16.03.2012 19:08:21
Kauza heparinový vrah
“Je líbivá politika narcistického ministra spravedlnosti více, než presumpce nevinny, byť zaviněná těžkou duševní chorobou. Při vší úctě k obětem, není vina snad jen na straně ošetřovatele, ale snad i vedení nemocnice. A kdo z vedení nemocnice byl odsouzen?”
www.amnestyworld.net
3. prosince 2006 - Kriminalisté odhalili zřejmě nejhorší sériovou vraždu v české historii. Bývalého zaměstnance havlíčkobrodské nemocnice obvinili ze sedmi vražd a deseti pokusů o vraždu. Třicetiletý muž je podezřelý, že od května do konce září podával pacientům lék heparin, po němž vykrváceli.
Muže v pátek zadrželi kriminalisté, ke všem sedmnácti zdokumentovaným činům se přiznal. Doznání by také mělo být hlavním důkazem proti němu. Detektivové nicméně budou dál prověřovat, zda obětí nemůže být více.

Mladý muž pracoval v havlíčkobrodské nemocnici sedmým rokem. Zaměstnavatelé byli s jeho prací dlouho spokojeni. “Hodnocen byl jako aktivní a vstřícný člověk. Měl vynikající výsledky,” řekl ředitel nemocnice Josef Pejchl. Přestože měl pouze vzdělání zdravotní sestry, dál se vzdělával. Získané znalosti o lécích ale nakonec nepoužil ve prospěch pacientů, nýbrž proti nim.

Primářovo podezření
Se svým nelidským počínáním začal podle poznatku policie letos v květnu. Přestože na anesteziologicko-resuscitačním oddělení, kam přivážejí těžce zraněné, je smrt pacientů všední událostí, primáři ARO Pavlu Longinovi začala být některá úmrtí podezřelá.

“Ve zvýšené míře se začaly objevovat závažné poruchy krevního srážení, byli to pacienti, u nichž k tomu sice běžně dochází, neobvyklá byla ale četnost těchto případů,” vysvětlil Longin. Kontrolou zdravotní dokumentace zjistil, že u většiny případů byl zmíněný zdravotník. Koncem září s ním nemocnice rozvázala pracovní poměr a podala trestní oznámení na neznámého pachatele. Zároveň posílila kontrolní mechanismy.

V pátek podezřelého zatkla policie. Soud nyní bude rozhodovat o uvalení vazby. Pachateli hrozí 12 až 15 let vězení nebo výjimečný trest.

Vraždil bezmocné
K sedmi vraždám a deseti pokusům se přiznal. Udal i určitý motiv, ale policistům se nezdá věrohodný. “Bude záležet na vyjádření znalců z oboru psychologie a psychiatrie,” uvedl vyšetřovatel případu Milan Jušta. Podle detektivů nebyla motivem euthanasie ani majetkový prospěch.

Vraždil bezmocné pacienty, kteří byli na oddělení převezeni například po operacích či autonehodách, často spící.

Své oběti si zřejmě nijak nevybíral - jsou mezi nimi muži i ženy, bylo jim mezi 56 až 78 lety, jedna byla mladší, řekl Jušta. Podle kriminalistů nad svými činy neprojevil lítost, litoval nanejvýš toho, že byl zadržen. S vyšetřovateli ale spolupracuje.

Podle vyšetřovatele pachatel přesně věděl co dělá a počínal si velmi rafinovaně, podával jen takové dávky léku na ředění krve, aby byl těžko odhalitelný. K heparinu má v nemocnici přístup každá sestra, lék se nijak neeviduje. I to ztížilo odhalení vraha.

Vyhozeného zaměstnali v Jihlavě
Zdravotník po vyhazovu z Brodu nastoupil ještě na několik týdnů do jihlavské nemocnice. “Ředitele nemocnice v Jihlavě jsme kontaktovali. Provedli si
šetření a i z výpovědi obviněného nevyplývá, že by tam v trestné činnosti pokračoval,” řekl ředitel východočeské policie Petr Přibyl.

Podle hejtmana kraje Vysočina, který je zřizovatelem nemocnic, tomu nešlo předejít. “Dnes není možné, aby se zaměstnavatel na potenciální zaměstnance informoval dopředu u předchozí firmy, neboť je to v právním řádu pokládáno za diskriminační,” vysvětlil.

“Přestože jakákoliv bezpečnostní opatření obdobným činům těžko zabrání, a my nevíme o tom, že by stávající byla nějak zanedbána, kraj okamžitě provede jakýsi bezpečnostní audit ve všech zdravotnických zařízeních,” oznámil hejtman.

4. prosince 2006
Mínění psychologa

Slavomil Hubálek se domnívá, že lidi v bílém plášti může vést k vraždám touha ovlivňovat cizí životy. “Ve světě jsou tyto případy poměrně časté,” říká.

Jak se z psychologického hlediska díváte na případ vraha z havlíčkobrodské nemocnice?
Podle mého přesvědčení je to čistá vražda bez jakýchkoli omluv a vysvětlení. Případná výmluva, že někdo chtěl snížit utrpení nemocných, je nepřijatelná. Zdravotník má ctít zákony země, které mu samozřejmě neumožňují svévolně zabít člověka.

Co tedy mohlo dotyčného k takovým činům vést?
Předně bych chtěl zdůraznit, že to nemá absolutně nic společného s eutanazií. Považuji to za sprostou vraždu. Nejpravděpodobnějším motivem se teď jeví opovrženíhodná touha ovlivňovat cizí životy, která je u podobných případů častá. Bude každopádně záležet na posudku znalců. Ti budou moci přesně určit, o jaký typ lidského selhání se v tomto případě jedná.

Jaké typy přicházejí v úvahu?
Může jít o člověka vážně duševně nemocného. To se mi však podle zatím známých informací nezdá pravděpodobné. Spíš se jedná o psychopatickou osobnost a klasické zločinecké vraždění.

Myslíte, že by takového člověka pomohly odhalit třeba psychologické testy?
Dala by se jimi zvýšit pravděpodobnost, že se na takového člověka přijde, jako se dnes například testují zaměstnanci dětských domovů, jestli nemají pedofilní sklony. Nikdy to však nejde určit s naprostou jistotou. Každý člověk se vyvíjí a i ten, koho dnes test označí za bezproblémového, se může za tři dny změnit. Třeba v důsledku toho, že se mu v hlavě utvoří nádor. A hlavně si neumím představit, jestli by bylo možné vyšetřit úplně všechny zdravotnické pracovníky. Už teď je jich někde nedostatek.

Vyšetřoval jste někdy člověka, který se dopustil podobného činu?
Ne, vraha s injekční stříkačkou jsem dosud nevyšetřoval. Ve světě jsou však tyto případy poměrně časté. Snad ve všech zemích se objevil někdo, kdo se vydával za dobrého tím, že snižoval utrpení druhých, ale většinou jde spíš o racionalizaci, kdy se tyto osoby snaží dostatečně omluvit své činy dobrými úmysly. Jak se říká, cesta do pekel je dlážděná dobrými skutky.

4. prosince 2006

Minulost Petra Zelenky se dostává stále více na světlo. Podle nejnovějších informací zažil v minulosti zklamání, když musel odejít od záchranné služby. Navíc promluvil otec jeho homosexuálního přítele. “Duševně těžko snášel, když někdo umřel,” tvrdí.

Může to být pověstná třináctá komnata, která stála na začátku nepochopitelného chování Petra Zelenky. Mladý muž byl podle prvních informací výborným zdravotníkem v nemocnici v Havlíčkově Brodě. Takovým, který se své práci maximálně věnoval a ještě se v ní dál vzdělával.Jenže v pondělí se ukázalo, že tomu tak vždy nebylo. Když v roce 1998 nastoupil v Jihlavě na středisko záchranné služby, musel skončit. Po pouhých dvou měsících, ani nevydržel celou tříměsíční zkušební lhůtu.

“Nebyli s ním spokojeni,” řekl krajský radní zodpovědný za zdravotnictví Pavel Hájek.

Podle odborníků mohl být tento moment pro Zelenku zásadní. U frustrovaného muže se mohla vyvinout například duševní porucha.Zelenka si přitom věřil a práce sanitáře ho velmi lákala. Absolvoval sice střední zemědělskou školu, ale po ní si udělal záchranářskou nástavbu. Vypadalo to, že zbytečně.Jeho kolegové anonymně tvrdí, že prý měl údajně problémy s docházkou a nezapadl do kolektivu. On se ovšem nevzdal.

Po jihlavském zklamání šel na “místo činu”
Zůstal na Vysočině, jen opustil Jihlavu a přešel do nedalekého Havlíčkova Brodu. Práce záchranáře se nechtěl vzdát, nastoupil do havlíčkobrodské nemocnice k tamějšímu záchranářskému týmu. To se mu povedlo, uchytil se a pracoval tady jako externista v roce 2003 až 2004. Prý bez problémů. teprve na jaře 2006 začala podle policistů jeho vražená série. To už nebyl Petr Zelenka - začínající zdravotník, vyhozený z Jihlavy. To už byl Petr Zelenka, držitel diplomu všeobecné zdravotní sestry, který na anesteziologicko-resuscitačním oddělení měl naprostou volnost a také důvěru nadřízených.

Smrt v nemocnici nesl těžce
Ale třicetiletý mladík nežil jen prací. Žil svůj vnitřní život, o kterém mnozí nevěděli. Petr měl homosexuálního přítele, u kterého bydlel dva roky v podnájmu.”Byl to vždy milý a příjemný kluk,” řekl v pondělí ČTK otec tohoto přítele, který si nepřál být jmenovaný. A jako mnozí další, kteří Zelenku znali, také on k jeho případu dodává: ”Bylo to jako blesk z čistého nebe”.V jeho vyprávění vystupuje Zelenka jako dobrák. “Hrál si s naším synovcem, pomáhal s nádobím a nezpůsoboval žádné potíže.”Dokonce - tedy podle přítelova otce - velmi prožíval smrt lidí. “Často říkal, jak si to bere a duševně těžko snáší, když v nemocnici někdo umře,” vypráví muž. A téměř nechce věřit tomu, že se stýkal možná s jedním z nejnebezpečnějších vrahů české historie.

5. prosince 2006

Když vás zavraždí v nemocnici zlotřilý ošetřovatel, je z toho aféra jako mrakodrap. Kdo kdy překročil práh nemocnice, chtě nechtě se ptá, zda i jinde tiše neumírají nemocní rukou zabijáka, jen méně nápadného!?

Když v nemocnici zemřete na banální hlad či žízeň, objeví se váš případ nejspíš jen v souhrnných odhadech expertů. Přesto je ta druhá nemístná smrt násobně pravděpodobnější.

Pravděpodobnější příčinou zbytečné smrti v nemocnici jsou i chyby a omyly zdravotníků. Sarkastický Voltaire před čtvrt tisíciletím komentoval svět medicíny dost cynicky: “Lékaři předepisují léky, o nichž toho málo vědí – proti nemocím, o nichž vědí ještě míň – lidem, o jejichž stavu nevědí vůbec nic.” Moderní medicína vypadá přece jen podstatně lépe, sebevědoměji. Lékaři nás umí doslova rozřezat a sešít i s novými náhradními díly, léky jsou bezmála zázračné.

Příčina smrti? Nezájem
Přesto se v téhle super-high-technology správkárně těl a duší třetího tisíciletí stále ještě dějí věci jako ze starožitných časů praprababiček: odborníci například odhadují, že v nemocnici s tisícovkou lůžek zemře na komplikace způsobené zanedbanou výživou (málo vitaminů, cukrů, bílkovin) pětatřicet lidí.

Důvod je stejně banální jako příčina takové smrti – špatná organizace a kontrola, nezájem, nedostatek času ošetřujících. Už jsme o tom psali: Thomayerova nemocnice si kdysi zjistila, že u správně živené a hlídané dvacítky pacientů zaplatila za stravu měsíčně o 15 tisíc víc, ale za léky díky pozorné péči 150 tisíc ušetřila! Je zbytečné cokoli dodávat.

Také chyb a omylů vzdělaných zdravotníků se musíme bát víc než injekční stříkačky v ruce šíleného ošetřovatele. Ve Spojených státech se říká, že téměř každých čtyřiadvacet hodin média informují o zbytečné smrti či invaliditě zaviněné nedbalostí, případně omylem zdravotníků.

Jen zlo zůstane
V Británii zveřejnili informace, podle nichž loni v jejich nemocnicích zemřely na podobnou “diagnózu” přes dva tisíce lidí, dalších čtyři a půl tisíce bylo vážně poškozeno (a to prý má být jen špička pověstného ledovce). Kolují i čísla, která pochybení uvádějí jako tu třetí, ondy pátou příčinu úmrtí pacientů v nemocnicích vyspělého světa.

Je to vlastně děsivý paradox: lékaři dnes dokážou Stvořiteli v dobrém “fušovat” do díla, aby to velkolepé dílo pak pokazily nejbanálnější lidské chyby. A omyly. A nedbalost. A lidské zlo.

Svým způsobem to však lze chápat jako velmi nadějný stav. S chybami, omyly, nedbalostí, špatnou organizací se dá s trochou vůle a tlaku pacientů i lékařů vypořádat. Ani reformy zdravotnictví k nápravě není třeba.

5. prosince 2006

Hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil odvolal ředitele havlíčkobrodské nemocnice Josefa Pejchla. Právě v tomto zařízení podle policie vraždil pacienty zaměstnanec Petr Zelenka. Ten byl obviněn ze sedmi vražd a deseti pokusů o vraždu. Případ ale údajně není důvodem Pejchlova odvolání.

6. prosince 2006

Kolik lidí nechal Petr Zelenka v havlíčkobrodské nemocnici ve skutečnosti vykrvácet? Nejspíš mnohem víc než sedm, jak doposud tvrdila policie. Během úterý vyšlo najevo, že se Zelenka přiznal k osmi vraždám. Jenže ani toto číslo pravděpodobně nebude definitivní.


Obětí nemocničního vraha přibylo, je jich osm

První oběť, ke které se přihlásil, totiž zemřela na předávkování heparinem 11. června. V té době už však řešil primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení záhadná úmrtí svých pacientů několik týdnů. Jen v květnu ho zarazilo náhlé vykrvácení třech nemocných.

Primář Pavel Longin řekl, že má seznam sedmnácti “podezřelých” pacientů. Kolik lidí ze svého seznamu tedy považuje za oběti? “Nevím, tak snad těch sedm, jak tvrdí policie,” řekl Longin.
Jenže policisté tvrdí pokaždé něco jiného. Mluvčí východočeské policie Iva Marková v úterý například přiznala, že policie zkoumá osm vražd. Později to však odvolala s tím, že jí šéf krajské policie Petr Přibyl nařídil, aby oficiálně mluvila jen o sedmi obětech.

Kriminalisté, kteří v úterý objížděli pozůstalé, však tvrdili, že Zelenka zavraždil nejméně devět pacientů. “Řekli nám, že tátu zřejmě opravdu v nemocnici oddělali. Nejsme prý jediní, těch obětí je zatím devět a seznam podle policie ještě není konečný,” řekl Petr Škvařil. Jeho otec byl první, k jehož vraždě se Zelenka přiznal.

7. prosince 2006

Advokát Vítězslav Menšík vystupuje jako obhájce v kauze sériových vražd v nemocnici. Případ si přitom sám nevybral. Rozhodla náhoda. Podle abecedního seznamu byl na řadě pro obhajobu ex offo. Stejný pořadník ho už jednou určil jako advokáta sériové vražedkyně Stodolové. Královéhradecký advokát Vítězslav Menšík se kromě trestních kauz specializuje na pracovní a rodinné právo včetně rozvodů a společného jmění manželů.

U soudu je však také uveden v seznamu obhájců ex offo. Pokud tedy některý z obviněných nechce nebo nemůže platit vlastního advokáta, přidělí mu ho soudce z pořadníku podle abecedy. Na obhajobu ex offo má ze zákona právo každý trestně stíhaný.

Zelenka je smířen s vysokým trestem
Policisté ani žalobce mu prý schůzky s Petrem Zelenkou, který se přiznal k osmi vraždám v nemocnici v Havlíčkově Brodě, neplánují. Jedná s ním pokaždé, když je důvod se s ním o něčem poradit. “Každý den nemám důvod za ním chodit. Zatím jsem s ním mluvil dvakrát, v neděli a v úterý. Působí na mě velmi dobře, rozhodně bych neřekl, že je chladnokrevné povahy.” Podle Menšíka zatím Zelenka odpovídal na otázky vyšetřovatele zcela klidně. “Nic nezapíral, svých činů lituje a prohlásil, že má výčitky svědomí. Dokonce mi připadá, že už je smířený s vysokým trestem. Čeká však, že bude v rozmezí trestní sazby, která je pro daný čin maximálně patnáct let,” řekl advokát.

Zelenka zažil v dětství šikanu
Obviněný policistům vysvětluje svůj motiv tím, že chtěl zkoušet lékaře, jak budou reagovat na náhlé změny zdravotního stavu pacientů. Podle Menšíka také tvrdí, že psychické problémy nikdy neměl. Zelenkova bývalá kolegyně z jihlavské záchranné služby se ale domnívá, že mohl v dětství zažít šikanu. “Když se zaučoval ve službě na záchrance, zdálo se, že má obavy, aby na to stačil. Měl nízké sebevědomí, možná byl ve škole otloukánek. Jakmile se něco naučil a někdo ho ocenil, chtěl všem ukázat, jak je schopný,” popsala.

Nějakou vrozenou úchylkou podle ní ale netrpěl. “Poznalo by se to, byl by zlý k pacientům. Ale choval se přesně opačně,” tvrdí žena s více než dvacetiletou praxí na záchrance, která si přála zůstat v anonymitě.

7. prosince 2006

Primář havlíčkobrodské nemocnice Pavel Longin řešil koncem září největší dilema své kariéry. Musel odejít na sál a zároveň věděl, že zatím nechá bez dozoru člověka, kterého podezříval, že vraždí pacienty. A právě během této služby zabil Petr Zelenka posledního člověka: třiaosmdesátiletou Marii Fialovou.

Ve chvíli, kdy Longin zjistil, že má službu se Zelenkou, už si byl téměř jist, že tento člověk podává pacientům smrtící dávky heparinu a nechává je vykrvácet. Stejně však nebyl schopný ho zastavit. “Úplně nejradši bych byl, kdybych mohl na pokoj nainstalovat kamery, ale to nejde bez policie, a abych to ohlásil, na to jsem neměl žádné zcela přesvědčivé důkazy,” říká dnes Longin. Takže nakonec nepodnikl nic. Odešel na operační sál a Zelenku nechal samotného s pěti pacienty a nic netušícími sestrami. Drobnou důchodkyni Marii Fialovou, která několik hodin poté zemřela, přivezli do havlíčkobrodské nemocnice dva týdny předtím s infarktem. Rodina ji přijela navštívit po operaci - vše se zdálo v pořádku. “Pak museli mámu na nějakou dobu uložit do umělého spánku kvůli plicním problémům,” popisuje její syn. Jeho matka nakonec zemřela na vykrvácení.

Josef Fiala se o okolnostech, za kterých jeho matka zemřela, dozvěděl včera ráno od redaktora Blesku. O hodinu později přijeli kriminalisté s tím, aby jim povolil nahlédnutí do zdravotnické dokumentace. Havlíčkobrodská nemocnice ho zatím vůbec nekontaktovala.

“Pokoušel jsem se tam volat, ale nic jsem se nedozvěděl. V nemocnici mi řekli, že se s policií dohodli a nebudou zveřejňovat žádné podrobnosti,” popisuje Fiala reakci vedení nemocnice.

Co říká na to, že jeho matku mohl primář zachránit? Stačilo, aby primář nepouštěl mezi pacienty člověka, o kterém tušil, že vraždí heparinem. “Počkám, až se mi ozve někdo kompetentní, někdo z té nemocnice. Zatím o tom vím jen od novinářů a chci si vyslechnout nějakou oficiální verzi, jak to ve skutečnosti bylo,” říká Fiala.

Právě nemocnici viní z předčasné smrti své matky. “Když jsem tam za ní šel, všechno mi přišlo v pořádku, personál se choval profesionálně. Měla nějaký problém s plícemi, ale zdálo se, že to mají pod kontrolou. Uvedli ji do umělého spánku, a ona se z něj už neprobrala. Prý jim náhle z ničeho nic vykrvácela,” popisuje Fiala. “Podle mě je to chyba systému. Jak to, že toho šílence nikdo nezastavil?” Primář oddělení Longin však tvrdí, že selhal jednotlivec a jemu nezbylo než “přihlížet”. “Jestli se cítím spoluodpovědný za smrt posledního pacienta? Opravdu nevím, co na to říct,” odpovídá primář. Proč připustil, aby zůstal Petr Zelenka sám s nic netušícími sestrami a pěti pacienty částečně v bezvědomí? “Nemohl jsem s tím opravdu nic dělat, nemůžete prostě přeřadit podřízeného na jiné pracoviště jen tak bez udání důvodu,” brání se primář Longin.

7. prosince

Obyčejně těžce nemocným pacientům život zachraňuje. V rukou třicetiletého zdravotníka Petra Zelenky se však běžně používaný lék heparin proměnil ve vražednou zbraň.

“Dává se pacientům často, v různém dávkování podle situace. Právě to dávkování je u něj klíčové,” vysvětluje přednosta I. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Pavel Klener.

Heparin brání srážení krve. Při operacích se u některých pacientů používá proto, aby se předešlo ucpání životně důležitých cév například v plicích krevní sraženinou. Ale když se ho pacientovi dá moc, může vykrvácet. Jde přitom o pouhé mililitry. “Buď se to pacientovi dá do infuze, takže mu pomalu do žíly kape zředěný lék, jindy mu to píchneme na sále neředěné přímo do žíly. To se dávají v průměru tak dva mililitry. Kdybychom mu dali třeba deset mililitrů, vykrvácí během pár chvil,” podotýká další lékař, který v této souvislosti nechce být jmenován.

Heparin působí přes krevní destičky, jejichž funkci ovlivňuje. Ty jsou důležité při hojení poškozených stěn cév. Jakmile se v jakékoli cévě objeví rána, krevní destičky se k ní shluknou a ucpou ji. Tak funguje hojení všech poranění. Když má však pacient v krvi heparin, destičky se přestanou shlukovat, rána zůstane otevřená a krvácení nejde zastavit. “Pacient, který dostal nadměrnou dávku heparinu, nekrvácí jen z té rány, ale třeba i do trávicího traktu,” upřesňuje Klener. Právě takto zemřely Zelenkovy oběti.

Heparin se však nepodává jen preventivně před náročnými operacemi. “Dostávají ho třeba i pacienti s ischemickou chorobou srdeční,” podotýká Klener.

V nemocnicích je tento lék běžně dostupný. “Zdravotník se k němu dostane snadno, protože na rozdíl třeba od opiátů není tento lék pod zámkem,” upřesňuje Klener. Osobně nechápe, jak se Zelenkovi mohlo podařit zabít tímto způsobem sedm lidí. “Když začne pacient masivně krvácet a je to třeba druhý případ za přítomnosti stejného zdravotníka, musí to způsobit podezření,” míní Klener.

7. prosince 2006 11:42

Málem z něj byl zemědělec. Na to, že se chce stát zdravotníkem, přišel třicetiletý Petr Zelenka teprve poté, co dokončil střední zemědělskou školu. Svůj nový sen neváhal uskutečnit: po škole si dodělal záchranářskou nástavbu.

“Vždycky se dobře učil, byl oblíbený, vtipný,” vybavuje si ho spolužačka ze základní školy Ilona Muselová.

Podle bývalé kolegyně z jihlavské záchranné služby, kde po nástavbě Zelenka pracoval, si ale moc nevěřil. “Když se zaučoval ve službě na záchrance, zdálo se, že má obavy, aby na to stačil. Měl nízké sebevědomí, možná byl ve škole otloukánek. Jakmile se něco naučil a někdo ho ocenil, chtěl všem ukázat, jak je schopný,” popsala.

V roce 1998 nastupuje jako zdravotník na anesteziologicko-resuscitační oddělení nemocnice v Havlíčkově Brodě.

Oběti si pečlivě vybíral
Až donedávna si ho primář ARO Pavel Longin nemohl vynachválit. “Nastoupil k nám před více než šesti lety, pracoval jako řadový zdravotník, tedy sestra,” vybavuje si Longin.

Mladík s diplomy všeobecné zdravotní sestry a záchranáře patřil k nejlepším. Nikdy se neošklíbal nad žádným úkolem, byl mimořádně inteligentní, aktivní a vstřícný. Po večerech se dál ve svém oboru vzdělával. Letos na jaře se dočkal povýšení. “A od té doby, tedy od května, s ním začaly problémy,” podotýká Longin. Zelenka začal pracovat jako vedoucí některých sesterských směn. Pacienti, které v kritickém stavu dováželi na oddělení ARO, se tak ocitli zcela v jeho rukou. A právě v této chvíli začal Zelenka podle primáře vraždit. Své oběti si pečlivě vybíral tak, aby mu to vyšlo.

Rodiče nic netušili
Jeho práci si všichni chválili. Stejně působil i na své rodiče. “Práce ho náramně bavila. O tom, co ve skutečnosti dělá, jsme absolutně neměli potuchy,” říkal včera otřesený Zelenkův otec Bohumil. Z bytu rodičů na jihlavském panelovém sídlišti Březinky se odstěhoval před třemi roky. Od té doby bydlel sám, jen občas s přítelem, s rodiči a sestrou se vídal jen občas.

Hodně pil a býval agresivní
Jeho kamarád, kterému Zelenka přebral přítele, si dnes vyčítá, že Petra nedostal před dvěma roky k psychologovi. “Mohlo být možná všechno jinak. Přemlouval jsem ho, dokonce jsem šel za jeho sestrou a prosil jsem ji, aby Petra přemluvila k návštěvě psychiatra. Marně,” říká Petrův dobrý dlouholetý kamarád, který si přeje zůstat v anonymitě.

Nesouhlasí s tím, jak Zelenku popisují někteří jeho známí a kamarádi. “Není pravda, že to byl tak úplně bezproblémový člověk. Jednou byl dole, jednou nahoře a měl velké problémy s alkoholem,” vypráví. Podle něj se Petr buď naplno věnoval práci, nebo vysedával v hospodě a dost pil. “Měl strašně agresivní špičku. Když byl v hospodě a pil, bylo jasné, že se něco semele.”

Petr Zelenka získával své známé i tak, že jim obstarával věci z nemocnice. Sehnat léky prý nebyl problém a byla to běžná služba kamarádům, jindy doplnil vybavení autolékárničky. “Kluky tam také často bral a měřil jim třeba EKG.”

“Něco si dokazoval”
Jaký byl podle něho motiv Petrova jednání v brodské nemocnici? “Řekl bych, že poprvé to mohl být omyl, nešťastná náhoda. Pak už si jenom dokazoval, že dělá něco, na co nikdo nepřijde. Něco si dokazoval.”

Podle kamaráda se Petr nikdy vnitřně nesrovnal se svou orientací, měl i výčitky vůči otci, který jeho homosexualitu těžce nesl. “Kvůli tomu si myslím, že odešel z domu. Byl utrápený a měl z toho komplexy, které si kompenzoval svým chováním. Snažil se zaujmout za každou cenu. Jsem zvědav, co o něm řeknou v posudcích psychologové. V každém případě si myslím, že si svých patnáct minut slávy ještě užije - u soudu. Je dost chytrý, aby věděl, že mu hrozí dlouholeté vězení, proto si to bude chtít užít,” tvrdí Zelenkův kamarád a dodává: “Je mi ho líto!”

7. prosince 2006

Policejní prezidium odhalilo průtahy v prověřování trestního oznámení nemocnice v Havlíčkově Brodě, které se týkalo sériového vraha Petra Zelenky. Oznámil to policejní šéf Vladislav Husák. Jeho lidé budou v dalších dnech vyšetřovat postup policistů v Havlíčkově Brodě i jejich nadřízených.

“Na základě předložených informací a shromážděných materiálů jsem shledal průtahy při prověřování trestního oznámení,” sdělil policejní prezident v tiskové zprávě.

První výsledky přinesla práce jeho lidí z odboru vnitřní kontroly. Právě oni analyzovali, jak policie postupovala od chvíle, kdy trestní oznámení dostala.

Podnět z nemocnice přišel 23. října, intenzivní vyšetřování ale policie rozjela až 27. listopadu. O tři dny později podezřelého Petra Zelenku zatkla. Husák také oznámil, že nařídil policejnímu řediteli Správy východočeského kraje ”posoudit správnost závěrů policisty, který vyhodnocoval oznámení o trestném činu,” uvádí Husák.

Zároveň chce, aby krajský šéf posoudil “řídící, organizátorskou a kontrolní činnost služebních funkcionářů okresního ředitelství v této věci od 23. října 2006, kdy bylo trestné oznámení doručeno, do 28. listopadu 2006, kdy byly zahájeny úkony trestního řízení.”

Hlavní problém - policista na nemocenské
Vše se bude točit kolem policisty, který trestní oznámení prošetřoval.

Tento policista totiž nevyhodnotil toto oznámení jako závažné, odešel na třítýdenní nemocenskou a záležitostí se nikdo pořádně nezbýval.

Faktem ale je, že trestní oznámení nemocnice se netýkalo žádné vraždy Petra Zelenky.

Dokonce se nemocnice ani o žádném podezřelém úmrtí nezmiňovala. Popsala “jen” případ pacienta, který kritickou situaci přežil. Teprve 30. listopadu se primář ARO policii zmínil o podezření, že vraždí Zelenka. Druhý den ho policisté zatkli.

Proč nemocnice takto postupovala, není jasné. Advokátka Marie Cupalová, která text sepisovala, nechce promluvit s odkazem na to, že ji nemocnice jako její klient nezbavila mlčenlivosti.

Vesecká je naopak spokojená
Na rozdíl od havlíčkobrodských policistů si můžou oddechnout místní státní zástupci. Také jejich práce se ocitla pod kontrolou nadřízených, ovšem vyšli z ní se ctí.

Podle nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké totiž postupovalo Okresní státní zastupitelství v případě vražd správně. ČTK to sdělil mluvčí Vesecké František Tlapák.

Zastupitelství mělo povinnosti podstatně jednodušší než policisté. Pouze přijalo 17. října trestní oznámení nemocnice na neznámého pachatele a o tři dny později ho předalo k vyšetřování policii.

8. prosince 2006 13:04
Zelenka mění obhájce

Petr Zelenka podezřelý ze série vražd v havlíčkobrodské nemocnici vyměnil svého původního obhájce Vítězslava Menšíka, který mu byl přidělen ex offo. Nově ho bude obhajovat Jan Herout, který v minulosti pracoval jako soudce i prokurátor. K případu se dostal zřejmě na základě doporučení.

“Soudil jsem i vraždy, ale musím říct, že je mnohem těžší takovou věc obhajovat než soudit,” řekl Herout. Se svým klientem se má setkat už podruhé, a to při policejním výslechu v Hradci Králové. Zelenkova rodina si podle jeho slov nepřeje zveřejňovat jakékoli podrobnosti. “Požádali mě, abych veřejnosti vzkázal, že je jim všeho strašně líto a omlouvají se všem poškozeným. Jsou z toho zdrceni, snažili se syna vychovat, jak nejlépe uměli, a teď ho v podstatě ztratili,” vysvětlil Herout. Osmapadesátiletý jihlavský advokát Jan Herout nahradil dosavadního Zelenkova obhájce ex offo Vítězslava Menšíka.

“Nebyli jsme s prací pana Menšíka spokojeni. Připadalo nám, že našeho syna neobhajuje, ale je pouze hlásnou troubou policie,” uvedl Zelenkův otec.

Vítězslav Menšík přitom už jednou obhajoval případ českých sériových vrahů. Před soudem zastupoval Danu Stodolovou, která spolu se svým mužem nakonec dostala za osm loupežných vražd doživotí.

Bývalý zaměstnanec havlíčkobrodské nemocnice Petr Zelenka je podezřelý z osmi vražd pacientů a pokusu o vraždu dalších devíti. K činu se přiznal. Oběti údajně usmrtil lékem s názvem heparin, který snižuje srážlivost krve.
Podle Herouta si Zelenka nestěžuje na špatné zacházení. “Má drobné poranění na čele, zřejmě od zásahu policistů při svém zatčení,” dodal advokát. Jan Herout vystudoval právnickou fakultu Karlovy univerzity v Praze. Od roku 1972 pracoval jako okresní soudce v Jihlavě, poté působil pět let jako okresní prokurátor. Posledních 12 let je advokátem se specializací na civilní a trestní právo.

10. prosince 2006

Policie našla při domovní prohlídce u vraha z havlíčkobrodské nemocnice zdravotní dokumentaci jeho obětí. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to potvrdil zástupce ředitele Východočeské policie pro trestní řízení Miloš Kříž.

Na otázku, zda může být kvůli úniku dokumentace obviněn někdo z personálu nemocnice, policejní náměstek Kříž odpověděl, že je předčasné hovořit o trestní odpovědnosti, policie je na začátku vyšetřování.

Hlavním úkolem policie totiž podle náměstka zůstává prošetřit vágní postup a údajné prodlevy kolem trestního oznámení, které podala policie na neznámého pachatele.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek v pořadu uvedl, že do konce ledna by měly jím zřízené ministerské komise podat k případu první zprávy. “Komise by měla mimo jiné zkoumat, jestli se nedalo úmrtím předejít, zda udělal primář v době, kdy už zdravotníci tušili, že za smrtí pacientů stojí heparin, všechny potřebné kroky.”

Rath: Heparin je náš denní chléb
“Heparin je pro nás denním chlebem,” řekl v pořadu bývalý ministr zdravotnictví David Rath, který mluvil o případech z vlastní praxe.

Když v pooperačním stavu začne pacient krvácet, zkušený lékař prý ví, že jednou ze dvou hlavních příčin je právě heparin. “Buď jde o sepsi, nějaké pooperační komplikace, nebo jde o heparin, který se dává prakticky všem pacientům. Předávkování heparinem je relativně častou komplikací,” vysvětlil Rath.

Na předávkování je však podle něj velmi snadný lék. “Heparin má výhodu, že má antidotum, po jehož podání krvácení ustane.”

Ministr Tomáš Julínek se slovy svého předchůdce souhlasil. I toto prý bude řešit ministerská komise.

Kolik stojí lidský život?
Bývalý i současný ministr, ale také krajský hejtman a odvolaný ředitel nemocnice diskutovali o možném odškodnění pro pozůstalé po obětech nemocničního vraha. Kdyby byl prý Tomáš Julínek na místě nemocnice, snažil by se s poškozenými vyrovnat mimosoudně. “Je to cesta, jak si zachovat tvář,” řekl. Druhou možností je, že rozhodne soud.

Krajský hejtman Miloš Vystrčil mimosoudní vyrovnání také připustil jako reálnou možnost.

David Rath se snažil najít odpověď na otázku, jaká je cena jednoho lidského života. České soudy se v těchto úsudcích podle něj drží při zemi. “Já jsem přesvědčen, že by měla nemocnice platit za jeden život milionové částky, a to i proto, že tak dlouho trvalo, než zjistili, že jim tam řádí vyšinutý, zlý člověk.” Podle něj se i ve světě stávají podobné případy, problematické však je, že nemocnice případ neřešila rychleji.

Obhájce: Zelenka má duševní poruchu
Petr Zelenka obžalovaný ze série vražd podle svého nového advokáta Jana Herouta zabil pacienty proto, že trpí duševní deformací. Obhájce to v sobotu řekl České televizi.

“Asi šest let pracoval na velice těžkém oddělení, kde se jednalo o pacienty v komatu, kde velice často některý umíral - tohle vedlo k jeho duševní deformaci,” uvedl advokát Herout, který v pátek nahradil původního obhájce přiděleného ex offo.

Zelenka podle něj činu podle svého advokáta lituje. “Požádal mě, abych tlumočil médiím, že toho lituje, že nebyl schopen své jednání ovládnout,” dodal obhájce.

11. prosince 2006

Advokátka nemocnice, v níž podle policie bylo zavražděno osm pacientů, může po několika dnech promluvit. Vedení nemocnice ji totiž dnes dopoledne zbavilo mlčenlivosti. Advokátka Marie Cupalová odpoledne sdělila, že bude komunikovat jen písemně a ještě dnes vydá prohlášení. Nakonec ale oznámila, že bude reagovat až v úterý.

Marie Cupalová sepsala letos 13. října klíčové trestní oznámení, kvůli kterému se nyní hádá vedení nemocnice a policisté. Ti tvrdí, že právě kvůli tomuto oznámení nemohli vraha odhalit dříve, jelikož oznámení bylo moc obecné. Trestní oznámení se týkalo pacienta, kterého pachatel nezavraždil. V textu dokonce žádná zmínka o podezřelých úmrtích některých pacientů nebyla.

V pondělí po čtvrté hodině odpoledne ale Cupalová oznámila, že má moc práce. “Své prohlášení rozešlu v úterý ráno, kdy budu reagovat na otázky novinářů v pořadí, jak přišly,” prohlásila.

12. prosince 2006

S Petrem Zelenkou se viděl jen pár hodin, ale už teď má právník Jan Herout jasno, jak bude “nemocničního vraha” obhajovat. Zelenka prý měl jen jeden problém: nemohl si pomoci, když viděl lék heparin. “Nevraždil ani pro peníze, ani ze žárlivosti, ale z nutkání,” hájí svého klienta.

V jakém stavu je teď Petr Zelenka po psychické stránce?
To nedokážu posoudit. Jsou mu kladeny otázky a on v klidu odpovídá. Páteční výpověď se hodně soustředila na motiv, o tom už jsem mluvil dříve. (Obhájce dříve řekl, že Petr Zelenka vraždil proto, že si prostě nemohl pomoci, když viděl někde heparin - pozn. red.)

Mluvil Zelenka i o svých nadřízených, o primáři Longinovi? Jaký spolu měli vztah?
Hodnotil své nadřízené naprosto kladně, nemá nic proti panu primářovi. Říká, že spolu vycházeli dobře. Nemůže na pana primáře říct půl špatného slova.

Takže Zelenka je vzorný člověk, který měl akorát nutkání pokaždé, když viděl lék heparin.
Ale tak to v podstatě je. Podívejte se, normálně se vraždí pro peníze nebo ze žárlivosti, tady o nic takového nešlo.

Měl Zelenka v minulosti nějaké psychické potíže? Navštívil někdy psychiatra?
Rád bych vám to řekl, ale rodiče mě výslovně požádali, abych právě na toto téma s nikým nehovořil. Klientovi je to jedno, řekl mi, ať médiím sdělím, co uznám za vhodné. Co se jeho psychického stavu týče, to budeme muset nechat odborníkům na posouzení.

Už rodiče Petra Zelenku ve vazbě navštívili?
Ne, zatím ne. Záleží na panu Zelenkovi, jestli bude ochoten o takové setkání usilovat. To on o ně musí požádat. Rodiče s ním komunikují přese mne. Požádali mě, abych pana Zelenku pozdravoval, totéž svým rodičům vzkazuje i on.

A už s někým Zelenka chtěl mluvit? Už si někoho z blízkých vyžádal?
Ne, nevím zatím o nikom.

12. prosince 2006

Advokátka Marie Cupalová odmítá jakékoliv pochybení v případě sériových vražd. Právnička vůbec poprvé reagovala na pochybnosti kolem trestního oznámení, které za nemocnici sepisovala. Přiznala, že jí nemocnice o “podivném” chování Petra Zelenky informovala.

“Jsem přesvědčena, že z mé strany tedy nedošlo k žádným průtahům ve zpracování případu,” sdělila.

Marie Cupalová byla zřejmě jedinou postavou v kauze podezřelého Petra Zelenky, která dlouhé dny mlčela a také nikde neukázala svou tvář. A to přesto, že policisté označovali její trestní oznámení za špatné a obecné.

Cupalová je jednou z klíčových postav, které mají co říci na otázku, proč bylo trestní oznámení podáno až 16. října a proč byl tedy podezřelý pachatel zatčen až s velkým zpožděním. Cupalová k podání trestního oznámení uvedla, že se setkala se zástupci nemocnice v pátek 6. října, kdy se dozvěděla o případech nevysvětlitelného krvácení u některých pacientů.

“Následující čtyři pracovní dny jsem některé otázky ještě konzultovala s klientem a samozřejmě plnila i další pracovní povinnosti. Třináctého října jsem konečnou verzi zaslala klientovi a po doplnění dle jeho připomínek následující pracovní den, 16. října, postoupila Státnímu zastupitelství v Havlíčkově Brodě,” píše v prohlášení advokátka.

Nemocnice řekla advokátce o Zelenkovi
Vyjádření Cupalové přináší také další dílky do mozaiky případu. Nejpodstatnější je její informace o tom, že před sepisováním trestního oznámení měla od lékařů náznaky o Zelenkově chování.

Cupalová doslova píše k sezení, které měla s lékaři a vedením nemocnice: “Další informace se týkaly vlastního šetření pana primáře, který zjistil, že k většině těchto krvácení, nikoli však ve všech případech, došlo v době, kdy měl službu Petr Zelenka.”

Advokátka přitom vytučnila v prohlášení slova “nikoliv však ve všech případech”.

Proč se tedy ve svém trestním oznámení o Zelenkovi nezmínila?

Marie Cupalová to vysvětluje tím, že konkrétní informace k neobvyklému krvácení měla jen k jedinému případu. Tedy k případu Jaroslava Motla.

“Byl znám jediný případ, kde bylo možné věrohodně prokázat přítomnost heparinu v krvi pacienta, kterému navíc nebyl naordinován, ale nebylo možné prokázat kým mu byl podán a zda se tak stalo úmyslně, či z nedbalosti,” tvrdí.

“Proto také bylo podáno trestní oznámení pro podezření z pokusu trestného činu ublížení na zdraví na neznámého pachatele. V této době nebyl k dispozici žádný přímý či nepřímý důkaz o trestněprávním jednání kterékoliv konkrétní osoby, včetně pana Zelenky a to ke všem dnes zmiňovaným případům,” brání se Cupalová.

12. prosince 2006

Policie přiznala, že její postup při vyšetřování vražd v havlíčkobrodské nemocnici nebyl v pořádku. Trestní oznámení ze zdravotnického zařízení zůstalo u policisty, který kvůli nemoci tři týdny chyběl v práci. Nikdo ho od něj nepřevzal a vyšetřování se kvůli tomu zdrželo.

Mluvčí východočeské policie Iva Marková uvedla že chyboval policista, který přiděluje jednotlivé případy. Místo aby trestní oznámení předal jinému policistovi, nechal ho marodovi.

Podle skupiny vnitřní kontroly východočeské policie, která postup kolegů vyšetřovala, je tak muž zodpovědný za více než dvoutýdenní zdržení, které jeho postupem vzniklo.

O trestu pro viníka rozhodne šéf havlíčkobrodské policie. Zároveň má navrhnout opatření, která by podobným chybám zabránila.

Mluvčí havlíčkobrodské policie Jana Mazourová ČTK sdělila, že ředitel havlíčkobrodské policie
Jaroslav Hrdina muže kázeňsky potrestá, ale od policie ho nepropustí. Konkrétní podobu trestu zvolí, až své vyšetřování ukončí i Inspekce ministra vnitra.

Hrdina naznačil, že jako kázeňský trest připadá v úvahu odebrání hodnosti, udělení důtky, nebo odebrání části platu.

Prověřit postup policie v kauze nemocničních vražd nařídil její prezident Vladislav Husák. Reagoval na informace o tom, že zatčení Petra Zelenky policisté zbytečně odkládali.

Nemocnice podala v případu trestní oznámení 13. října, policie ho obdržela 23. října. Vyšetřování ale začalo až 29. listopadu, poté co policii kontaktoval primář Pavel Longin.

“Tyto informace mne velmi znepokojily, a proto jsem vydal jednoznačný pokyn vedoucímu odboru vnitřní kontroly policejního prezidia, aby důkladně prověřil postup odpovědných policejních orgánů,” oznámil policejní prezident.

Policisté zatkli Petra Zelenku 1. prosince na základě informací primáře oddělení ARO havlíčkobrodské nemocnice Longina. Ten zjistil, že za smrtí osmi lidí je právě Zelenka. Pacientům podával lék heparin, kvůli kterému vykrváceli.

13. prosince 2006

Komise ministra zdravotnictví bude zkoumat chorobopisy 18 pacientů havlíčkobrodské nemocnice. Policie přitom vyšetřuje “jen” 17 případů vražd či pokusů o ni. Podle ministra Tomáše Julínka je ale pravděpodobné, že smrt dalšího pacienta s působením obviněného Petra Zelenky nesouvisí.

Bývalého zaměstnance havlíčkobrodské nemocnice Petra Zelenku policie obvinila z vraždy osmi pacientů a z pokusu o vraždu dalších devíti. Zelenka se k činu přiznal. Pacientům údajně aplikoval heparin, který omezuje srážlivost krve. Pacienti zemřeli na krvácení.

Krvácení se objevilo i u osmnáctého zkoumaného případu. Původně o něm padla zmínka jako o deváté Zelenkově oběti. Pacient sice nezemřel jako poslední, ale za Zelenkova působení v nemocnici.

“Policie prošetřuje 17 případů, pan primář nám dal informace o 18 chorobopisech, kdy šlo o krvácení. Toto další ale nebylo dáno do souvislosti s panem Zelenkou, on se k němu nepřiznal. Policie je tedy nevyšetřuje, ale my je z vlastní iniciativy prošetříme,” řekl ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Mluvčí východočeské policejní správy Iva Marková uvedla, že policie stále bývalého zaměstnance havlíčkobrodské nemocnice podezírá z vraždy osmi pacientů a pokusu o vraždu dalších devíti. Ani policisté ale nevyloučili, že by se počet obětí mohl ještě zvýšit.

Komise bude pracovat týdny
Na havlíčkobrodský případ se ptali ministra v on-line rozhovoru i čtenáři. Jeden z nich chtěl například vědět, jestli mu nynější hledání viníků nepřipadá jako “hon na čarodějnice”.

“Jako ministr zdravotnictví jsem povinen důsledně prošetřit všechny okolnosti takto závažného případu. Mým primárním úkolem není trestat, ale hledat případná systémová opatření, aby pravděpodobnost řetězení např. lékařského pochybení nebo i jiných mimořádných událostí byla omezena na minimum,” odpověděl ministr.

Ministr ve čtvrtek jmenuje komisi, která 18 chorobopisů z nemocnice v Havlíčkově Brodě prověří. Pracovat by měla týdny. “Tento případ je mimořádný. Běžně se zkoumá jen jeden případ,” řekl Julínek na páteční tiskové konferenci poté, co navštívil havlíčkobrodskou nemocnici.

“Probíhá trestní řízení, takže my teď pracujeme v opačném gardu a zkoumáme okolnosti, které k tomu vedly,” dodal. Odborníci, kteří budou tvořit vyšetřující komisi, jsou podle jeho slov už vybráni. Měli by být z oborů anesteziologie, patologie, hematologie a chirurgie.

Další čtenář vyjádřil názor, že ministr svaluje vinu za incident v nemocnici výhradně na jejího odvolaného ředitele Josefa Pejchla.

“Na nikoho nic nesvádím, ale na základě indicií, které jsem zjistil přímo v Havlíčkově Brodě, jsem vyjádřil svůj osobní názor na konání primáře, ředitele, policie i kraje. Eventuelní pochybení zhodnotím pouze na základě závěrů znalecké komise, kterou zítra ustanovím,” vysvětlil Julínek.

14. prosince 2006

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek jmenoval dvě znalecké komise, které mají prověřit případ vražd pacientů v nemocnici v Havlíčkově Brodě. První průběžné výsledky by mohly být k dispozici nejspíš koncem ledna.

První komise se zaměří na chorobopisy obětí. Druhá prověří působení stíhaného Petra Zelenky v jihlavské nemocnici, kde po odchodu z Havlíčkova Brodu pracoval.

Bývalého zaměstnance havlíčkobrodské nemocnice Zelenku policie obvinila z vraždy osmi pacientů a pokusu o vraždu dalších devíti. Obviněný se přiznal.

Oběti údajně usmrtil lékem heparin, který omezuje srážlivost krve a zabraňuje případnému vzniku krevních sraženin. Pacienti tak zemřeli na krvácení.

Přestože policie vyšetřuje 17 případů, komise prověří 18 chorobopisů. Podle Julínka panují u dalšího případu pochybnosti. Smrt pacienta ale se Zelenkou pravděpodobně nesouvisí, řekl ministr.

Havlíčkobrodská komise má “do deseti členů”, uvedl ministrův mluvčí. Zasednou v ní anesteziolog, chirurg, hematolog, patolog, právník a další odborníci, kteří prověří medicínské postupy. Sejít by se prý mohla příští týden. Jihlavský tým je menší.

Mluvčí Cikrt řekl, že ministerstvo jména členů obou komisí nezveřejní. “Většinou komise nebude působit v Havlíčkově Brodě. Nebudeme ani oznamovat, kdy tam přijede. Chceme to dělat tak, aby měla co nejvíce klidu na práci,” dodal.

Kontroly z kraje už probíhají
Minulý týden už začala s kontrolami v nemocnici v Havlíčkově Brodě krajská komise. Ta zkoumá jak odbornou stránku věci, tak i organizační souvislosti. Kromě toho provede také vnitřní audit nemocnice. “Pevně věřím, že více případů nebude odhaleno,” řekl na dnešní tiskové konferenci ředitel havlíčkobrodské nemocnice Vít Kaňkovský.

Nemocnice už také kontaktovala všechny poškozené rodiny. “Všem jsme poslali doporučený dopis, s řadou z nich jsme mluvili telefonicky. Nabídli jsme jim osobní schůzky,” uvedl Kaňkovský. Případné odškodné zatím nikdo neodmítl.

Julínek se už dohodl s ministrem vnitra Ivanem Langrem na vytvoření návodu, jak by měla zdravotnická zařízení při podezření na trestný čin postupovat a jak by měla případně podávat trestní oznámení. Cikrt nevyloučil ani případná školení managementu nemocnic. Uvedl také, že se ministerstvo zaměří na to, jak se podobné případy řeší v cizině.

15. prosince 2006

Nemocnice, kde se vraždilo, se začala bránit. Pozůstalí po osmi obětech vraha, který jim podal smrtící dávku heparinu, obvinili lékaře z havlíčkobrodské nemocnice, že zanedbali vyšetřování a že o skutečné příčině úmrtí jim neřekli. Lékaři slíbili, že umožní příbuzným nahlédnout do zdravotní dokumentace.

“Celou dokumentaci běžně poskytovat nebudeme, ale například pitevní protokol na požádání ano,” řekl primář Václav Miláček, který má jednání s příbuznými obětí na starosti.

Josef Fiala, jehož matka Marie Fialová zemřela 24. září a byla poslední obětí, řekl, že nabídku využije. “Chci ty dokumenty určitě vidět.”

Nemocnice už kontaktovala většinu pozůstalých. Její ředitel Vít Kaňkovský však řekl, že někteří z nich na nabídku schůzky reagovali negativně. “Chceme se se všemi sejít osobně. Ne všichni to však chtějí ihned. Někteří nám dali na vědomí, že jsou z celé události ještě hodně rozjitřeni.”

Schůzky by se měly uskutečnit začátkem ledna. Co přesně hodlá nemocnice nabídnout, však pozůstalí netuší. “Já jsem ochotný jednat. Záleží ale na tom, co nemocnice nabídne. Zatím od jejích představitelů nic nevím,” prohlásil Josef Fiala.

Vedení havlíčkobrodské nemocnice znovu slíbilo, že nechá prověřit všechna úmrtí zhruba za šestileté období, kdy tam pracoval na pozici zdravotníka oddělení ARO Petr Zelenka. Hodlá tak zodpovědět otázku, zda nevraždil už dřív než během posledních několika měsíců.

“Věřím, že to tak nebylo. Přesto se budeme podrobně zabývat celým působením Petra Zelenky v naší nemocnici. Půjde o velmi rozsáhlou práci,” řekl Kaňkovský. Sám pak přiznal, že s prověřováním ještě nikdo nezačal. Nemocnice na to prý nemá lidi.

Nemocniční vraždy začnou prověřovat dvě znalecké komise, které zřídil ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Ve vyšetřování vražedné série pokračují i policisté. Ve čtvrtek kriminalisté vyslechli Pavla Longina, primáře oddělení ARO, na kterém Zelenka pracoval a jak přiznal, vraždil. Longin se k případu už nechce veřejně vyjadřovat. Stejně se chová i policie.
“Ano, na výslechu byl. Víc k případu neřekneme. Vyšetřování probíhá,” uvedla policejní mluvčí. Policie zatím nezná přesný motiv vražd. Zelenka při výslechu tvrdil, že se nemohl ovládnout.
“U výslechu řekl: Měl jsem nutkání. Jak jsem viděl lednici s heparinem, věděl jsem, že ho musím aplikovat,” uvedl jeho advokát Jan Herout.

19. prosince 2006

Petra Zelenku zkoumají znalci z oboru psychiatrie, psychologie a dalších. Odborníci také řeší, jestli by údajné Zelenkovy oběti zemřely i bez podání heparinu. Advokát Jan Herout uvedl, že Zelenka setkání s ním probrečel.

“Znalci se nepochybně musejí vyjádřit i k tomu, zda by ti, kteří zemřeli v souvislosti s podáním heparinu, zemřeli i bez něj,” uvedl Zelenkův obhájce Jan Herout.

Média například informovala, že jedna z pacientek šla do nemocnice s banální operací žlučníku a už se nevrátila. “Není to pravda, měla rakovinu asi na čtyřech místech,” uvedl příklad. Zelenka se nyní podrobuje testům, uvedl advokát, který ho v královéhradecké věznici seznámil s výpověďmi jeho rodičů a primáře anesteziologicko-resuscitačního oddělení. Celé tři hodiny Zelenka podle Herouta probrečel. Herout chce zřejmě obhajobu svého klienta postavit na tom, že je Zelenka duševně nemocný. “Vraždit přece není normální, s výjimkou války, kde se vraždí programově. Něco na něm musí být. Vždyť skutky, ze kterých byl obviněn, nedělal pro peníze ani ze žárlivosti. Jaké chcete jiné vysvětlení, než pomatenost,” uvedl Herout.

Média podle něj marně pátrají po jiném motivu. Opakovaně se objevilo v protokolu, že neměl nic proti lidem, kterým heparin podal. Zášť podle
Herouta neměl ani proti lékařům či primáři. “Co tam chcete jiného najít, než duševní poruchu,” ptá se znovu Zelenkův advokát.

Návštěvu rodičů má Zelenka povolenou na tento týden. Měl by s nimi přijet i Zelenkův přítel, o jehož návštěvu Zelenka požádal. Návštěvy ze zúčastní policejní komisař, aby se zamezilo nepřípustnému ovlivňování vyšetřování. Obviněný Zelenka může požádat o návštěvu čtyř lidí jednou za dva týdny. Termín určí věznice, návštěva může trvat 90 minut.

Zelenku policie obvinila 1. prosince. Tehdy už pracoval v nemocnici v Jihlavě, kam nastoupil po propuštění z havlíčkobrodské nemocnice, kde pracoval šest let.

Nemocnice, kontrolní komise i policie budou podle ředitele zařízení Víta Kaňkovského prověřovat činnost Zelenky za celou dobu jeho působení v nemocnici, tedy nejen v období květen až září 2006, kdy podle svého doznání pacienty poškozoval.

21. prosince 2006

Osminásobného vraha zřejmě ovlivnil psychický zkrat. Je o tom aspoň přesvědčen jeho otec Bohumil Zelenka, který ho ve čtvrtek navštívil ve vazební věznici.

Jeho otec přijel hodinu po poledni do Hradce sám, v tašce synovi přivezl i vánoční dárky. “Manželka se s ním setká, až se na to bude cítit,” řekl novinářům po návštěvě věznice Bohumil Zelenka.

Jak vaše shledání vypadalo?
Úměrně vážnosti situace. Bylo velice smutné a emotivní. Znovu se vrátím k těm osmi rodinám pozůstalých. Hluboce lituji toho, co jim náš Petr způsobil. Nejhorší pro mě je to, že jim nedokážeme pomoci, je to pro mě obrovské trauma, kterého se do konce života nezbavím. Druhou věcí je utrpení a bolest, kterou naše rodina prožívá, to ale nebudu na veřejnosti ventilovat.

Uvědomuje si váš syn, co způsobil?
Ne že by to proplakal, ale uvědomuje si, co způsobil, a lituje toho.

Co vašeho syna k takovému jednání vedlo?
Těžko říci. Od toho nešťastného pátku 1. prosince (kdy Petra Zelenku dopadla policie) jsem o tom tisíckrát přemýšlel. Motiv mohou znát jen dva: Bůh a náš Petr. Neřekl mi ho. Jsem přesvědčen, že je tam faktor psychického selhání nebo momentu, který nastartoval tuto strašnou situaci, která vyústila v úmrtí v osmi rodinách. Nevěřím, že by Petr byl chladnokrevný, bestiální vrah, který by si to připravil. Říkám to na svoji zodpovědnost.

Nechce váš syn něco vzkázat?
Ne. Nemluvili jsme o tom. Opakuji, omlouvám se za syna a je to pro mě obrovský problém, že nemůžeme zmírnit bolest pozůstalých.

Jak pobyt ve vazební věznici snáší?
Asi tak jako člověk, který se dostane do vězení. Ptal jsem se ho na stravu, režim, a jak to tam chodí. Nikde ani zmínka, že by se k němu chovali nějak špatně, že by na něho dělali nátlak. Ani proti policistům, kteří nás vyslýchali, nemohu říci půl slova, vše bylo korektní, pan vyšetřovatel byl velice lidský a citlivý. Nikdo na nás neútočil.

Sleduje sdělovací prostředky, má přístup k televizi, novinám?
Nabádal jsem ho, aby média začal sledovat, a to nejen ve vztahu k této kauze. Je důležité, aby měl povědomí, co se děje v normálním životě. Říkal jsem mu, ať využívá všechny možnosti, které ve vězení má, aby jen neseděl, nedíval se do stropu a nelitoval se. Byl jsem za ním ve vězení poprvé, proto jsem se s ním snažil bavit o nepodstatných věcech. První okamžik očekáváte se strachem a s obavami. Myslím si, že jsme oba to naše setkání zvládli. Při dalších návštěvách se ho zeptám na další věci.

29. prosince 2006

Osm vražd bezmocných lidí v havlíčkobrodské nemocnici není činem šílence. Petr Zelenka, který dával pacientům smrtící dávky heparinu, si podle expertů velmi dobře uvědomoval, co dělá.

Experti, kteří zkoumali jeho duševní zdraví, došli podle zjištění MF DNES k jednoznačnému závěru. Zelenka podle nich nebyl nepříčetný.

“Podle toho, co vím, odborníci nepřišli na to, že by trpěl duševní chorobou,” konstatoval zdravotní rada kraje Vysočina Pavel Hájek.

Petr Zelenka tedy s největší pravděpodobností skončí ve vězení, a nikoli v psychiatrické léčebně.

V případu vražd pacientů na jednotce intenzivní péče v Havlíčkově Brodě navíc vycházejí najevo podrobnosti. Jednou z nich je fakt, že Zelenka smrtící dávkou heparinu zabil i matku jedné z kolegyň, které s ním pracovaly na jednotce ARO.

Nyní soudní patologové zkoumají exhumované tělo jedné z obětí, Marie Šimůnkové. Výsledek pitvy ještě není znám. Pracovat začala už i znalecká komise ministerstva zdravotnictví. Ta teď zkoumá chorobopisy všech mrtvých.

3. ledna 2007

Zelenka, obviněný z osmi vražd a devíti pokusů o vraždu, se zřejmě pokusil zabít víc lidí než policie předpokládala. Naznačuje to další vyšetřování. Podle odborníků mohl vrah pacientům podávat kromě h”Policie se zabývá i možností, že by obviněný Zelenka mohl podávat, poškozeným i jiné léky kromě heparinu,” řekla Primě mluvčí východočeské policejní správy Iva Marková.

Podle odborníků mezi nimi může být například adrenalin, inzulin nebo léky na potlačení poruch srdečního rytmu, ale i řada dalších přípravků. Jejich přítomnost v těle je možné zjistit jen velmi obtížně.

Zelenkův advokát Jan Herout podle Primy o dalším postupu policistů neví. Stejně se vyjádřil i ředitel nemocnice v Havlíčkově Brodě Vít Kaňkovský.

Zelenku policie obvinila 1. prosince. Tehdy už pracoval v nemocnici v Jihlavě, kam nastoupil po propuštění z havlíčkobrodské nemocnice, kde byl zaměstnán šest let.

Nemocnice, kontrolní komise i policie budou podle ředitele zařízení Kaňkovského prověřovat činnost Zelenky za celou dobu jeho působení v nemocnici, tedy nejen v období květen až září 2006, kdy podle svého doznání pacienty poškozoval.

Zelenkovi, který se k vraždám přiznal, hrozí v případě prokázání viny doživotní trest.

5. ledna 2007
Vyšetřování je stále na začátku

Vyšetřování nemocničních vražd zabere zřejmě rok. Měsíc poté, co se k zabíjení pacientů přiznal ošetřovatel Petr Zelenka, tvrdí policie, že je teprve na začátku. Ještě nejsou všechny výslechy a posudky. Kraj prozatím odložil odškodnění pozůstalých, rozhodnout má až soud.

Policisté zatím nechtějí o vyšetřování Zelenkových vražd mluvit.

“Zabýváme se i možností, že by Zelenka některým pacientům mohl aplikovat i jiný lék než jen heparin. Žádný znalecký posudek zatím k dispozici nemáme, stejné je to i s výsledky soudních pitev,” řekla východočeská policejní mluvčí Iva Marková.

Není ani jasné, koho už detektivové vyslechli. “Vyšetřování je v podstatě na začátku, uplynuly dva měsíce, předpokládáme, že by mohlo být ukončeno zhruba v listopadu tohoto roku,” dodala Marková.

Kraj Vysočina se přitom rozhodl odložit odškodnění pozůstalých, dokud soud nerozhodne o viníkovi.

Modlitba za oběti
V havlíčkobrodském kostele sv. Rodiny se ve čtvrtek lidé modlili za oběti nemocničního vraha. Přišlo asi sto lidí.

“Je to strašné, co se stalo. Vůbec jsem neváhala a přišla se pomodlit za duši Marušky a zároveň vyjádřit podporu lékařům nemocnice,” řekla známá Marie Fialové, která se stala poslední obětí.

Ekumenickou bohoslužbu uspořádal tým, který pomáhá pozůstalým. “Do vztahu mezi nemocnými a lékaři vstoupilo tentokrát zlo v podobě člověka, který se rozhodl napomáhat straně smrti. To nás zasáhlo všechny,” řekla psycholožka týmu Bohumila Baštecká.

11. ledna 2007

Zdravotníci z havlíčkobrodské nemocnice žijí s Kainovým znamením. Dvě bývalé kolegyně “heparinového” vraha Petra Zelenky totiž mají problémy sehnat práci v jiném zdravotnickém zařízení. Obě tvrdí, že se na ně jinde dívají skrz prsty.

Ženy chtěly z havlíčkobrodské nemocnice odejít z osobních důvodů. Požádaly proto o práci jinde, ale narazily na problémy. Nechtěli je přijmout, protože jsou “spolupracovnice vraha”, jak uvedl ČRo1-Radiožurnál.

Jedna ze sester chce údajně odejít z anesteziologicko-resuscitačního oddělení, kde Zelenka vraždil. S tímto případem však její odchod nesouvisí. Do práce dojíždí denně čtyřicet kilometrů a chtěla jít do nemocnice blíž svému bydlišti.

Druhá je z interny a chce se stěhovat za manželem. Jenže obě narazily. “Jedné z nich řekli přímo: vy jste z Havlíčkova Brodu? Doufám, že nejste z ARO, to by nešlo…” popisuje kolega lékař z anesteziologicko-resuscitačního oddělení havlíčkobrodské nemocnice Petr Charvát.

Druhé sestře jiná nemocnice sice práci slíbila, ale pak nabídku rychle stáhla a přijala jinou ženu bez praxe. Podle právníků by nemocnice, které by sestry takto odmítly, porušily pracovně-právní předpisy. Jen bude zřejmě těžké jim to dokázat.

“Znamená to, že když je někdo z Havlíčkova Brodu, že je prašivý?!” rozhořčil se lékař. Podle něj odmítnutí sester mezi personálem v nemocnici pouze zvýší napětí a stres.

Je to nehoráznost, říká psycholožka
Petr Zelenka tu totiž mimo jiné zabil i matku jedné kolegyně - sestry z chirurgického oddělení. I to byl důvod, proč sem ministerstvo zdravotnictví vyslalo psycholožku, která umí řešit krizové situace. První setkání personálu nemocnice s odbornicí proběhlo před Vánocemi, druhé se nyní chystá.

“Že byly odcházející sestry odmítnuty, o tom jsem už slyšela a považuji to za nehoráznost,” říká psycholožka Bohumila Baštecká, která lidem z nemocnice pomáhá zvládnout situaci.

Ministerstvo zdravotnictví podle ní musí dát brzy jasný signál, že primář ARO a celé oddělení se zachovalo dobře. “Pak už snad začnou lékaři z celé země myslet.”

Vyšetřování potrvá až do konce roku
Petr Zelenka je obviněn z osmi vražd a devíti pokusů o vraždu. Policistům se začátkem prosince přiznal, že zabíjel vážně nemocné pacienty pomocí vysokých dávek heparinu, léku na ředění krve. Policisté však v souvislosti s ním vyšetřují víc případů, než jen těchto sedmnáct. Lidé podávají trestní oznámení a chtějí prověřit úmrtí svých blízkých.

Řádově jde o desítky oznámení, u nichž však nedošlo k zahájení trestního stíhání,” řekl policejní vyšetřovatel Milan Jušta.

Policisté zatím čekají na výsledky soudní pitvy těl dvou obětí, jejichž těla jsou jediná, která nebyla zpopelněna. Výsledky budou známy na přelomu ledna a února.

Vyšetřování se však ještě protáhne. Podle Jušty potrvá kvůli dalším znaleckým posudkům až do listopadu. Do té doby bude Zelenka sedět v královéhradecké vazební věznici a čekat na soud.

“Zrovna jsem od něj přijel, byl jsem u něj celé dopoledne. Je na tom psychicky velice špatně, celé dny poplakává,” uvedl jeho advokát Jan Herout.

Než dojde na odškodnění pozůstalých, potrvá to také ještě měsíce. “Uvidíme, zda budeme čekat na rozhodnutí soudu a zda nepostačí výsledky vyšetřování,” řekl krajský hejtman Miloš Vystrčil.

12. ledna 2007

Nemocniční vrah poodkryl tajemství, které se nad jeho případem vznáší. Sepsal dopis adresovaný otci a svému obhájci. Ti se rozhodli jeho vysvětlení dnes dopoledne předat policii. Co ve zprávě přesně je, však otec i Zelenkův advokát Jan Herout odmítají říct.

Když totiž tři dny před Vánocemi Zelenka seděl tváří v tvář tátovi v návštěvní místnosti vazební věznice, nemohl podle svých vlastních slov otevřeně mluvit. Za zády mu stála ostraha. S otcem se tehdy viděl poprvé od doby, kdy jej policie loni 1. prosince zatkla kvůli vraždám osmi pacientů v havlíčkobrodské nemocnici.

A bavili se v podstatě jen o banalitách. “Ptal jsem se ho na stravu, režim, a jak to tam chodí. Byl jsem za ním ve vězení poprvé, proto jsem se s ním snažil bavit o nepodstatných věcech,” komentoval to pětapadesátiletý Bohumil Zelenka.

V rukou psaném prohlášení, které svému obhájci Zelenka předal při jeho středeční návštěvě, se bývalý zdravotník na dvou listech papíru vyjadřuje ke svým činům a také k dosavadnímu průběhu vyšetřování. Bližší informace právník tají.

“Pan Zelenka starší si nepřeje nic z prohlášení svého syna zveřejnit,” říká Herout.
Na otázku, zda jde o dosud nezveřejněné skutečnosti, nedokázal odpovědět. “Těžko říct. Netuším, zda má policie všechny informace uvedené v dopise,” řekl..

Jak se má Zelenka? Pláče
Do hradecké vazební věznice se v příštím týdnu chystá i otec Petra Zelenky. Termín jeho druhé návštěvy však nechce Jan Herout prozradit. “Rodina chce mít klid,” vysvětluje.

Lidé, kteří s Petrem Zelenkou v posledních dnech mluvili, se shodují na jednom: hovoří o depresích, v nichž se někdejší zdravotník ocitl. Teprve teď si totiž uvědomuje, co vlastně způsobil. “Často teď pláče,” potvrdil právník Herout.

Ministerstvo zdravotnictví zatím zkoumá, zda nemohlo v případě heparinových vražd dojít také k selhání personálu v havlíčkobrodské nemocnici. Přitom to byl právě primář tamní anesteziologicko-resuscitační jednotky Pavel Longin, který na vraha přišel.

Co zjistila ministerská komise a jak dlouho bude její práce trvat, však ministerstvo odmítá říct.

“Všichni, kdo byli vyzváni ke spolupráci s komisí, jsou vázáni mlčenlivostí,” vysvětluje i ředitel havlíčkobrodské nemocnice Vít Kaňkovský. Ten nyní plánuje schůzky s dalšími pozůstalými po vražedných útocích. S těmi, s nimiž zástupci nemocnice nestihli hovořit před Vánocemi, se sejdou během ledna.

“Hledáme vhodné termíny,” říká ředitel.
Na schůzkách, které už proběhly, se hovořilo i o odškodnění. Podle analýzy, kterou si nechal krajský úřad zpracovat, však okamžité vyplacení odškodnění není možné. Pozůstalí tak na finanční zadostiučinění musí čekat.

“Pokud totiž dojde k odškodnění dřív, než rozhodne soud, mohou pozůstalí poté, co soud rozhodne o viníkovi, o odškodnění žádat znovu,” vysvětlil hejtman Vystrčil, proč vyřešení tohoto problému přesunuli až na druhou půli roku.

Policisté se mimo jiné také zabývají tím, že měl Zelenka doma nejen chorobopisy pacientů, jimž píchal heparin, ale asi čtyři desítky dalších. Královéhradecký vyšetřovatel Milan Jušta však bližší podrobnosti až do skončení případu říct odmítá.

23. ledna 2007

Petra Zelenku už potřetí navštívil ve vazební věznici otec. Ten ale stále netuší, proč syn zabíjel. “Že by zabíjel pro peníze, ze zhrzené lásky, kvůli majetku nebo si tím vyřizoval účty? Tak to určitě není,” řekl novinářům.

Nechci jeho vinu v žádném případě snižovat, ale myslím si, že motiv to nemá žádný. Řeknu k tomu snad jen toto: zdravá mysl našeho Petra by tohle neudělala,” doplnil otec obviněného.

Podle něho i v synově prohlášení, jenž sepsal nedávno ve vězení, o motivu nic není. Prohlášení poslal Zelenkův obhájce policii. “Týká se způsobů a metod, které policie použila při jeho zatýkání,” vysvětlil Zelenka. Po první návštěvě v prosinci řekl, že za jednání jeho syna může zřejmě psychický zkrat.

Bohumil Zelenka se ohradil proti tvrzení některých psychologů, podle nichž k vraždám přispělo špatné rodinné zázemí. “To je pro mě velká urážka. Vím, že ideální vzorek pro tuto tragédii by bylo, kdybych byl pologramotný alkoholik, rozvedený, nezaměstnaný, doma mlátil manželku a týral děti. Domnívám se, že se řadíme mezi slušnou a poctivou rodinu,” prohlásil.

Nechodí z cely, protože se stydí
Jak nyní jeho syn žije? Celu sdílí s jiným mužem obviněným z násilného zločinu, hodinu denně má nárok na vycházku na dvoře věznice, jednou za čtrnáct dní na návštěvu a jinak má mnoho času na přemýšlení. Podle svého otce trpí depresemi a téměř nevychází z cely.

“Nabádal jsem ho ať se přestane sebelitovat, vzpamatuje se, srovná si myšlenky a uvědomí si, že ho čeká trest úměrný tomu, co udělal a naučí se s tím žít. Mezi jeho typické vlastnosti patří uzavřenost, bázlivost a sebelítost, má složitější povahu. Ve vězení se to ještě umocnilo. Říkal mi, že na vycházky nechodí, protože se stydí,” říká Bohumil Zelenka.

Ve vězení Zelenka problémy nemá, patří k vzornějším. “Nejsou s ním žádné komplikace, také se spoluvězni problémy nemá. Minimálně jednou týdně ho navštěvuje náš psycholog, někdy i kněz,” uvedl vedoucí správního oddělení hradecké věznice Zdeněk Ficenec.

Kvůli závažnosti činů, z nichž je obviněn, patří Zelenka k nejsledovanějším vězňům. “V jeho případě je nařízen zvýšený dohled, znamená to, že ho kontrolujeme po půl hodině,” uvedl Ficenec.

Jediná možností, jak se v současné době může heparinový vrah dostat ven, jsou výslechy na policii, kterých ale s pokračujícím vyšetřováním postupně ubývá.

25. ledna 2007
Obětí je možná více

Ministr zdravotnictví Julínek přišel se závažnou informací. Oznámil, že experti narazili v nemocnici v Havlíčkově Brodě na dalších pět podezřelých úmrtí. A to na oddělení, kde působil ošetřovatel Zelenka, obviněný z vraždy minimálně osmi pacientů. Jeho advokát ale o dalších vraždách nic neví.

Počet obětí Petra Zelenky tak může být vyšší. “Kromě sedmnácti, už prošetřovaných případů, spojených s panem Zelenkou, přibylo dalších pět případů, které expertní tým vybral,” sdělil ministr Tomáš Julínek.

“Vzniklo podezření, že nedošlo ke správné medicínské praxi a jejich úmrtí (pěti dalších pacientů) není medicínsky jednoduše vysvětlitelné,” dodal.

Zelenka je v této chvíli stíhanýza osm vražd a devět pokusů. Zda přibudou další případy, se tedy ukáže v příštích týdnech. Žádné podrobnosti o nových pěti případech ale ministr neuvedl. “Výsledek šetření nebyl ukončen, bude trvat ještě několik týdnů,” vysvětlil.

Zároveň ale upozornil, že experti neposuzovali přímo souvislost mezi smrtí pacientů a Zelenkou. “Komise neposuzují kauzální souvislost mezi poškozením zdraví nebo úmrtí s působením Petra zelenky. Posuzují jenom správnost nebo nesprávnost medicínské praxe,” řekl.

Experti pátrali i v Jihlavě
Julínkovo oznámení vychází z šetření komisí, které on sám na Vysočinu vyslal. Experti prošetřovali úmrtí pacientů nejen v Havlíčkově Brodě, ale také Jihlavě, kde rovněž Zelenka působil. Nejnovější informace ukazují, že v Jihlavě Zelenka zřejmě nevraždil.

“V Jihlava prověřila expertní komise zdravotní dokumentaci 589 pacientů, vytipovala šest pacientů, kteří byli následně posuzováni Ústřední znaleckou komisí,” oznámil ministr.

“Všechny komise konstatovaly, že v průběhu péče o tyto pacienty nedošlo k žádným obtížně vysvětlitelným komplikacím nebo úmrtím, která by mohla být dána do souvislostí s měsíčním působením Petra Zelenky,” dodal.

4. února 2007

Vyšetřování vražd heparinem v havlíčkobrodské nemocnici stále pokračuje. V ČT to řekl ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Také policie prošetřuje ještě asi dvacítku úmrtí. Na závěry čeká mimo jiné krajský úřad, který chce odškodnit pozůstalé. Zatím jim zřejmě poskytne jednorázový dar.

Závěry budou do konce února, slíbil ministr
Ministr Julínek (ODS) odmítl nařčení svého stínového protějšku Davida Ratha (ČSSD), že by vyšetřování úmrtí trvalo příliš dlouho. Podezřelý zdravotník Petr Zelenka v nemocnici Havlíčkův Brod zřejmě zabíjel tím, že pacientům ARO podával lék na ředění krve a oni vykrváceli. “Dávám raději důraz na kvalitu, než na rychlost. Nechci podávat dílčí zprávy. Závěry šetření odborné komise ale budou do konce února,” reagoval v Otázkách Václava Moravce na Rathovu ironickou poznámku, aby to ministr stihl do konce svého volebního období.

Julínek také zopakov
autor pro, amnestyworld.net @  
0 Komentáře:
přidat komentář
<< domů
 
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články
Archiv
Odkazy
Vyhledávání google
Google
 
Web This Blog

© 2006 Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. | Blogger Templates by GeckoandFly.
No part of the content or the blog may be reproduced without permission.
Learn how to make money online.TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se