17.02.2012 23:34:54
Paraglaiding - sport pro opravdové ženy a muže
V paraglidingu se soutěží v následujících disciplínách: cross country, v akrobacii, v soutěžním létání a v alernativních paraglidingových soutěžích.


paraglidingu se soutěží v následujících disciplínách:

• Cross country,
A
• V krobacie,
• Přesnost přistání,
• Alternativní paraglidingové soutěže.

5.1 Cross Country
Cross country je „královskou“ disciplínou tohoto sportu. Je nejvíce spjata s filozofií volného pohybu krajinou na velké vzdálenosti.
Závodní trať měří od 50ti do 150km a vede skrze několik otočných bodů. Pro orientaci po trati a doložení splnění podmínek trati se používá GPS a z ní stažený soubor se záznamem letu.
Závodníci se účastní závodu najednou. Před startem se pohybují v omezené tzv. startovní kružnici a s úderem určité hodiny - po otevření „startovního okna“ se vydají na trať. Piloti vytvářejí klasický peloton se všemi jeho charakteristickými vlastnostmi – od vedoucích jedinců, kteří se brzy odtrhnou, až po poslední piloty daleko za hlavním pelotonem a ty, kterým se do cíle nepodaří doletět vůbec.
Závody mají charakter zhruba týdenního závodu. Každý den se letí jedno závodní kolo. Jeho charakter a délka je daný aktuální meteorologickou předpovědí a vývojem počasí pro daný závodní den. Minimem pro platný závod jsou tři platná uletěná kola. Závody se konají v horských oblastech v České republice nebo v zahraničí. Alpské terény obvykle zaručují stálejší počasí.

Soutěže v České republice
V České republice se každoročně koná Česká liga paraglidingu. Na tomto závodě lze vidět, ostřílené závodní piloty, ale i úplné začátečníky v oblasti závodního létání. Česká liga je seriál zhruba tří závodů konaných v Čechách nebo v zahraničí.
Mistrovství České republiky je jeden z nejvíce prestižních závodů světa. Má obrovskou zahraniční účast a koná se pouze mimo Českou republiku. Jedná se o jeden týdenní závod.

Mezinárodní soutěže
Mistrovství Evropy a Mistrovství světa je jeden týdenní závod. Obdobou je Světový pohár paraglidingu, který obsahuje vícero týdenních závodů konaných po celém světě.

Úspěchy českých pilotů
Česká republika je v oblasti Cross country světovou velmocí. Naše reprezentace téměř pravidelně získává medaile všech tří úrovní. V roce 2009 se české reprezentaci podařilo vybojovat prvenství v kategorii týmů na Mistrovství světa konaném v Mexiku.
Několik členů reprezentace ČR v Cross country se stále drží na špičce světového žebříčku a jsou řazení mezi několik málo nejlepších pilotů světa. Mezi nejúspěšnější české piloty Cross country patří Tomáš Brauner a Petra Slívová.

5.2 Akrobacie
Paraglidingová akrobacie je plnohodnotnou disciplinou leteckého sportu. Jelikož se jedná o disciplinu bezmotorové akrobacie je poměrně náročná na lokalitu konání.
Z bezpečnostních důvodů se akrobatické soutěže konají výhradně nad vodní hladinou. Lokality které kombinují vodní plochu a vysoké hory se v Čechách nenacházejí.
Nejznámější akrobatickou soutěží je Red Bull Vertigo. Tato soutěž má od roku 2006 statut mistrovství světa v paraglidingové akrobacii. Koná se každoročně nad Ženevským jezerem.
Mezi české piloty věnující se aktivně akrobacii patří Václav Motyčka, Lukáš Skrbek, Martin Kobr, Antonín Pallas, Tomáš Ledník a Tomáš Brauner. Česká reprezentace pro rok 2010 byla tvořena Antonínem Pallasem, Martinem Kobrem a Lukášem Skrbkem. Tito piloti v současnosti nedosahují žádných významných výsledků. Tomáš Brauner v současnosti uvažuje o návratu do soutěží této kategorie. V roce 2005 získal na Red Bull Vertigo čtvrté místo.

5.3 Přesnost přistání
V soutěžích této kategorie se hodnotí schopnost pilota přistát na cílový bod. K hodnocení výsledků se používá elektronický terč. Vzdálenost prvního kontaktu s terčem od jeho středu se převádí na trestné body.
Mezi nejúspěšnější reprezentanty patří Tomáš Ledník, Kamil Konečný, Martin Ondrášek a Markéta Tomášková.
6. FAI Mistrovství světa v paraglidingové přesnosti hostí v roce 2011 Moravskoslezské Beskydy.
5.4 Alternativní paraglidingové soutěže
Tyto soutěže se svým charakterem vymykají standardní klasifikaci. Tyto nejlépe specifikuje:
• Red Bull Dolomitenmann
• Red Bull X-Alps

Red Bull Dolomitenmann
Závod extrémních štafet Red Bull Dolomitenmann se skládá ze závodu čtyřčlenných družstev. Spojuje běh do vrchu, paragliding, kajak a horskou cyklistiku v extrémní podobě.
Úkolem paraglidisty je předat pomyslný štafetový kolík co nejrychleji. Pilot je nucen na místo startu běžet náročným terénem. Oproti klasickým paraglidingovým disciplinám je pilot svým výkonem zodpovědný za celý tým. Startuje udýchaný na místě téměř nevhodném pro start padákového kluzáku.
Tento závod má dlouhou tradici a věnuje se mu mnoho českých týmu amatérské i profesionální úrovně.
V české republice má tento závod několik alternativ. Nejznámější je prestižní Adrenalin Cup konaný v okolí Lysé hory v Moravskoslezských Beskydech.

Red Bull X-Alps
Jedná se o „adventure“ závod extrémní úrovně. Piloti padákových kluzáků se musí dostat z rakouského Salzburgu do Monaka. Tedy překonat celé Alpy. Povolený způsob pohybu je pouze chůze, běh a let na padákovém kluzáku. Vzdálenost nutná k překonání je 850km vzdušnou čarou.
Jediným českým účastníkem tohoto závodu je Jan Škrabálek.
autor Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. @  
0 Komentáře:
přidat komentář
<< domů
 
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články
Archiv
Odkazy
Vyhledávání google
Google
 
Web This Blog

© 2006 Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. | Blogger Templates by GeckoandFly.
No part of the content or the blog may be reproduced without permission.
Learn how to make money online.TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se