26.01.2012 13:17:24
Dražší benzin? Spící kníže v EU!
Každý žáček základní školy dobře ví, že Evropská unie trpí nedostatkem ropy a zemního plynu. To, co ví žáci páté třídy, zřejmě netuší diplomaté v Bruselu. Jak jinak si lze vysvětlit, že uvalí ropné embargo na zemi, kde je ropa lidově řečeno méně vzácná, než pitná voda. Místo toho, aby Evropská unie trestala Írán, trestá své občany, tedy přesněji řečeno obyčejné lidi ze států, kteří jsou členy EU. Už tak vysoké ceny benzinu a nafty v zemích EU, tedy i v České republice, porostou.
Ministři zahraničí EU tak potrestají nejen české, slovenské, polské...řidiče, ale i ekonomiky zemí EU. Neboť ceny pohoných hmot představují součást ceny všech výrobků - chlebem počínaje a bytovou jednotkou konče. I to ví žáci základních škol, ale ministři EU si zřejmě myslí, že tím jak budou trestat své občany, bude sílit odpor proti jadernému programu Íránu. Nechci zklamat ministerské úředníky v Bruselu a ministry zahraničí členských zemí EU, ale to si skutečně myslí, že obyvatelé zemí jsou tak vyspělí a budou raději platit více peněz za benzin a naftu, jen když vytrestají Írán? To je skutečně naivní úvaha.

Navíc i s tím trestem je to diskutabilní, pro Írán, přesněji řečeno pro jeho nerostné suroviny, představuje evropský trh zanedbatelnou součást a ropa z jeho rafinérií poteče do zemí arabského světa. Stejně tak se jen vysměje embargu centrální banky. Vláda v Teheránu je si jistá, že ze strany Ligy arabských států, rozhádané mezinárodní organizace, která už v Sýrii dokázala, že její členové netáhnou za jeden provaz, se dočká podpory. Paradoxně tak Evropská unie vytrestala embargem sama sebe.

A íránský jaderný program? No, ten přeci poběží stále. Vždyť není lepší záminky rozvíjet vlastní obranou, třeba i jadernou strategii, když na vás někdo uvaluje sankce. Možná, že by neškodilo, kdyby různá knížata spící v křeslech ministrů zahraničí Evropské unie více přemýšleli, tedy alespoň na úrovni žáků základní školy.
autor Václav Prokůpek, blogeurabia.parlament @  
0 Komentáře:
přidat komentář
<< domů
 
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články
Archiv
Odkazy
Vyhledávání google
Google
 
Web This Blog

© 2006 Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. | Blogger Templates by GeckoandFly.
No part of the content or the blog may be reproduced without permission.
Learn how to make money online.TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se