18.02.2012 17:48:25
Místo reforem jen centralizace
"Tato vláda měla být vládou rozpočtové odpovědnosti a reforem, ale stala se vládou bytových spekulantů ve velkých městech." Ministerstvo průmyslu a obchodu oznámilo záměr zrušit téměř dvě třetiny živnostenských úřadů a soustředit jejich kompetence do krajských měst. Tato změna zapadá do sílícího trendu centralizace státní správy, kdy jsou jednotlivá pracoviště stahována z okresů. Můžeme uvést přesun okresních poboček Českého statistického úřadu či okresních operačních středisek hasičského záchranného sboru (které byly těsně před svým zrušením za velké peníze modernizovány) do krajských měst. Obdobnou strategii pak kopírují i státní podniky jako Lesy ČR nebo Česká pošta, která hodlá zrušit 1500 poboček.
Tento postup vede k několika negativním efektům. Ten nejhorší dopadá na občany – dlouholeté a dobře vyškolené pracovníky. Pro zaměstnance to totiž znamená propouštění nebo u těch rádoby šťastnějších každodenní dojíždění za prací do desítky kilometrů vzdálených krajských center.

Pro občana se zhorší dostupnost úřadů, které si přitom sám platí. U postižených měst to potom vyvolá zvýšení nezaměstnanosti a další úpadek významu těchto sídel. To vše je přímým důsledkem centralistické politiky současné vlády, která se o regiony a mikroregiony prakticky nezajímá.

Doslova výsměchem je potom nový zákon o úřadu práce, kterým se ruší samostatnost dosavadních úřadů práce a vzniká jeden, centralizovaný úřad. Právě v době, kdy se nezaměstnanost stává jedním z největších společenských problémů, se úřady práce budou namísto řešení potřeb obyčejných lidí zabývat vlastní reorganizací, která navíc zhorší jejich dostupnost pro normálního občana právě tam, kde má nezaměstnanost nejhorší rozměry – tedy mimo velká centra.

Proč by měl mít každý státní úřad svou centrálu v Praze? Co přinese centralizace? Neudrží se tradiční sídelní struktura a dojde k vysídlování menších měst a venkova. Politika současných mocipánů vede jen ke každodennímu dojíždění značné části obyvatel do několika velkých center nebo dokonce k tomu, že jsou nuceni opouštět své domovy a stěhovat se do velkoměst. Vládnoucí vrstvě to, soudě podle jejích činů, vyhovuje. No vidíte, a pak, že je na prvním místě občan…

Ing. Václav Prokůpek, Ph.D.


autor obycejnilide.estranky.cz @  
0 Komentáře:
přidat komentář
<< domů
 
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články
Archiv
Odkazy
Vyhledávání google
Google
 
Web This Blog

© 2006 Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. | Blogger Templates by GeckoandFly.
No part of the content or the blog may be reproduced without permission.
Learn how to make money online.TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se