21.02.2012 23:02:35
Paraglaiding v televizi
Pozitivní prezentace paraglidingu v televizi nemá charakter pravidelnosti. Informace z prostředí paraglidingu se objevují jen v návaznosti na mimořádnou událost. Sdělovány jsou obvykle informace vztahující se ke sportovním úspěchům českých závodníků nebo netradičním expedicím.Novinkou roku 2010 je magazín o létání Cumulus revue vysílaný jednou měsíčně.
Paragliding v České televizi

Red Bull Dolomitenmann
Česká televize každoročně zařazuje do svého vysílání pořad věnující se extrémnímu štafetovému závodu. Tento závod je označován jako neoficiální mistrovství světa v závodě extrémních štafet.
Závod extrémních štafet Red Bull Dolomitenmann se skládá ze závodu čtyřčlenných družstev. Spojuje běh do vrchu, paragliding, kajak a horskou cyklistiku v extrémní podobě.
Pořadu je věnováno obvykle třicet minut v několika reprízách. Je divácky velice atraktivní. Česká televize vysílá každoročně pořad s charakteristickou atmosférou. Komentáře Jiřího Štěpničky tvář pořadu dokreslují. Pořad vzniká za podpory České asociace extrémních sportů.
Jedná se o jediný pravidelně vysílaný pořad s tematikou paraglidingu v České televizi. Je vysílán jednou ročně. Red Bull Dolomitenmann byl v prosinci roku 2010 patnáctým nejsledovanějším pořadem na programu ČT4. Do vzniku programu ČT4 byl pořad vysílán na programu ČT2.

Adrenalin Cup v České televizi
Česká televize každoročně zařazuje do svého vysílání pořad věnující se extrémnímu štafetovému závodu v prostředí České republiky. Adrenalin Cup je svým charakterem českou verzí závodu extrémních štafet Dolomitenmann. Pořadu je každoročně věnováno třicet minut v několika reprízách.
Štafetový závod Adrenalin Cup má kvalitní mediální podporu. V roce 2009 ho na obrazovkách České televize bylo možno vidět v několika pořadech.
Pořad Noc s Andělem se věnoval závodu Adrenalin Cup 2009 formou přímého přenosu ze závěru soutěže. Přímý přenos byl realizován z města Ostravice v Moravskoslezských Beskydech – místa dění závodu. Vzhledem k pozdní době vysílání se jednalo především o rozhovory se závodníky. Pořad je vysílán na programu ČT2. Moderátorem je Pavel Anděl.
Pořad Pětka v pomeranči uvedl závod Adrenalin Cup 2009 rovněž na programu ČT2.
Adrenalin Cup 2008 byl prezentován prostřednictvím pořadu Téma pro hosty Zuzany Kalátové. Pořad byl vysílán 12.7.2008. Délka pořadu byla 25 minut.
Hosty pořadu byli paraglidista Miroslav Oros a kajakářka Hana Mondeková. Pořad moderovala Zuzana Kalátová.

Pořad Dobré ráno na programu ČT1
Dne 28.6.2006 byl odvysílán pořad Dobré ráno z Moravy a Slezska. Jeho ústřední tématikou byl paragliding. Důvodem vzniku bylo proběhnuvší Mistrovství České republiky v paraglidingu – Paragliding Czech open 2006 konané v italských Dolomitech.
V pořadu bylo paraglidingu věnováno necelých třicet minut rozdělených do dvou bloků. Cílem pořadu bylo informovat o proběhlém mistrovství, ale především představit paragliding široké veřejnosti. Pořad u laické veřejnosti vzbudil zájem diváků v podobě několika dotazů položených diváky přímo do studia.
Pořad byl sestaven z diskuse s hosty pozvanými do studia a krátkými reportážemi z prostředí závodů a výcviku pilotů začátečníků.
Hosty pořadu byli:
• Martin Orlík – Mistr České republiky v paraglidingu pro rok 2006,
• Karel Vejchodský – spoluorganizátor závodu,
• Pavel Stříbrný – tandemový pilot nesoucí pasažéra – kameramana některých v pořadu použitých záběrů ze závodu,
• Miroslav Fejt – soudobý hlavní inspektor provozu paraglidingu,
Moderátorem pořadu byla Petra Polzerová.
Pořad Dobré ráno na programu ČT2
Dne 3.6.2009 byl odvysílán pořad Dobré ráno. Jeho ústřední tématikou byl paragliding. Hlavním tématem bylo létání na dvoumístném padákovém kluzáku s pasažéry vozíčkáři.
V pořadu bylo paraglidingu věnováno necelých patnáct minut rozdělených do dvou bloků. Pořad informoval o alternativě v tandemových letech. Host pořadu hovořil o specifikách létání s vozíčkáři. Součástí pořadu byl živý telefonický vstup vozíčkáře – pasažéra tandemového padákového kluzáku. Pořad zároveň seznamoval diváky s paraglidingem obecně.
Hosty pořadu byli:
• Jiří Večerek – tandemový pilot létající s vozíčkáři,
• Martin Knapp – vozíčkář pasažér (živý telefonický vstup do studia).
Moderátory pořadu byli Radek Erben a Monika Žídková.

Minuty dobrodružství
V roce 2010 se konal osmý ročník Mezinárodního filmového festivalu outdoorových filmů. Česká televize k této události vytvořila sérii pořadů Minuty dobrodružství. Tyto pořady jsou vysílány každoročně. Prezentují jednotlivé filmy za účasti odborných hostů.
Série pořadů je tvořena deseti díly. Jsou vysílány na programu ČT4. Každý díl je dlouhý jednu hodinu. Moderátorem pořadů v roce 2010 byl Jiří Rejman.
Dne 25.10.2010 byl odvysílán díl věnující se mimo jiné filmu Red Bull X-Alps 2009. Jedná se o dokument popisující extrémní závod kdy se účastníci musí dostat z rakouského Salzburgu do Monaka. Povolený způsob pohybu je pouze chůze, běh a let na padákovém kluzáku. Vzdálenost nutná k překonání je 850km vzdušnou čarou.
Hostem pořadu je jediný český účastník závodu Jan Škrabálek. V průběhu pořadu představuje divákům náročnost závodu a jeho specifika.

Sám proti horám – Red Bull X-Alps
Česká televize uvedla dne 16.9.2007 krátký filmový dokument o extrémním závodu Red Bull X-Alps. Délka trvání je 25 minut. Dokument se skládá ze záběrů ze závodu a je doplněn komentáři jediného českého účastníka Jana Škrabálka a jeho kolegy z podpůrné části týmu Jaroslava Jindry. Pořad byl uveřejněn na programu ČT4.

Všechnopárty
Dne 23.3.2010 byl hostem pořadu Všechnopárty Jan Škrabálek, účastník závodu Red Bull X-Alps. Délka pořadu je 42 minut. Každému ze tří hostů pořadu je věnována přibližně jedna třetina vysílacího času. Moderátorem pořadu byl Karel Šíp.

Filmový dokument s paraglidingovou tématikou
Česká televize v roce 2004 odvysílala filmový dokument věnující se paraglidingu vysílaný v České republice. Dokument byl odvysílán prostřednictvím pořadu Sportovci světa na programu ČT2.
Dokument Šťastný Ikaros popisuje několikadenní let německého profesionálního pilota přes celé Alpy směrem od severních výběžků po výběžky jižní. Německý dokument z roku 2000 v délce 53minut režíroval Wolfgang Brög.

Pořad Objektiv
V pořadu objektiv na kanálu ČT1 byla ve dnech 28.11.2010 a 12.12.2010 odvysílána dvoudílná reportáž v délkách trvání 8 a 7 minut. Pořady moderuje Vendula Krejčová.
Reportáž vznikla v souvislosti s mezinárodní expedicí s českou účastí Across Himalaya. V reportáži jsou záběry a komentář k 600km dlouhému letu. Diváci jsou zároveň seznámeni s kulturou a životem v horských vesničkách Indie.

Mistrovství světa v paraglidingu 2009 v médiích
Mistrovství světa v paraglidingu 2009 konané v Mexiku bylo pro český tým mistrovstvím, kde se snažili obhájit titul mistrů světa z roku 2007. Obhájit titul se podařilo. O vítězství informoval pořad Branky, body, vteřiny dne 12.2.2009 na programu ČT1.
Obsáhleji se Mistrovství světa v paraglidingu 2009 věnoval pořad Maxtreme na programu ČT4. Délka části věnované paraglidingu byla 3minuty. Pořad byl odvysílán dne 20.2.2009.

6.3.2 Paragliding v komerčních televizních stanicích

Pořad Snídaně s Novou – představení paraglidingu
Dne 24.2.2005 byl odvysílán pořad Snídaně s Novou. Jeho ústřední tématikou byl paragliding. Důvodem zájmu televize o vytvoření pořadu byly výrazné úspěchy českých paraglidistů na světových a evropských soutěžích v letech 2004 a 2005.
V pořadu bylo paraglidingu věnováno zhruba sedm minut. Pořad informoval o vzniku a dostupnosti paragliding široké veřejnosti. Hosté dále hovořili o problematice bezpečnosti a sportovních disciplínách v paraglidingu.
Pořad byl sestaven z diskuse s hosty pozvanými do studia a krátkými reportážemi z prostředí závodů.
Hosty pořadu byli:
• Tomáš Brauner – reprezentant České republiky v paraglidingu,
• František Pavloušek - reprezentant České republiky v paraglidingu.
Moderátorem pořadu byli Petra Kruntorádová a Jakub Kuba.

Pořad Snídaně s Novou – paraglidingová expedice
Dne 10.3.2010 byl odvysílán pořad Snídaně s Novou. Pořad se týkal paraglidingové expedice Nepal XC 2010.
V pořadu bylo paraglidingu věnováno přibližně 30 minut rozdělených do dvou částí. Pořad informoval o proběhnuté paraglidingové expedici a létání v nejvyšších horách světa.
Pořad byl sestaven z diskuse s hosty pozvanými do studia a krátkými reportážemi pořízenými během expedice.
Hosty pořadu byli účastníci expedice Nepal XC 2010:
• Michal Krysta – paraglidingový závodník a horolezec,
• Michal Šneiberg – reprezentant české republiky,
• Jiří dlask – paraglidingový závodník,
• Jan Šmatera – aktivní pilot padákového kluzáku.

Moderátorem pořadu byli Marta Ondráčková a Pavel Svoboda.

Cumulus Revue
Cumulus revue je televizní magazín s leteckou tématikou. Sleduje dění ve všech odvětvích sportovního létání a parašutismu. Jednotlivé reportáže informují o zajímavostech ve sportovním létání a závodní činnosti.
První díl byl odvysílán 21. června 2010 ve 23:00 prostřednictvím televize Z1. Televize Z1 odvysílala celkem osm dílů Cumulus revue. Jednotlivé díly měly trvání 25 – 30 minut.
Magazín o létání Cumulus revue je produkován Agenturou Cumulus. Tato agentura byla založena Miroslavem Orosem, bývalým šéfredaktorem časopisu Pilot – bulletinu Letecké amatérské asociace České republiky. Agentura se zabývá výrobou filmů s leteckou tématikou, které poskytuje dalším médiím nebo je používá k vlastním komerčním účelům.
V úterý 25. ledna 2011 bylo rozhodnuto hlavním akcionářem o ukončení vysílání zpravodajské televize Z1. Lednové vydání Cumulus revue bylo posledním odvysílaným dokumentem této televize. Agentura Cumulus dále pokračuje ve vytváření materiálů pro magazín o létání Cumulus revue a aktivně jedná o prostoru na obrazovce některých televizních stanic. V současné době se předpokládá obnovení vysílání v dubnu 2011.
V letové sezóně 2011 jedenáct se Miroslav Oros pokusí o překonání světového rekordu v etapovém letu na motorovém padákovém kluzáku. Akce s názvem XCzech potrvá od 1. dubna 2011 do konce června 2011. Během této doby se pokusí ulétnout 9000km. Trasa povede body tvořenými 180 dětskými domovy v České republice. Během svých zastávek bude některé navštěvovat a hovořit s dětmi o létání a motivaci k plnění lidských snů.
Materiály vytvořené během této akce budou použity k vytvoření televizních pořadů, pozitivní medializaci sportovního létání a poukázání na problematiku dětských domovů v České republice.


6.4 Paragliding a tisk
V české republice v současnosti nevychází žádné sítí prodejen tisku distribuované tištěné médium s tematikou paraglidingu.
Letecká amatérská asociace České republiky vydává časopis Pilot – bulletin Letecké amatérské asociace České republiky.
Časopis je distribuován členům Letecké amatérské asociace po zaplacení členských příspěvků. Je možné objednat předplatné i pro nečleny asociace.
Časopis pilot je tématicky rozdělen mezi čtyři svazy spadající pod Leteckou amatérskou asociaci. Vycházejí v něm články s tématikou paraglidingu, závěsného létání, motorového paraglidingu a ultralehkého létání. Vzhledem k primární funkci informovat obsahuje časopis Pilot stěžejní informace organizačního a legislativního charakteru. Pro zvýšení bezpečnosti a účely osvěty je časopis Pilot doplněn informacemi z šetření všech leteckých nehod sportovních létajících zařízení, které Letecká amatérská asociace a její svazy spravuje. Časopis vychází od roku 1990.

Technické údaje
• Periodicita: 12x ročně (měsíčník)
• Rozsah: 40 - 48 stran (barevně) + 4 – 8 stran přílohy (černobíle)
• Náklad: 7 700ks

Redakce
• Šéfredaktor: Vojtěch Šaman
• Grafik: Ing. Kamil Večeřa
• Redaktoři: externí

Distribuce
• Členům LAA ČR zdarma do schránky
• Předplatné pro nečleny: Myris Trade s.r.o., 142 01 Praha 4

Financování
• Z členských příspěvků
• Z příjmu za reklamy


Rubriky a jejich rozsah
• Všeobecné
• Ultralehké létání
• Závěsné létání
• Motorový paragliding
• Paragliding
• Bulletin – černobílá příloha
Rozsah rubrik je proměnný v závislosti na ročním období a množství událostí.

Články a jejich zdroje
Články týkající se paraglidingu jsou většinou tvořeny piloty, kteří mají nějakou zajímavou zkušenost. Často jsou zveřejňovány články z létání v zajímavých oblastech nebo články naučné. Velká část článků se týká soutěží a je psána přímo závodníky. Takovéto články jsou psány formou blížící se reportáži. Autoři článků nemají žurnalistické vzdělání, články nedrží rysy standardních žánrů.
V současné době rubrika paragliding prochází tvůrčí krizí. Není dostatek kvalitních článků k otištění. V této souvislosti byla dne 7.2.2011 prostřednictvím komunitního serveru www.pgweb.cz zveřejněna výzva „Paraglidisté, pomáhejte tvořit pilota!“. Dále byla kopie této výzvy otištěna v následujícím čísle časopisu Pilot. Řadoví piloti jsou motivováni k tvorbě vlastních článků určených k uveřejnění v rubrice paragliding časopisu Pilot. „Máte nějaký zajímavý zážitek z létání na tradičních i netradičních místech? Plán na zajímavý let? Myslíte si, že jste přišli na to, jak létat lépe? Zkušenost s nějakým kusem PG vybavení, ať už kladnou, či zápornou? Je zde zajímavá možnost sdělit to ostatním!“
Výzva na internetových stránkách rozpoutala rozsáhlou diskusi. Bohužel se nesetkala s valným úspěchem. V majoritní míře se objevily názory na zrušení tištěné verze a další existence časopisu Pilot v elektronické podobě. Argumentem je ušetření financí a jejich použití k prospěšnějším účelům.
Zrušení tištěné formy v současnosti není možné. Paragliding je jen jednou z rubrik Časopisu pilot. Zejména mezi čtenáři rubriky Ultralehké létání jsou lidé vysokého věku. Jejich počítačová gramotnost není dostačující.
autor www.vaclavprokupek.cz @  
0 Komentáře:
přidat komentář
<< domů
 
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články
Archiv
Odkazy
Vyhledávání google
Google
 
Web This Blog

© 2006 Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. | Blogger Templates by GeckoandFly.
No part of the content or the blog may be reproduced without permission.
Learn how to make money online.TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se