26.04.2012 20:11:53
Dobrá zpráva: Začaly růst houby!
Houbařská sezona se zatím rozjíždí velmi pomalu. Jarní houby sice začaly růst, ale kvůli nedostatku vláhy je jich málo, řekl Jaroslav Landa z České mykologické společnosti. Zároveň však věří, že v květnu se situace zlepší. Pozorní houbaři tak mají nyní šanci nalézt v lesích houby, které obvykle v dubnu rostou, a to smrže, kačenky nebo ucháče. Právě kačenky jsou podle mykologa první dobré jarní houby, rostou ale v teplejších oblastech, jako je například Český kras, případně České středohoří, na horách je tedy lidé nenajdou. "Letos je i jejich růst ale slabší," uvedl Landa.

Někde podle něj už vyrostly i tmavobělky žlutavé, které však sbírají většinou jen houbařští znalci. Totéž platí i pro choroše šupinaté, které rostou ponejvíce na stromech listnatých stromů a ke konzumaci se hodí jen jejich mladé plodnice.

V lesích mohou lidé narazit i na penízovky smrkové a provázkové, které rostou na šiškách ležících v půdě. Jejich kloboučky jsou však malé a lidé by jich museli nasbírat hodně, aby z nich něco měli, uvedl Landa a dodal, že sporadicky se už začaly objevovat i první májovky a během května by se k nim měly přidat i podtrnky.
zdroj: agris.cz
autor Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. @  
0 Komentáře:
přidat komentář
<< domů
 
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články
Archiv
Odkazy
Vyhledávání google
Google
 
Web This Blog

© 2006 Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. | Blogger Templates by GeckoandFly.
No part of the content or the blog may be reproduced without permission.
Learn how to make money online.TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se