02.02.2012 23:36:20
Pohled do zákulisí italského tenisu
Italská tenisová federace byla oficiálně založena roku 1910 ve Florencii, ale ve skutečnosti se na území dnešní Itálie hrál tenis již mnohem dříve a první tenisový klub vznikl již roku 1895 v Římě. Slavné a hlavní italské město se mohlo dokonce pochlubit několika místními tenisovými kluby, které se ale nedokázaly během pěti let dohodnout na vzniku jednotné federace. Zdá se, jakoby tato událost charakterizovala i pozdější vývoj tenisu v této jihoevropské zemi. Když v roce 1964 otevřela nová Italská tenisová federace tréninkové středisko pro chlapce a roku 1980 pro děvčata nemohli se trenéři shodnout na tom, zda tyto tréninkové kempy budou sídlit v Miláně či Římě. A dodnes je na území Itálie několik tenisových škol. To ale nebrání tomu, aby se italský tenis nemohl pochlubit velkými úspěchy, v poslední době zejména v ženské kategorii, ve které pod vedením Corrado Barrazuttiho získaly italské ženy hned tři vítězství ve Fed Cupu, i díky vynikajícím Schiavoneové, Pennettové a Vinciové.
Minulost italského tenisu je spjata se jménem Adriana Panatty, který bude letos slavit dvaašedesát let, nicméně v roce 1976 vyhrál French Open. Panatta pravidelně reprezentoval Itálii v Davis Cupu, odehrál v této soutěži celkem 100 utkání, z toho 64 vítězných. V jeho době Itálie jednou zvítězila (1976) a třikrát se dostala do finále - 1977 (poražena Austrálií), 1979 (poražena USA) a 1980 (poražena Československem, tehdy hrál proti Lendlovi, Šmídovi, Složilovi a Kodešovi i již zmíněný Barrazutti). Panatta považuje za největší nešvar italského tenisu vzájemnou rozhádanost regionálních svazů i to, že několik předních hráčů jeho země se zapletlo do sázkařských a dopingových afér.
Dominují ženy
Jednatřicetiletá Francesca Schiavoneová vyhrála tři turnaje WTA ve dvouhře a sedm turnajů ve čtyřhře. Největšího úspěchu v kariéře dosáhla vítězstvím na grandslamu French Open 2010. Loni byla na grandslamové antuce v Paříži opět ve finále, ale podlehla Číňance Na Li.
Rodačka s Brindisi Flavia Pennettová slaví letos třicet let a od února minulého roku se může pyšnit tím, že je světovou jedničkou ve čtyřhře. Je vítězkou Turnaje mistryň 2010 a Australian Open 2011 ve čtyřhře, ale i dalších významných událostí WTA Tour ve dvouhře i čtyřhře, majitelkou Fed Cupu a finalistkou ženské čtyřhry na US Open. V roce 1999 na dvorcích v Paříži získala juniorské grandslamové vítězství ve čtyřhře v rámci French Open spolu s Robertou Vinciovou. Stala se vůbec první Italkou, která pronikla do první desítky klasifikace žebříčku WTA, a to na 10. místo (17. srpna 2009). Ve čtyřhře byla nejvýše postavená na 1. místě (28. února 2011). Hraje pravou rukou, bekhendem obouruč. Zajímavý je i její soukromý život, o kterém velmi otevřeně hovoří i v bulvárních listech. Chodila se španělským tenistou Carlosem Moyou, ale rozešla se s ním, když ho takzvaně načapala při nevěře.
Muži se potýkají s aférami
Čtyřiadvacetiletý Fabio Fognini sice ve své dosavadní kariéře nevyhrál na okruhu ATP World Tour žádný turnaj, ale na turnajích typu challenger zaznamenal tři finálová vítězství ve dvouhře. Jeho nejvyšším umístěním na žebříčku ATP ve dvouhře bylo 54. místo (listopad 2009) a ve čtyřhře 130. místo (leden 2009). Je to velmi slušně a stabilně hrající tenista, o kterém kdysi slovenský tenista Lacko potom, co Italové porazili právě Slováky v Davis Cupu prohlásil: „Je to nevyzpytatelný hráč, který dokáže kohokoliv porazit, ale také s kýmkoliv prohrát.“
Jednatřicetiletý rodák z Livorna Filippo Volandri ve své dosavadní kariéře vyhrál na okruhu ATP World Tour dva turnaje ve dvouhře. Na turnajích typu challenger zaznamenal sedm finálových vítězství ve dvouhře. Jeho nejvyšším umístěním na žebříčku ATP ve dvouhře bylo 25. místo (23. červenec 2007) a ve čtyřhře 120. místo (15. květen 2006).
V lednu 2009 dostal Filippo Volandri tříměsíční trest za prokázaný doping po březnovém turnaji v Indian Wells 2008. Jednalo se o zakázanou látku salbutamol. Tenista tak přišel o body v žebříčku ATP i finanční odměny za posledních 10 měsíců. O dva měsíce později však Volandri uspěl s odvoláním u sportovní arbitráže v Lausanne a body i peníze mu byly vráceny. Jediným potrestáním tak zůstalo odebrání bodů za turnaj v Indian Wells. „Trest jsem nesl velmi těžce a bezpochyby mě přibrzdil ve slibné kariéře,“ tvrdí nyní Volandri.
Potito Starace se narodil před třiceti lety ve Staraace. Ve své dosavadní kariéře zatím vyhrál tři turnaje na okruhu ATP World Tour ve čtyřhře. O tři roky starší rodák z Arezza Daniele Bracciali v kariéře na okruhu ATP World Tour vyhrál jeden turnaj ve dvouhře a tři ve čtyřhře. Za daviscupový tým Itálie debutoval v roce 2005. V roce 1996 vyhrál spolu s Jocelynem Robichaudem čtyřhru na juniorce Australian Open a ve Wimbledonu. Na žebříčku ATP byl nejvýše ve dvouhře klasifikován v květnu 2006 na 49. místě a ve čtyřhře pak v červnu 2011 na 40. místě. Do roku 2011 jej trénoval Umberto Rianna.
Starace a Braccialli byli ale také jednou z hlavních postav takzvané sázkařské aféry. V listopadu 2007 byl kvůli sázkařské aféře udělen devítiměsíční zákaz startu italskému tenistovi Alessiu di Maurovi, byli také ze stejného důvodu penalizováni i další dva Italové Bracciali a Potito Starace. Bracciali obdržel od ATP pokutu 14 300 liber a od 1. ledna 2008 tříměsíční zákaz startu. Nejednalo se ovšem o podezřelé sázky na jejich vlastní zápasy.
Italská tenisová federace kritizovala ATP za to, že distancovala pouze italské tenisty a Bracciali prohlásil, že se organizace zaměřila jen na méně známé hráče: „Stali jsme se obětními beránky … Nevěřím tomu, že my Italové byli jediní, kteří občas drobně sázeli“.


autor Ing. Václav Prokůpek, TENIS 2/2012 @  
0 Komentáře:
přidat komentář
<< domů
 
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články
Archiv
Odkazy
Vyhledávání google
Google
 
Web This Blog

© 2006 Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. | Blogger Templates by GeckoandFly.
No part of the content or the blog may be reproduced without permission.
Learn how to make money online.TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se