26.03.2012 19:31:50
Svoboda slova nebo demokracie?
"Sociální síť Twitter nechce spolupracovat s britskou policií, svobodu slova považuje za nedotknutelnou. Britský premiér ale upozorňuje na to, že prostřednictvím sociálních sítí se dorozumívali výtržníci." Britský premiér David Cameron navrhl, aby se po dobu trvání nepokojů, které se v minulých dnech rozhořely napříč celou Velkou Británií, omezilo fungování internetových sociálních sítí. Konkrétně se zmínil o Twittere a Facebooku. Účastníci pouličních bouří se totiž na těchto sítích čile domlouvají k dalšímu postupu a organizují se. Britská policie v Manchesteru nyní navíc využila Twitteru po svém a začala na něm zveřejňovat jména rabujících lidí. Britský premiér svůj návrh přednesl ve slovutném ostrovním parlamentu.
Podle prvního muže britské výkonné moci se protestující pomocí sociálních sítí navzájem povzbuzují, mobilizují své aktivity a šíří nepokoj. „Každého, kdo tyto strašlivé akce sleduje, překvapí, jak se pomocí sociálních sítí organizují. Svobodný tok informací může posloužit dobrému. Ale může být využit i pro zlé,“ uvedl překvapeně britský ministerský předseda Cameron.

Podle britského premiéra by se měli zástupci britské vlády v příštích týdnech sejít s vedeními Facebooku, Twitteru a kanadskou společností Research in Motion, která vyvinula BlackBerry. Tento systém patří mezi protestujícími k nejoblíbenějším, uvedl Cameron. „Spolupracujeme s policií, tajnými službami a vývojáři, abychom zjistili, zda je správné zabránit lidem v komunikaci přes tato webová rozhraní a služby. Pokud víme, že plánují násilí, nepokoje a zločiny,“ prohlásil veřejně Cameron. Jeho výroky připomínají rozhodnutí egyptské vlády, která letos na jaře po vypuknutí povstání nezávislích občanů v káhiře od Facebooku a mobilního internetu odstřihla.

Britské úřady zatím komunikaci na sociálních sítích nezablokovaly, tyto kanály však využily ve svůj prospěch. V Manchesteru již policisté začali na svém twitterovém účtu zveřejňovat jména usvědčených agresorů a rabujících společně s jejich datem narození a adresou. Policisté zároveň také píšou, z čeho byl daný člověk usvědčen. Je to paradoxní, že v zemi s takovou demokratickou tradicí se nehldí na lidská práva a na svobodu slova či ochranu osobnosti.

Publikování jmen na účtu manchesterské policie si povšiml server Mashable. Na účtu @gmpolice (Greater Manchester Police) se objevila zpráva: „Slíbili jsme, že budeme jmenovat ty, kteří budou usvědčeni z různých nelegálních rolí na nepokojích – tak jdeme na to…“ Krátce poté začali policisté zveřejňovat konkrétní jména. „Snažíme se, aby technika pracovala pro nás. Pořizujeme fotky narušitelů bezpečnostními kamerami, i když zatím nebyli zatčeni, a jejich obličeje se stanou známými a spravedlnosti neuniknou. A jak už jsem řekl, ohledy na lidská práva, co se týče zveřejňování jejich fotek, nevstoupí do cesty jejich potrestání,“ uvedl britský premiér Cameron.Při sociálních bouřích v Londýně mezi jsou mezi mladými nejčastěji používány přístroje se systémem BlackBerry, i když, nebo spíš právě proto, že nepatří obecně k nejpřístupnějším. Při zapojení do konverzace si mezi sebou totiž účastníci jednotlivých skupin musejí sdělit osobní kódy nebo hesla

Uživatelsky mnohem přívětivější jsou chytré telefony s Facebookem a Twitterem. Na posledně jmenované síti ve středu vznikl kanál, který má přes 87 tisíc účastníků. Ti si pomocí něj sdělují polohu a postup ozbrojených složek, popřípadě místa, kde je zapotřebí dalších dobrovolníků z řad protestujících­.Divize BlackBerry již uvedla, že s policií bude spolupracovat. Twitter však trvá na „svobodě slova“ a kooperaci ddmítl.

Co je tedy správné, když provozovatelé sociálních sítí spolupracují s policií nebo když za každou cenu chrání svobodu slova, jak to činí Twitter.
autor Ing. Václav Prokůpek, Ph.D., ANO 2011 @  
0 Komentáře:
přidat komentář
<< domů
 
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články
Archiv
Odkazy
Vyhledávání google
Google
 
Web This Blog

© 2006 Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. | Blogger Templates by GeckoandFly.
No part of the content or the blog may be reproduced without permission.
Learn how to make money online.TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se