28.01.2012 14:22:00
Volby SLOVENSKO 2012: Pravice na rozcestí
Slovensko platí skutečně velkou daň za rozhodnutí Ivety Radičové, slovenské premiérky z SKDÚ-DS, že spojila rozhodnutí o výrazném finančním příspěvku Slovenska do takzvaného eurovalu s hlasováním o důvěře své tehdejší, mimochodem poměrně stabilní pravicové vlády složené z SKDÚ – Demokratické strany, KDH, MOST – HÍD, Svobody a Spravedlnosti (SaS) a Občanské konzervativní strany (OKS). Předseda SaS Richard Sulík před hlasováním premiérce Slovenské republiky řekl památnou větu: „Stojí nám asanace devalvovaných řeckých bank za to, abychom kvůli tomu shodili stabilní vládo. Opravdu ti to premiérko stojí za to.“ Nejsem příznivcem liberálů, tedy ani SaS, ale musím přiznat, že v tomto ohledu měl předseda jedné z koaličních stran pravdu.

SaS se tehdy jako jediná z koaliční sestavy postavila proti takzvanému eurovalu. Nebyl to z její strany žádný promyšlený tah, na svém stanovisku spíše prodělala, jelikož se do ní opřela všechna slovenská levicová média i levicové agentury, kterých je na Slovensku jako máku. Sulík celkem dobře ale odhadl situaci, že euroval je prakticky bezedná studna, do které se mohou sypat a znovu sypat peníze a státům, jako Řecko, Itálie a Španělsko to stejně nepomůže. Důvod je jednoduchý, zatímco Slovensko při vstupu do eurozóny restrukturalizovalo svoje banky, Řecko jen falšovalo audity. Je až s podivem, že si bruselští úředníci ničeho nevšimli. Svědčí to o jediném, stohy zfalšovaných papírů jsou pro byrokraty v Bruselu mnohem více, než realita, o které se jim může ze svých bruselských a štrasburských kanceláří jen nechat zdát. Je jim cizí i práce v terénu, stačilo přeci vyrazit do Řecka a ověřit si sociální politiku či fiskální a enviromentální údaje přímo v praxi. Místo toho jen slepě koukali do papírů a vpustili do eurozóny zadlužené a sociálně předimenzované Řecko. Výsledek? Eurozóna krachuje, Evropská unie prakticky existuje jen na papíře a Slovensko čekají v březnu volby, a tím i možná sociální nejistota a politická nestabilita. Dokonce možná politický pat a dlouhá vyjednávání o nových vládách, které stejně nakonec skončí novými volbami.

Podle posledních průzkumů agentury FOCUS by ve volbách získala strana Roberta Fica Směr – Sociální demokracie 42 procent hlasů a s tím i jednaosmdesát mandátů ve Slovenské národní radě. Strana Ivety Radičové a Mikuláše Dzurindy SDKÚ – DS přišla o výsostní postavení na pravici u našich nejbližších východních sousedů a podle zmíněného průzkumu má 8,3 procenta, tedy o jedno procento méně, než KDH a jen 0,9 procenta více, než SaS a stejně tak o 0,9 procenta více, než strana MOST – HÍD Bély Bugáry, na jejíž kandidátce již nekandiduje slovenský konzervativní subjekt OKS, tak jako v minulých parlamentních volbách. Do slovenského parlamentu by se ještě dostalo uskupení Obyčejní lidé – nezávislé osobnosti (na kandidátce i s televizním reportérem Eugenem Kordou) s 5,2 procenty. Možná ještě zajímavější je to, kdo by se podle zmíněného výzkumu agentury FOCUS mohl dostat – Slovenská národní strana má 4,8% a dle mého názoru pětiprocentní hranici zřejmě mobilizací svých členů a příznivců na středním Slovensku překročí, stejně tak jako Strana Maďarské koalice (SMK) se 3.4%, která naopak mobilizuje jih a východ Slovenska, kde žije početná maďarská a rusínská komunita. Naopak předběžný zisk strany „99procent – Občanský hlas“ se svými 4,6 procenty asi pětiprocentní klauzuli nepřekročí.
Co by tyto výsledky znamenaly, Ficův Směr by měl nejen 81 mandátů ve Slovenské národní radě (SNR), ale chybělo by mu jen 5 hlasů k většinové jednobarevné vládě a devět hlasů k ústavní většině. Přitom lepší výsledek pro představitele slovenské levice Roberta Fica není nereálný. Tím spíše, že podle jiného průzkumu uskutečněného exkluzivně pro deník SME má Směr-SD získat 85 mandátů v parlamentu a vzniknul by tak pat mezi levicí a potenciální pravicí. SDKÚ-DS je navíc totálně ochromena dobře známou kauzou „Gorila“ a KDH je neustále obviňována levicovými médii z rasismu, jelikož svojí kampaň nazvala „Bílé Slovensko“, přičemž slovo bílá a tzv. Bílý tým již existují od vzniku KDH v roce 1989. Ale slovenská levicová média jistě ještě najdou „nějakou špínu“, jak dehonestovat slovenskou pravici. Ostatně, ta si na problémy zadělala sama.
Zatímco v Evropě je Iveta Radičová chválena, jak spojila hlasování o eurovalu s hlasováním o důvěře vládě, na samotném Slovensku už jí lidé tolik nechválí. Stálo jí vyhození peněz do zkrachovalého projektu eurozóny opravdu za to? Podle mého názoru nikoliv, možná že jednala v zájmu svém a pochvaly ze strany bruselských politiků, ale rozhodně ne v zájmu Slovenska.

autor Ing. Václav Prokůpek, Ph.D., eportal.cz @  
0 Komentáře:
přidat komentář
<< domů
 
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články
Archiv
Odkazy
Vyhledávání google
Google
 
Web This Blog

© 2006 Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. | Blogger Templates by GeckoandFly.
No part of the content or the blog may be reproduced without permission.
Learn how to make money online.TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se