06.02.2012 13:37:55
Liberecký kraj: Na vlaky bude, autobusy zdražují
Podle ministra dopravy čeká frekventovanou železniční trať z Liberce na Harrachov čeká nákladná modernizace, která umožní zkrátit intervaly mezi jednotlivými vlaky ze současných 40 minut na 30. Akce za 890 milionů korun by měla začít v příštím roce a dokončena bude o rok později
„Železniční tratě v Libereckém kraji jsou jednokolejné a žádná z nich navíc není elektrifikovaná. Svými parametry a standardy často odpovídají 19. století, ve kterém vznikly,“ řekl zděšeným žurnalistům současný ministr dopravy a připomenul, že tratě v tomto kraji zaspaly dvě století. Trať z Liberce na Harrachov je jednou z nejvytíženějších, spojuje totiž Liberecký kraj s Jizerskými horami a Krkonošemi. Trať je součástí tzv. Jizerskohorské železnice, na níž od loňského prosince jezdí moderní regionální vlaky švýcarské firmy Stadler.
Nové soupravy Regio-Shuttle pro sedmdesát cestujících jsou nízkopodlažní a poradí si i se strmým stoupáním z Tanvaldu na Kořenov. Dokážou jezdit až stokilometrovou rychlostí. V Libereckém kraji si ji ale cestující neužijí, tratě jsou příliš zastaralé a jejich parametry ani zabezpečení tak rychlou jízdu nedovolují. Chystaná modernizace by měla mnohé nedostatky napravit, trať bude navíc plně automatizovaná, což sníží náklady na obsluhu a minimalizuje riziko lidské chyby.
Zatímco železnice se modernizace dočká, motoristé na cestě z Liberce do Jablonce budou dál jezdit serpentinami, které hlavně v zimě dělají potíže řidičům kamionů. „Jsme v aglomeraci, která má víc než 150 000 obyvatel, a zvláště v tomhle zimním období každý vnímá, že ta situace mezi Libercem a Jabloncem je vážně kritická,“ sdělil ParlamentnímListům.cz jablonecký starosta Petr Beitl. Doufá, že se na dokončení spojnice, po níž denně projedou tisíce aut, najdou v dohledné době peníze.
„Ve výhledu do roku 2014 tato silnice není,“ sdělil ParlamentnímListům.cz ministr dopravy Dobeš. Letos se podle něj bude rekonstruovat jen rovný úsek od Belgické ulice v jabloneckých Rýnovicích směrem na Lukášov. Dál směrem na Liberec se zatím stavět nebude. Na tento úsek by bylo třeba půl miliardy korun a ty zatím podle Dobeše ministerstvo v rozpočtu nemá.
V minulosti se už na trase Liberec - Jablonec prostavělo zhruba 1,5 miliardy korun. Postavilo se za ně pět kilometrů čtyřproudé silnice, která končí v Liberci za sídlištěm Kunratická. Zbývá dokončit zhruba 2,6 kilometru.
„Jen omezeně budou letos pokračovat také práce na výstavbě obchvatu České Lípy, který má v budoucnu odlehčit přetížené silnici mezi Novým Borem a Českou Lípou a odvést dopravu mimo zastavěná území,“ řekl novinářům ministr dopravy.
autor www.vaclavprokupek.cz @  
0 Komentáře:
přidat komentář
<< domů
 
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články
Archiv
Odkazy
Vyhledávání google
Google
 
Web This Blog

© 2006 Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. | Blogger Templates by GeckoandFly.
No part of the content or the blog may be reproduced without permission.
Learn how to make money online.TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se