16.02.2012 21:33:27
České osady v Rumunsku zanikají
Česká diaspora v Rumunsku zaniká, ministerstvo zahraničí osud našich krajanů nezajímá...České osady v rumunském Banátu v župě Caraș - Severin u hranic se Srbskem jsou českým turistům jistě velmi dobře známy. Osadníci z naší země se do vzdálených koutů tehdejšího Uherska začali stěhovat v první polovině 19. století. Dodnes si uchovali řadu specifických zvyků a je pro ně typický prostý způsob života vázaný na tradici. Nedílnou součástí jejich obživy je pak péče o turisty, kteří sem přijíždějí z Česka a Slovenska.


Česká komunita v Banátu je v posledních desetiletích ohrožována především migrací obyvatelstva. Velká část místních mladých lidí odjíždí za prací do Česka nebo do rumunských měst. Komunita se tak neustále zmenšuje. V posledních měsících se k nepříznivým faktorům přidala i výstavba 21 větrných elektráren společnosti Enel Green Power, které mají být postaveny v okolí obce Svatá Helena (Sfânta Elena). Další jsou v plánu u obcí Gerník (Gârnic), Rovensko (Ravensca) a Nová Moldava (Moldova Nouă).

Výstavba elektráren by přinesla nejen snížení atraktivity regionu jako agroturistické oblasti, přičemž by se jednalo o vážný zásah do příjmu místních obyvatel, ale také by narušila tradiční život českých vesnic a poškodila by tamní přírodní bohatství. V nejhorším možném důsledku by mohla znamenat zánik české komunity.

Pokud máte zájem pomoct našim krajanům, můžete zaslat dopis zástupci Čechů a Slováků v rumunském parlamentu Adriánu Merkovi (adrianmiroslav@yahoo.com), župnímu radovi Caraș-Severin a rumunskému ministerstvu životního prostředí.

Záleží-li vám na osudu české banátské komunity, můžete pro její záchranu učinit alespoň tento krok.
autor Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. @  
0 Komentáře:
přidat komentář
<< domů
 
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články
Archiv
Odkazy
Vyhledávání google
Google
 
Web This Blog

© 2006 Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. | Blogger Templates by GeckoandFly.
No part of the content or the blog may be reproduced without permission.
Learn how to make money online.TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se