28.01.2012 14:15:43
Kdo pomůže křesťanům v Nigérii
Dějištěm nejnovějšího útoku bylo také město Tafawa Balewa ve státě Bauchi na hranici mezi muslimským severem a křesťanským jihem země. Zástupce místní křesťanské komunity Aiwa Eranni sdělil přítomným zahraničním žurnalistům, že místní napočítali přes dvanáct mrtvých a několik desítek zraněných. Útok na křesťany má podle něj na svědomí muslimský kmen.
Zpravodajské agentury, zejména pak agentura Reuters informovala o několika explozích, otřásly dvěma kostely ve městě Bauchi. V jednom z nich prý pak spadla střecha a je prý zcela zničen. Města Bauchi a Tafawa Balewa leží nedaleko sebe, z dostupných zpráv ale není zřejmé, zda je mezi útoky souvislost.

Ulice druhého největšího nigerijského města Kanu však ráno zůstaly prakticky prázdné. Na důležitých křižovatkách a kontrolních stanovištích v hlavních ulicích byli rozmístěni policisté a vojáci. Podle lékaře z místní veřejné nemocnice citovaného agenturou Reuters dvě nemocnice v Kanu po útocích registrovaly již 178 mrtvých těl. Počet obětí by podle něj nemusel být konečný.
Nejlidnatější africký stát je prakticky v polovině rozdělen na křesťanský jih a převážně muslimský sever, který se v poslední době potýká s rostoucím množstvím útoků ze strany bojovníků Boko Haram. Sekta chce v zemi se 160 miliony obyvatel zavést přísnou formu islámského práva šaría. Za poslední rok se jejím příslušníkům přisuzuje více než 1500 vražd, podle agenturních zdrojů.
Proč ale centrální Nigerijská vláda nezasáhne proti islámským radikálům na severu země? Bojí se islámských radikálů nebo je skrytě podporuje? Evropská unie sice kritizuje to, co se děje v Nigérii, ale nepřichází s konkrétními náměty řešení. Proč by se země nadala rozdělit neprostupnou hranicí mezi jihem a severem? A což takhle posílit armádní jednotky mezi městy rozdělující křesťanský jih a muslimský sever země. Nebo, že by snad sektářské násilí někomu vyhovovalo. Obchodníkům se zbraněmi zcela určitě, ale Evropská unie musí přijít s konkrétním návrhem a ne jen odsuzováním vyvražďování křesťanů v Nigérii. I přes velké oběti na křesťanské straně je ještě čas…

Václav Prokůpek, blogeurabia.parlamentnilisty.cz
autor Ing. Václav Prokůpek, Ph.D.,blogeuarabia @  
0 Komentáře:
přidat komentář
<< domů
 
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články
Archiv
Odkazy
Vyhledávání google
Google
 
Web This Blog

© 2006 Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. | Blogger Templates by GeckoandFly.
No part of the content or the blog may be reproduced without permission.
Learn how to make money online.TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se