27.02.2012 19:17:25
Jiří Kájínek - je vinen či nikoliv
Jiří Kajínek. Jméno, které v této republice slyšel snad každý. Jméno, které u národa vyvolává různé emoce. U někoho obdiv, sympatie, lítost, ale i nenávist, strach, nezájem a u médií i nemalý přínos peněz. Jiří Kájínek, pravděpodobně nejznámější vězeň v České republice. Člověk odsouzený za dvojnásobnou nájemnou vraždu. On sám účast na vraždách kategoricky odmítá. Patří tedy případ Jiří Kajínek k justičnímu omylu?
Je to nevinný člověk, odsouzený za čin, který nikdy nespáchal? Má tento člověk nějakou naději na řádný soud, v němž nezůstanou nezodpovězené otázky?

1. Jiří Kajínek
Narozen 11. ledna 1961 v Prachovicích. Žil s otcem, matkou, která zemřela předčasně
na roztroušenou sklerózu, a sestrou – která je pro něj nejdůležitějším člověkem v životě. Učitelé i spolužáci o něm mluví jako o člověku s fyzičkou a intelektem spojeným s dobrou pamětí. První problémy začal mít již jako nezletilý chlapec třetího ročníku učiliště. Hrál hazardní hry a kartami si dokázal vydělat na první motorku. Veksluje i s tuzexovými poukázkami, stává se z něj postupně vrcholný produkt časů se slovy Bony a klid.
Poprvé byl uvězněn za vloupání do chat v roce 1982, poté v roce 1985 k tomu přidal nedovolené ozbrojování a útok na veřejného činitele. V roce 1990 byl zatčen a odsouzen. Měl být předveden k výslechu kvůli trestné činnosti, kterou nespáchal. Bránil se, že je nevinný, odzbrojil plynovou pistolí policejní hlídku a s jejich vozidlem odjel o několik ulic dál, kde ho nechal stát. Byl zatčen a odsouzen na 11 let. Takto vysoký trest nikdo z právníků neočekával, v lednu po 3 letech měl přerušení výkonu trestu v příbramské věznici za dobré chování. Během té doby navštívil ministra spravedlnosti dr. Nováka s žádostí o revizi výše jeho trestu. Dr. Novák Jiřímu Kajínkovi řekl, že mu nemůže nic slíbit, proto se Kajínek rozhodl, že se do výkonu trestu zpět nevrátí.
V únoru roku 1994 byl Jiří Kajínek zatčen a obviněn z plzeňských vražd, kterých se měl dopustit 30. května 1993 kolem 20. hodiny, kdy měl údajně dvanácti výstřely zastřelit plzeňského podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce Juliána Pokoše, měl i těžce zranit dalšího osobního strážce Vojtěcha Pokoše, který útok přežil a Jiřího Kajínka označil
za střelce. Jiří Kájínek od počátku vyšetřování tvrdí, že nikoho nezabil a v té době v Plzni nebyl.
Po svém konečném odsouzení uprchl z Mírova 29. října 2000 a zpátky do vězení se vrátil 8. prosince 2000 poté, co byl zadržen v Praze, v bytě paní Marie Černé.


2. Případ Jiřího Kajínka a role médií
Jak se podílela média na případu Jiřího Kájínka?
Jen málokdo by si vzpomněl na doživotně odsouzeného Jiřího Kajínka, nebýt zmedializování jeho případu. Média se o Jiřího Kajínka začala zajímat poté, co se mu podařilo něco, o čem každý vězeň jen sní či přemýšlí, a to uprchnout z jedné z nejstřeženějších věznic v Mírově a tím rozpoutat mediální kolotoč kolem svého případu. Média začínají zpochybňovat Kajínkovu kriminální činnost a začínají poukazovat na jeho vysokou inteligenci a řadu spekulací a fám ohledně případu.
Kauza Jiřího Kajínka od té doby již 18 let plní stránky všech tiskovin, internetových serverů, billboardů, hlavní zprávy v televizích, na Facebooku má svůj fanklub, byl o něm natočen film a vydáno několik knih. Při zadání jeho jména na serveru Google vyjede více než 100 tisíc odkazů na webové stránky.
Při takovéto medializaci to není lehké pro soudce. Jméno Jiří Kajínek na ně vykukuje odevšad, a pokud soudce nebyl nestranný, pak díky médiím pro něj tento „kostlivec ve skříni“ hlasitě chrastí. Dle mého názoru v České republice lze těžko najít člověka, jehož subjektivní názor nebyl médii ovlivněn. Myslím si, že pokud by byla použita forma přímé demokracie – referendum, (podobně jako je v plánu přímá volba prezidenta), věřím, že by byl Jiří Kajínek osvobozen.
Jaké to asi je pro svědomí zainteresovaných policistů, kteří jsou jak na straně vyšetřovatelů, tak možná i na straně „pachatelů“? Dozvíme se někdy, jak to tenkrát bylo? Mnoho lidí mělo snahu objevit nové skutečnosti a posunout případ dál. Řekla bych, že ze strany médií pro Jiřího Kajínka nejvíce udělali reportéři dnes již TV Prima Josef Klíma
a Janek Kroupa. Sbírali každičký střípek k očištění Jiřího Kajínka. V pořadu Na vlastní oči mu věnovali několik dílů, provedli rekonstrukci případu, kterou policie nikdy předtím neudělala. Objevené souvislosti jsou více než alarmující. Zjištění, ke kterému došli, však policie odmítá komentovat. Jak Klíma, tak Kroupa si stojí za tvrzením, že celý případ provázejí nejasnosti, manipulace s důkazy a fakty.
Výrazným způsobem vstupuje do hry film o Jiřím Kajínkovi – Kajínek. Podklady
ke scénáři byly shromažďovány ze všech dostupných zdrojů, včetně konzultace se samotným Jiřím Kajínkem. Téměř milion diváků bylo touto problematikou osloveno natolik,
že navštívili zmiňovaný film, kde se seznámili s osobitým pojetím zpracování tématu režisérem a scenáristou Petrem Jáklem. Pro maximální autentičnost filmu se i samotní herci osobně setkali s Jiřím Kajínkem. Výsledné dílo jako jeden z prvních mohl vidět přímo Jiří Kajínek. Otázkou samozřejmě stále zůstává, jak moc se film vzdaluje od reality.

3. Závěr
Co říci závěrem? Díky médiím je Jiří Kajínek českým Robinem Hoodem. Pohledný, sympatický s příjemným distingovaným vystupováním dokáže okouzlit nejednu ženu, o tom svědčí mnoho dopisů zaslaných Jiřímu Kajínkovi i nabídek k sňatku.
Co ještě můžeme očekávat s postavou Jiřího Kajínka? Počítačovou hru, TV reality show po vzoru sms hlasování Superstar s názvem Vinen, nevinen? Vznik nové politické strany, v jejímž volebním programu bude jako hlavní bod znovuobnovení případu? V tom případě má ve volbách můj hlas.
Mým přáním je, aby se celá kauza objasnila. Možná by pomohlo, kdyby u obnovení případu byl soudce z jiné země, aby byl opravdu nezávislý.
Necháme se tedy překvapit, jak dlouho ještě bude Jiří Kájínek středem zájmu a kam až to dovede.

Použité zdroje
http:// www.jirikajinek.cz
kniha Kajínek – Nakladatelství Fragment, 2010
autor pro, amnestyworld.net @  
0 Komentáře:
přidat komentář
<< domů
 
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články
Archiv
Odkazy
Vyhledávání google
Google
 
Web This Blog

© 2006 Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. | Blogger Templates by GeckoandFly.
No part of the content or the blog may be reproduced without permission.
Learn how to make money online.



TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se