17.03.2012 19:24:34
Pacient platí za jeden den pobytu v nemocnici více než vězeň ve vězení
Poplatky ve zdravotnictví jsou hojně diskutovaným tématem. Existuje poplatek za návštěvu lékaře, za recept, za návštěvu specialisty, za pobyt v nemocnici, záchrannou službu atd. Lidem se ve velké většině toto vše nelíbí. A když by si to ještě srovnali s tím, co se platí za podobné služby ve vězeňství... . To by bylo!! Já se zaměřím v tomto článku na poplatek za pobyt v nemocnici, který má nově činit 100 Kč/1 den na osobu. Hned na úvod řeknu, že si nemyslím, že je to likvidační. Pokud budu žít mimo nemocnici, tak mne tento "život" denně alespoň na těch sto korun vyjde. Chci ale ukázat, jaké existují v ČR nesmyslnosti. Chci to ukázat na příkladu srovnání nákladu vězně na jeden den pobytu ve vězení a tím, co vězen (ne)zaplatí, právě s tím naším pacientem přebývajícím pár dní v nemocnici. Náklady na pobyt jednoho vězně ve věznici činí v ČR cca 900 Kč /1den/1osoba.
Tyto náklady za člověka, který spáchal „zlo“, platíme my všichni daňoví poplatníci. Jen velmi malou část z těchto 900 Kč vězeň občas uhradí. Vycházím z toho, že pokud vězněný pracuje, odvádí dle zákona 32 % z pracovní odměny na náklady výkonu trestu, nejvýše však 1 500 Kč/ měsíc. Pokud vězněný nepracuje, odvádí 40 % z důchodu či částky, která mu na účet chodí zvenku, opět nejvýše 1 500 Kč/ měsíc. Prostým dělením zjistím, že pokud náhodou nějaký vězeň za pobyt ve vězení platí je to 1500 Kč/ 30 dny v jednom měsíci = 50 Kč/1 den/1 osoba. To tedy znamená, že vězeň platí za pobyt ve vězení míň, než má platit za pobyt v nemocnici člověk, který nespáchal trestnou činnost a který má nově platit za jeden den pobytu v nemocnici 100 Kč. Nesmysl a rozpor. Že by další pozitivní diskriminace naruby? Mohl by zasáhnout nový poradce premiéra pro lidská práva a menšiny,
který je nazýván - pro mne sympaticky - "antikocáb". Vězni mají povinnost za pobyt zaplatit. Ale v současnosti činí dluh na nevybraných penězích za pobyt ve vězení částku téměř 500 miliónů Kč. Přitom vězni mají možnost si vydělat prací ve vězení. Současné výdělky činí cca 4
500 - 9 000 Kč /1 měsíc/1 vězeň. Já bych nechal vězně pracovat povinně a celá mzda by šla na náhrady pobytu ve vězení. Aktuální zaměstnanost ve vězení je ale vysoká - cca 62 %.

Závěrem musím říct. Ano, až budu někdy ležet v nemocnici, zaplatím za den 100 Kč bez velkého reptání. I když…? …si pomyslím, že vězeň zaplatí - a to ne každý - jen 50 Kč, budu mít blízko k vzteku. Nebo k pláči??

Více zde: http://www.hnutiommo.cz/news/v-nemocnici-ne-jako-ve-vezeni-/
autor pro, www.amnestyworld.net @  
0 Komentáře:
přidat komentář
<< domů
 
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články
Archiv
Odkazy
Vyhledávání google
Google
 
Web This Blog

© 2006 Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. | Blogger Templates by GeckoandFly.
No part of the content or the blog may be reproduced without permission.
Learn how to make money online.TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se