26.04.2012 19:49:11
Co chystá vládní reforma vysokých škol? Omezení akademických svobod
Návrh přesouvá významné pravomoci z akademických senátů na ex-terní činitele, na tzv. Rady veřejných VŠ, tyto Rady by měly nově schvalovat například rozpočet VŠ, nebo navrhovat rektora (dosud ho volil akademický senát). V Radách mají významné místo ministerstvem dosazení lidé, stejně jako zástupci velkých firem. Reálně tedy dojde k omezení svobody výzkumu – členové Rad totiž budou mít ještě lepší páky, jak prosazovat své politické a podnikatelské zájmy, určovat, čím se škola smí zabývat a čím ne a podobně. Zastoupení studentů v akademických senátech klesne na třetinu.
Školné

Jste-li studenti, budete úroky z půjček na školné splácet hned po opuš-tění VŠ (i když nevystudujete), samo školné pak budete splácet poté, co do-sáhnete dvojnásobku minimální mzdy, tedy 16,000 Kč za měsíc. Školné bude zavedeno ve výši 10,000 Kč za semestr – tzn. pětileté studium vás do života „vybaví“ stotisícovým dluhem.

Jak ukazuje zkušenost z ostatních evropských zemí, bude se školné velmi brzo navyšovat (ve VB za posledních deset let došlo k navýšení o 900%). Školné nepomůže podfinancovaným VŠ, neboť rozpočtové plány vlády počítají se seškrtáním výdajů na školství o třetinu (!) do roku 2015. Podporu studentům nezprostředkuje systém grantů a stipendií, ale podivný systém půjček, kde stát bude dotovat bankám studentské půjčky, tak aby pro ně byly výhodné. Vedle snížení výdajů na školství tak začne stát významně dotovat bankovní sektor.
zdroj: hnutí SDT
autor Ing. Václav Prokůpek, Ph.D., ANO 2011 @  
0 Komentáře:
přidat komentář
<< domů
 
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články
Archiv
Odkazy
Vyhledávání google
Google
 
Web This Blog

© 2006 Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. | Blogger Templates by GeckoandFly.
No part of the content or the blog may be reproduced without permission.
Learn how to make money online.TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se