10.02.2012 20:43:01
Mistrovství světa v šachu je vážně ohroženo!
První dvě nabídky pro konání turnaje kandidátů o možnost hrát o titul mistra světa přišly ze šachové federace Bulharska a Ázerbájdžánu. Světová dvojka Armén Levon Aronian sdělil, že nebude moci přijmout druhou možnost, v důsledku dlouhodobého napětí mezi oběma zeměmi. Z tohoto důvodu také zaslal otevřený dopis prezidentovi Mezinárodní šachové federace FIDE a prezidentu Kalmycké republiky Iljumžinovi.


V Ázerbájdžánu, ropné mocnosti, bývalé zemi SSSR, se k islámu hlásí 99,7% obyvatel země. Jinými slovy, kdo v této zemi neuznává Korán, jakoby nežil. Těžší to mají v zemi, jehož hlavním městem je Baku, sunnité, kterých je 15 procent, zatímco šíitů pětaosmdesát procent.

A vztahy Ázerbájdžánu s Arménií? Katastrofální! Ten, kdo si myslí, že spory o Náhorní Karabach už skončily, se mýlí. Ale jedno má křesťanská Arménie a islámský Ázerbájdžán společné - vynikající šachisty!

Problém je v tom, že Arméni se cítí být na půdě sousední islámské ropné velmoci ohroženi a reálně tak hrozí, že druhý nejlepší šachista světa Armén Levon Aronian nebude moci bojovat o post šachového krále - mistra světa v jedné z nejstarších a nejtradičnějších her světa.

Bohužel, politika a islámský fundamentalismus opět ohrožují sport, tedy prostředí, kam by politika rozhodně patřit neměla.

Ing. Václav Prokůpek, Ph.D., blogeurabia.parlamentnilisty.cz
autor Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. @  
0 Komentáře:
přidat komentář
<< domů
 
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články
Archiv
Odkazy
Vyhledávání google
Google
 
Web This Blog

© 2006 Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. | Blogger Templates by GeckoandFly.
No part of the content or the blog may be reproduced without permission.
Learn how to make money online.TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se