03.02.2012 19:42:08
Proč nesmí kandidovat gubernátor Irkutska?
Nárůst počtu islámských věřících se pochopitelně nevyhnul ani Rusku, z této federace se postupem času stala křižovatka mezi Pravoslamím a Islámem. Na islámskou notu hraje největší favorit voleb Vladimir Putin, na kandidátce "jeho strany" Jednotné Rusko se objevilii i psosadili známí muslimové - zástupci Kazaňské oblasti, muslimští zpěváci a herci, včetně tenisového vítěze French Open Marata Safina, který proslul výrokem o "nevěřících psech" namířeným proti sportovcům nemuslimského vyznání.

A kdo byl z boje o Kreml vyřazen? Zástupce malé liberální strany Jabloko, ekonom Grigorij Javlinskij, který podle ústřední volební komise neodevzal řádně dva milióny podpisů. Dokonce komise podala podnět státní ruské prokuratuře, aby prošetřila, že čtvrtina podpisů na volebních arších Javlinského bylo zfalšováno. Zatímco Javllinského se zastal i miliardář Prochorov, druhého vyřazeného kandidáta - gubernátora Irkutské oblasti Dmitrije Mezenceva, se "nezávislí kandidát" Prochorov nezastal.

A jaký k tomu měl důvod? Trochu si zaspekulujme. Irkutská federadivní republika je svojí rozloho pátá největší v Rusku a počtem obyvatel jednadvacátá. Je také výjimečná svým etnickým a náboženským složením - téměř devadesát procent obyvatel Irkutska jsou Rusové a druhou nejpočetnější etnickou skupinou jsou Burjati. Snad kromě dvou procent Tatarů žijících na území Irkutska jsou skoro všichni obyvatelé této federativní republiky příznivci Pravoslavné církve, která má na území Irkutské oblasti velký vliv. Proč se tedy Prochororov gubernátora právě této republiky nezastal. Odpověď bychom mohli nalézt v rozhovoru s tímto podnikatelem v časopise Time, kde Prochororov tvrdí: "Kdo v Rusku nehraje na muslimskou strunu, nemá v politice, ani v ekonomice šanci." A to zjevně gubernátor Irkutské oblasti nehrál.

A co ostatní kandidáti - komunista Zjuganov, nacionalistický "liberální demokrat" Žirinovskij a zástupce levicového uskupení na čele s podnikateli - miliardáři Spravedlivé Rusko Sergej Mironov? Jejich šance jsou mizivé a v případě Zjuganova je to navýsost dobře!

Ale vraťme se ještě k miliardáři Prochorovovi, který by snad asi jako jediný mohl donutit Vladimira Putina utkat se ve druhém kole prezidentských voleb v Ruské federaci. A přestože si jasný favorit Putin nepřipouští, že by nemohl dostat přes padesát procent hlasů hned v prvním kole, bude chování syna kulaka, pozdějšího komunistického mládežnického funkcionáře a nyní podnikatele Prochorova dobré sledovat. "Jak se bude Prochororov v prezidentských volbách chovat," zeptala se moskevská agentura Ria Novosti a několi politologů odpovědělo více méně stějně: "Pragmaticky, jako vždy." A mě nezbývá než souhlasit. V Rusku platí totiž především jeden zákon - zákon přežít!autor Ing. Václav Prokůpek, Ph.D.,blogeuarabia @  
0 Komentáře:
přidat komentář
<< domů
 
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články
Archiv
Odkazy
Vyhledávání google
Google
 
Web This Blog

© 2006 Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. | Blogger Templates by GeckoandFly.
No part of the content or the blog may be reproduced without permission.
Learn how to make money online.TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se