26.01.2012 13:49:30
prokupek.bigbloger.lidovky.cz: Akademické svobody
O co vlastně jde bouřícím se studentům? O svobodu a kontrolní mechanizmy nad veřejnými vysokými školami nebo pouze o to, aby nemuseli platit školné?


Domnívám se, že řada vysokoškolských studentů volila strany současné pravicové vládní koalice a museli počítat s tím, že školné bude dříve či pozdji zavedeno. I já jsem pro! Pro co rozhodně nejsem je, aby o dalším směřování veřejných vysokých škol bylo rozhodováno jakýmisi radami připomínajícími sněmovny lordů.

Na veřejných vysokých školách by měly fungovat takové principy jako je demokracie a transparentnost. Ostatně, asi nejslavnější britský premiér kdysi řekl, že demokracie je njmenší zlo, ze všech možných. Souhlasím, nechť se neubírá právo akdemickým senátům rozhodovat o chodu univerzit. Je chybou některých studentů, že takové volby studentských a učiteských samospráv ignorují a nezajímají se o dění na své vysoké škole. Akademické senáty jsou složeny, jak ze studentské, tak i učitelské komory. Dobře si pamatuji, jak jsme v roce 1989 bojovali za to, aby právě tyto senáty vysoké školy - tehdy pouze veřejné, řídili právě volené akademické senáty. A ani dnes nevidím důvod, proč by tomu mělo být jinak.

A těm studentům, kterým jde jen o to, aby neplatili školné bych rád vzkázal, aby netvrdili, že právě placení školného zamezí sociálně slabým a nadaným mladým lidem studovat. To není pravda. Naopak, případné studentské půjčky jim paradoxně studovat umožní.

Milí studenti, jde-li vám o demokracii, transparentnost a neomezování pavomocí akademického senátu, jsem jednoznačně na vaší straně. jd-li vám jen o to neplatit školné na veřejných vysokých školách, pak si příště lépe rozmyslete, koho volíte a alespoň si přečtěte programy rozvoje školství stran a hnutí kandidujících do parlamentu. Aby se vám nestalo, že budete protestovt proti tomu, co jste ve volbách podpořili.

Závěrem? Jsem přesvědčen, že mladá vysokoškolská generace je slušná a jde jí hlavně o akademické svobody. V tom případě máte i moji podporu a jsem přesvědčen, že i podporu většiny lidí.
autor prokupek.bigbloger.lidovky.cz @  
0 Komentáře:
přidat komentář
<< domů
 
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články
Archiv
Odkazy
Vyhledávání google
Google
 
Web This Blog

© 2006 Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. | Blogger Templates by GeckoandFly.
No part of the content or the blog may be reproduced without permission.
Learn how to make money online.TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se