10.03.2012 17:42:21
Slovenský hokej: Čtvrtfinále extraligy
Druhá tretina už bola plne v réžii Popradu. Kováča ohrozili postupne Kroták, Svačina a Vaic, no Trenčín sprvoti odolával. Pri chuti bol však najlepší strelec "kamzíkov" Kuľha a Dukla ho nedokázala zastaviť. Najskôr mu pripravil druhý gól v 34. min Koskinen a o 59 sekúnd neskôr po presilovkovej osi Koskinen - Suchý - Kuľha dokonal popradský ostrostrelec čistý hattrick - 3:0. Ani to však nebolo zo strany domácich všetko: o pár sekúnd ďalšiemu gólu zabránili arbitri, ktorí videli, že bol dosiahnutý vysokou hokejkou. Štvrtý presný zásah však Podtatranci predsa dosiahli ešte pred koncom druhého dejstva. V presilovke rozohrával znovu Kuľha, Suchý nabil Rapáčovi a ten presnou "trefou" vyhnal Kováča z bránky - 4:0.
Prvé zápasy ďalších štyroch družstiev vo štvrťfinálovej časti play-off Tipsport extraligy priniesli päťgólovú výhru Popradu nad Trenčínom a len tesnú výhru Slovana nad Žilinou 3:2. V oboch prípadoch však domáce tímy vedú 1:0 na zápasy. Obe série budú pokračovať druhými zápasmi v sobotu 10. marca.

SLOVAN - ŽILINA 3:2, stav série 1:0
Aktívnejšie začali hosťujúci Žilinčania a už v 1. min trafil Sivák hornú žŕdku Karhunenovej bránky. Následne trafil Drevenák iba do Karhunena a na druhej strane Laco zmaril šancu Preisingera. V 9. min otvoril skóre Stupka, keď získal puk v strednom pásme a po prechode do útočnej tretiny prekonal gólmana domácich - 0:1. O tri minúty neskôr na radosť domácich fanúšikov vyrovnal Štajnoch, ktorý od modrej čiary poslal puk nechytateľne do bránky - 1:1.
Druhá časť patrila belasým, ale brankár Žiliny dlho odolával strelám domáceho mužstva. Postupne na ňom "vyhoreli" Frühauf, Sloboda aj Buc. Navyše, Lipiansky rozzvonil ľavú žŕdku a Luža netrafil puk, keď mal možnosť poslať ho do odkrytej bránky. Až v 33. min žilinský gólman kapituloval: do bránky tečoval puk Preisinger, ale rozhodcovia pripísali autorstvo Bucovi. Začiatok III. tretiny bol opatrný z oboch strán. Do dvojgólového vedenia poslal domácich Bartánus, ktorý v 51. min z otočky poslal puk za Laca. Už o tridsať sekúnd neskôr skorigoval Róbert Huna, ktorý z pravého krídla prekvapil Karhunena. Skóre sa až do konca napôokon už nezmenilo.
Jan Neliba (tréner Slovana): "Nastúpili sme s prílišným rešpektom a súper to využil. Žilina viedla a bola na koni. Preto si vážim, že sme sa vrátili do duelu. Druhá časť bol pod našou taktovkou. Napokon sme sa však museli strachovať o výsledok. Teší ma prvé víťazstvo, ale hrá sa na štyri."
Milan Jančuška (tréner Žiliny): "Nie som spokojný s výsledkom. Prehrali sme o gól, o to viac to bolí. Keď sa Slovan v druhej tretine dostal do vedenia, získal optickú prevahu a mal veľa šancí, ale nás držal výborným výkonom brankár Laco. Škoda tretieho gólu. Aj keď sme potom dali kontaktný gól, už sa nám nepodarilo vyrovnať a vynútiť si predĺženie. Snažili sme sa a bojovali, ale urobili sme viac chýb ako Slovan."
HC Slovan Bratislava - MsHK Žilina 3:2 (1:1, 1:0, 1:1) - stav série: 1:0
Góly: 12. Štajnoch (Kukumberg, M. Bakoš), 33. D. Buc (Harvey), 51. M. Bartánus (L. Hudáček) - 9. Stupka (D. Devečka, Kudělka), 52. Róbert Huna.
Vylúčení: 7:5 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš, Lokšík - Rovenský, Snášel, 6045 divákov
Zostavy:
Slovan: Karhunen - Dobroň, P. Frühauf, Luža, I. Ďatelinka, Štajnoch, Jerofejevs, L. Kozák, Jass - M. Bartánus, Lipiansky, L. Hudáček - M. Hudec, M. Sloboda, Kukumberg - M. Bakoš, Bulík, D. Skokan - D. Buc, Preisinger, Harvey
Žilina: M. Laco - D. Devečka, Kudělka, Harant, Dlouhý, Houdek, Ďurkech, Krčula, Staňo - P. Sivák, Róbert Huna, Richard Huna - T. Sýkora, V. Nemec, Stupka - M. Drevenák, Troliga, Drábek - Kubiš, Linet, Smotrila

POPRAD - TRENČÍN 5:1, stav série 1:0
Úvod poznačilo viacero vylúčení a obrany oboch tímov sa museli obracať. Poprad hral dokonca 38-sekundovú presilovku o dvoch hráčov, no napriek Kuľhovým projektilom od modrej ju nedokázal využiť. V 9. min sa dostal do šance trenčiansky Tybor, Melicherčík však podržal svoj tím. Domáci po sérii nevyužitých šancí otvorili skóre v 16. min, keď puk do bránky doklepol osamotený Kuľha - 1:0. Odpovedať mohol Pardavý, ale narazil na stále pozorného Melicherčíka.

Tretia časť sa začala presne tak, ako sa skončila druhá. Balán nabil na druhú stranu útočnej tretiny Svitanovi, popradský útočník vymietol pavučinu v Hiadlovského bránke a domáci viedli už priepastným päťgólovým rozdielom. Trenčania od druhého inkasovaného gólu herne nestačili, nevedeli sa presadiť ani v dve minúty trvajúcej presilovke o dvoch hráčov, ale bránku Melicherčíka predsa len 106 sekúnd pred záverečnou sirénou odklial Tvrdoň.
Ladislav Svozil (tréner Popradu): "Čakali sme, že to nebude jednoduché, a takto aj vyzerala prvá tretina. Bolo dôležité, že sme sa dostali do vedenia. Keď padol druhý a tretí gól, zápas bol už rozhodnutý, lebo máme dosť skúsené mužstvo na to, aby si udržali kontrolu. Máme prvé víťazstvo a to sa počíta."
Róbert Kaláber (tréner Trenčína): "Začiatok zápasu bol poznačený viacerými vylúčeniami, keď rozhodcovia nastolili prísnejší meter. Nedokázali sme sa vyrovnať s našimi oslabeniami, za čo nás Poprad nekompromisne trestal. So súperom, ktorý má najlepšie presilovky v lige, môžeme takto ťažko pomýšľať na úspech. Zápas sme si prehrali svojou nedisciplinovanosťou."
HK Poprad - Dukla Trenčín 5:1 (1:0, 3:0, 1:1) - stav série: 1:0
Gól: 16. Kuľha (Balán, P. Svitana), 33. Kuľha (Koskinen, Vandas), 34. Kuľha (R. Suchý, Koskinen), 38. R. Rapáč (R. Suchý, Kuľha), 45. P. Svitana (Balán, Vaic) - 59. R. Tvrdoň (Tybor), vylúčení: 10:8 na 2 min, navyše Balán (Poprad) 10 min za nešp. správanie, presilovky 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner, P. Grečko - Valach, Výleta, 3146 divákov
Zostavy:
Poprad: Melicherčík - Pentikäinen, R. Suchý, Tavželj, Kovačevič, Fabian, D. Kramár, D. Brejčák, Malina - Vandas, Koskinen, Kuľha - P. Svitana, Balán, Vaic - Svačina, A. Kroták, R. Rapáč - Škovira, Strömberg, S.Takáč
Trenčín: V. Kováč (38. T. Hiadlovský) - Hlubuček, E. Bednár, Gabriš, Nemčík, Trefný, M. Biro, Imrich, Štindl - Pardavý, A.Šťastný, P. Fabuš - J. Gašparovič, Tybor, R. Tvrdoň - O. Mikula, Broska, Sojčík - M. Daňo, Melichárek, M. Filo