva dokonce letos klesly.

Obecný růst cen v obchodech potvrzují také čísla Českého statistického úřadu. Právě potraviny se z velké části podílejí na růstu indexu spotřebitelských cen, který se meziročně zvýšil o 3,7 procenta. To je nejvíce od čtvrtého čtvrtletí roku 2008.

Podle statistiků zdražily především základní potraviny jako maso, vejce, mouka, mléko a mléčné výrobky nebo zelenina.
zdroj: agris.cz
autor Ing. Václav Prokůpek, Ph.D., investujeme.cz @  
0 Komentáře:
přidat komentář
<< domů
 
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články
Archiv
Odkazy
Vyhledávání google
Google
 
Web This Blog

© 2006 Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. | Blogger Templates by GeckoandFly.
No part of the content or the blog may be reproduced without permission.
Learn how to make money online.



TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se