22.03.2012 22:12:02
Neuvěřitelný příběh japonské tenistky - 2. část
Sugijamová byla dlouholetou členkou japonského Fed Cup týmu a celkem čtyřikrát japonského olympijského týmu. Během sedmnácti let si tak přišla na více než 7,5 milionu dolarů. Ai hrála divokou rychlou hru a proslula vyčerpávajícími a agresivními podáními a voleji. Díky skvělé práci nohou, fyzické kondici a rychlosti pohybů doslova proháněla protihráčky po kurtu. Na kurtu vystupovala sebejistě a diváci si pamatují její neustálý úsměv a optimistické předpovědi. Je poněkud neobvyklé sledovat zápas, kde hráčka zarytě mlčí. Ai hraje a zasahuje míč bez jediného výkřiku. „Myslím, že někteří jsou prostě příliš hluční. Chápu, že si někdy může hráč oddechnout, když zasáhne míč, ale křičet v jednom kuse, třeba když je míček u soupeře, to je podle mě přehnané.“

Už od dětství tíhla vstříc tomu, co ji bavilo – krasobruslení, baletu, gymnastice a tenisu, se kterým začala v pěti letech. Její matka a otec se věnovali tenisu pouze rekreačně a vůbec nepostřehli, že jejich starší dceru hra uchvátila. Matka ji dovolila se tenisu věnovat společně se hrou na piano, malováním a plaváním. Velice ji překvapilo, když Ai vyrukovala s přáním speciálních lekcí. Její odhodlání ji nakonec dovedlo do sportovní školy, kde zanechala všech dalších aktivit a koníčků a nechala si jenom tenis. V roce 1991 získala první místo v žebříčku juniorek a o rok později začala hrát profesionálně. Je zajímavé, že Sugijamovou trénovala její matka Fusako po celou tenisovou kariéru. Nejdříve měla plno práce odnaučit ji zlozvyky a chyby, které si vyvinula v začátcích, když hrála tenis rekreačně s rodinou.

Rodiče si všimli jejího soutěživého ducha už v mládí. Když společně hráli karty ve třech, Ai se rozčílila pokaždé, když prohrála. A když si všimla, že její rodiče občas prohrají schválně, aby ji udělali radost, trvala na tom, že chce vyhrávat fair-play.

Ai se narodila v Tokiu a pochází z liberáního prostředí, což je v Japonsku poměrně unikátní jev. Například je známo, že u jejích prarodičů z matčiny strany se o domácnost staral její dědeček, zatímco babička trávila dny na golfu. A když se mladá Fusako vdávala, rodiče jí zakázali vstoupit podle tradice do klanu Sugijama, ale doporučili jí založit rodinu vlastní.

Ai byla poměrně úspěšná i ve škole. Kromě trénování bez problémů stíhala studium. Dokonce si vedla natolik dobře, že tomu jednotliví učitelé nemohli věřit. Podezírali ji z podvádění a plagiátorství. Její rozzlobená matka tehdy okamžitě reagovala a incident se ihned vyřešil.

Matka uvádí, že se dvakrát v životě s dcerou pohádaly. Poprvé když byla velmi malá a Ai doma průhledně lhala. „Nevybuchla jsem, ani jsem se nerozkřičela. Klidně jsem prohlásila, že jestli ještě jednou zalže, vezmu nůžky a ustřihnu jí jazyk.“ směje se dnes Fusako. „Živě si to pamatuji, byla jsem z toho úplně v šoku.“ dodává Ai. Druhý incident se odehrál na začátku Aiiny kariéry, když nechala svou partnerku ve čtyřhře vzdát zápas, aniž by si o tom předtím promluvily. Když se to dozvěděla její matka, odjela na tři dny pryč se slovy, že už dceru nikdy nechce vidět. „Byly to nejhoší tři dny mého života.“ říká Ai. „Uvědomila jsem si, že na rozdíl od amatérských utkání, profesionální zápasy nemůžu brát na lehkou váhu. Navštěvují je diváci, kteří platí nemalé peníze, aby viděli pěkný tenis.“

Na rozdíl od mnohých rodičů profesionálních tenistů je Fusako jako velitel týmu velice skromná. Prohlašuje, že především zajišťuje věci okolo – domlouvá lekce s trenéry, shání partnery ke hře, zdroje a vybavení, zařizuje ubytování a vyhledává informace o potenciálních protihráčkách na turnajích.

autor Ing. Václav Prokůpek, Ph.D., TENIS @  
0 Komentáře:
přidat komentář
<< domů
 
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články
Archiv
Odkazy
Vyhledávání google
Google
 
Web This Blog

© 2006 Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. | Blogger Templates by GeckoandFly.
No part of the content or the blog may be reproduced without permission.
Learn how to make money online.TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se