11.02.2012 16:26:28
V Drážďanech, ale i v Praze umíraly tisícovky lidí
Před šedesáti sedmi lety vypuklo v německých Drážďanech doslova ohnivé peklo. Britské a americké letectvo město vybombardovaly. Počet obětí se počítal v desetitisících. Při útoku zahynula i stovka totálně Stačilo jen pár minut, kdy 13. února 1945 po čtvrt na jedenáct v noci asi tři sta britských bombardérů změnilo historické centrum německých Drážďan v obří ohnivou kouli, jejíž teplota dosahovala v epicentru na tisíc stupňů Celsia. Neštěstí dokončily dalšího dne britský noční a americký útok odpoledne s více než třinácti sty Liberátory B-24 a létajícími pevnostmi B-17. Letecký útok na Drážďany také zažily stovky Čechů, kteří byli v tomto saském městě totálně nasazeni či ve vězení. Asi stovka z nich při náletu zahynula.nasazených Čechů. Údajně po navigačním omylu část bomb určených Drážďa¬nům zabíjela také v Praze.

Drážďany se proměnily v jeden velký oheň, světlo z požárů bylo vidět stovky kilometrů daleko. Nejstrašlivější bombardování za 2. světové války v Evropě zažili i Češi, kteří tady byli vězněni ve věznici Matylda. Právě to se stalo osudným několika českým vlastencům. Nálet na Drážďany silně poznamenal psychiku a morálku tamního nejen německého obyvatelstva. Odhady počtu obětí se různí, od pětatřiceti tisíc po čtvrt milionu. Jejich přesný počet už nikdo nezjistí. Ve městě s šesti sty tisíci obyvatel bylo v té době zhruba stejné množství uprchlíků z východních částí Německa, které v té době již byly obsazeny Rudou armádou. Tisícovky lidí se hlavně udusily v nedokonalých krytech. Dražďany měly v té době nedostatek kvalitních protileteckých krytů. Obyvatelstvu tak zbyly jen chabě chráněné sklepy, kam snadno pronikl smrtící kouř. Pokud se lidé chtěli zachránit, tak museli vybourat příčku a utéct do sklepa pod vedlejším domem, po¬stupně tak pod domy utíkali sklepeními až do míst, kde narazili na čerstvý vzduch. Ne všem se to povedlo, a tak většina nešťastníků zahynula v podzemí otrávena kysličníkem uhelnatým.
Ve stejný den také zaútočily americké bombardéry B-17 na Prahu. Bylo jich asi pětadva¬cet, jiné daleko věrohodnější prameny uvádějí, že šedesát dva. Při zhruba hodinovém bombardo¬vání zahynulo na sedm set lidí. Zničeny byly i některé vzácné památky, z nichž nejvýznamnější byl klášter Emauzy. Nálet na Prahu byl zřejmě omyl, alespoň se Američané za něj později omluvili, což v obdobných případech během 2. světové války nedělali. Metropoli nad Vltavou si piloti podle amerického stanoviska spletli s Drážďany. Podle tehdejšího oficiálního stanoviska Američanů si obě města na mapě podobná, jejich centrem protéká řeka a mají i podobnou síť železničních tratí.
autor Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. @  
0 Komentáře:
přidat komentář
<< domů
 
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články
Archiv
Odkazy
Vyhledávání google
Google
 
Web This Blog

© 2006 Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. | Blogger Templates by GeckoandFly.
No part of the content or the blog may be reproduced without permission.
Learn how to make money online.TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se