26.02.2012 11:39:51
Golf bude na olympiádě
Jistě ještě mnozí sportovní příznivci si vzpomínají, jak přes padesát tisíc lidí vybuchlo nadšením na pláži Copacabana těsně potom, co prezident Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge vyslovil jméno pořadatele olympijských her v roce 2016. Rio de Janeiro porazilo v posledním kole tajných voleb španělské hlavní město Madrid a stalo se městem XXXI. Olympiády, která se bude poprvé konat na jihoamerickém kontinentu. Příznivci golfu byli potěšeni, že olympijský golfový turnaj míří právě do Brazílie, tedy země nedotknuté výstavbou a rozvojem nových golfových areálů.
O to, kdo bude olympijské hřiště projektovat se již nyní strhla bitva nejen golfových architektů, ale i samotných hráčů, kteří chtějí do toho, jak budou olympijské greeny vypadat, mluvit. Bývalý vynikající světový a americký golfista Jack Nicklaus a první žena, která se při golfové hře profesionálů mohla rovnat s mužskými protějšky Annika Sörenstamová, oba dva jsou ambasadory golfu jako olympijského sportu v Riu de Janeiru, chtějí sami postavit v Brazílii hřiště, na kterém se bude v roce 2016 konat olympiáda. To se pochopitelně nelíbí řadě architektů ze samotné Brazílie, kteří by těmto dvěma golfovým velikánům chtěli konkurovat a stěžovali si u brazilského ministra sportu i v kanceláři brazilského prezidenta, že by měl olympijský golfový areál stavět a projektovat někdo z Brazilců.
Nicklaus se ale nenechává těmito stížnostmi odradit a již prozradil, že společně s Annikou Sörenstamovou napsali dopis Mezinárodní golfové federaci (IGF), aby zvážila jejich případné zvolení jako architektů prvního olympijského golfového hřiště od roku 1904. Podle Nicklause je jeho partnerství se švédskou hráčkou velmi prospěšné. O golfové architekty ale evidentně není nouze. Henrique Lavie, ředitel Tour de las Americas, potvrdil, že o projektování a výstavbu golfového hřiště projevila zájem již desítka designérských firem. „V Brazílii zatím veřejné hřiště chybí,“ tvrdí Jack Nicklaus a dodává: „Je naléhavé, aby měla veřejnost na hřiště přístup, a to i po olympijských hrách.“
Nicklaus prozradil, že byla již vybrána jedna potencionální lokalita. Pokud budou vybráni na projekci hřiště Nicklaus a Sörenstamová, budou spolupracovat na strategii a rozdělí si úlohy. Nicklaus se bude na hřiště dívat z mistrovských mužských odpališť a Sörenstamová zase bude na věc nahlížet z pohledu něžného pohlaví. Nicklaus sebevědomě prohlásil, že by ho překvapilo, kdyby volba nepadla právě na ně dva.
Je známo, že Nicklaus není v golfovém designu žádným nováčkem. Jeho firma, Nicklaus Design otevřela již 341 hřišť ve čtyřiatřiceti zemích, přičemž se sám přímo podílel na výstavbě 271 z nich. Asi mediálně nejznámějším hřištěm Jacka Nicklause je golfový areál v Dublinu ve státě Ohiu nesoucí jméno Muirfield Village, dějiště každoročního turnaje Memorial, při němž sám Nicklaus předává vítězi trofej a které bude v roce 2013 hostit Presidents Cup. „Je to domovské hřiště Jacka Nicklause, tak nějak by mohl vypadat i olympijský areál v roce 2016,“ míní brazilský architekt Juan Agostino, který si myslí, že architektonickému skvostu Nicklause a Sörenstamové může málokdo konkurovat, což komentuje slovy: „Nicklaus je ve světě byznysu proslavený. Zapojil se i do prezidentské kampaně George Bushe a nyní získal pro svůj vlastní areál v Ohiu i pořadatelství Prezidentského poháru, který se koná jednou za dva roky.“ Na Muirfield Village se navíc v roce 1987 konal Ryder Cup a o rok později Solheim Cup. Vicepresident pro komunikace PGA Tour Ty Votaw již sdělil, že Nicklaus získal pro své hřiště pořádání významné události pro rok 2013, na otázku novinářů, zda tohle hřiště bude vzorem pro olympijskou golfovou oázu v Brazílii, ale odmítl komentovat.
Brazilský svaz architektů již přišel s velkou mediální ofensivou a naznačil, že pokud bude golfový areál Jacka Nicklause v Dublinu ve státě Ohio vzorem pro architektonický záměr olympijského golfového areálu, bude to jasná nevýhoda pro hráče z Evropy. Hřiště Muirfeld Village, kde se má konat Prezident Cup totiž evropští hráči příliš nevyužívají. A navíc připomínají, co je vlastně klání o Prezidentský pohár. Turnaje se účastní americký tým a tým mezinárodních hráčů odkudkoliv ze světa, jen ne z Evropy! V minulosti se událost čtyřikrát konala na hřišti Robert Trent Jones Golf Club v Severní Virginii a před rokem na Harding Parking v San Franciscu.
Do olympijských her zbývá šest let a podle Nicklause by federace neměla s výběrem architekta otálet. To ale vyvrátil David Fay, zastupující USGA (Americkou golfovou asociaci) ve Světové golfové federaci, když oznámil, že je nejprve hlavním cílem najít ředitele federace. Federace si pro tento účel vyhradila rok.
Zatím je ve vedení federace Ty Votaw, prezident pro komunikaci a mezinárodní vztahy na PGA Tour. Podle něj je také možné, že bude pro olympiádu použito nějaké již existující hřiště. Fay potvrdil, že členové federace obdrželi dopis od Sörenstamové a Nicklause, že chtějí olympijské kolbiště společně projektovat. „Je ale ještě třeba počkat na následné rozhodnutí,“ tvrdí Ty Votaw a upozorňuje na žádosti řady čelných představitelů Brazilské komory architektů. „I oni nechtějí postavit jen hřiště pro olympiádu, ale jakési Brazilské golfové centrum, které by sloužilo ještě řadu let po olympijských hrách v Riu,“ uvádí Ty Votaw.
Pokud by byl architektem golfového areálu v Riu Jack Nicklaus, mnozí se přiklánějí k názoru, že využije některých skvostů, kterým se obdivují fanoušci na hřišti v americké Augustě. V tamním National Golf Clubu se koná Maasters Tournament, který Nicklaus vyhrál šestkrát, a to mezi lety 1963 až 1986, nejvíce ze všech golfových šampiónů a virtuózů a zmíněné hřiště dle svých slov doslova miluje, přestože pořadatelé z americké Augusty občas mění délku kurzů a umístění bunkrů, aby turnaj oživili. I to je záměr Nicklause, který je skvělým sportovním diplomatem. Byl architektem golfových hřišť nejen v USA, ale také nejvýznamnějších golfových kolbišť v Belgii a v Mexiku.
Mimo jiné to dokazuje i fakt, že Jack Nicklaus, jehož 18 majorů je dosud nepřekonaných, se zasadil i o konání Ryder Cupu (souboje Ameriky a Evropy) na svém hřišti Muirfeld Village v roce 1987, i když zrovna v tomto roce vyhráli evropští hráči poprvé na americké půdě. A tak by zřejmě budoucí účastníci olympiády v golfu v roce 2016 měli zamířit právě na hřiště Jacka Nicklause do Dublinu v Ohiu, aby si vyzkoušeli, jak asi bude olympijská golfová aréna vypadat.
autor Ing. Václav Prokůpek, Ph.D., AGORA @  
0 Komentáře:
přidat komentář
<< domů
 
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články
Archiv
Odkazy
Vyhledávání google
Google
 
Web This Blog

© 2006 Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. | Blogger Templates by GeckoandFly.
No part of the content or the blog may be reproduced without permission.
Learn how to make money online.TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se