21.01.2012 14:12:42
Vojenská a diplomatická mise v Afghánistánu zkrachovala
Afghánistán, Talibán a jejich arabští spojenci zřejmě hrají "dvojí hru". A Karzáí se cítí být na koni. Smlouvu o strategickém partnerství z USA podmiňuje afghánský prezident tím, že mu Američané předají věznici v Bagrámu a zastaví noční operace. Právě v Bagrámu jsou ale zatčeni ti největší teroristé, fundamentalisté a islámští radikálové. A neprovádět ve válce proti teroristům noční operace? No, tak takový požadavek se mi zdá být skoro komický.
Ve válce proti gerilám neexistují pravidla. Jen stěží můžete bojovat proti protivníkovy, který nedodržuje úmluvy Haagské, ani Ženevské konvence. Jen stěží přes den rozeznáte, kdo je terorista a kdo občan. Teroristé totiž většinou na sobě nemají poznávací znamení a mnohdy teprve pod rouškou tmy útočí partyzánskými a přepadovými oddíly proti legitimní armádě.

Přesto se zdá, že se USA v Afghánistánu ocitly ve slepé uličce, prohrávají totiž i informační válku. Arabské televize vysílají zprávy o nelidském zacházení s vězni v Begrámu, pak se objeví video, jak vojáci USA močí na mrtvé Talibánce a hned je arabský svět na nohou. Zatímco prezident Karzáí si klade stále větší požadavky. Co je jeho cílem, už se ani netají tím, že by rád zprostředkoval rozhovory mezi USA a Talibánem, který si dokonce otevřel pobočku v Kataru. A divíte se? Vždyť teroristická UCK si v Kosovo dokonce otevřela pobočku přímo ve vládních budovách a ještě k tomu za podpory USA.

Zdá se, že stovky obětí - mrtvých vojáků z NATO byly naprosto zbytečné! Talibán pomalu, ale jistě slaví velké informační vítězství v arabském světě, tedy alespoň ve vnímání této civilizace. A z Karzáího se pomalu stává pro NATO a USA velmi problematický prezident. Mimochodem, jakoby byla americká administrativa nepoučitelná. Když chtěla vyhnat z Afghánistánu pohunky komunistického Ruska, začala vyzbrojovat nové hnutí - Talibán, nyní vsadila na Karzáího, jehož bratr byl zavražděn zřejmě proto, že hrál dvojí hru, byl spojencem USA, ale i Talibánu, nyní je ve stejné pozici i Karzáí.

Kam tedy kráčí Afghánistán? Jednoznačně ne k demokracii, možná k nějakému umírněnému režimu, který ale bude poskytovat půdu teroristickým základnám Talibánu a upevní si pozici "továrny na výrobu drog". Těch drog, které se budou zcela jistě dostávat různými kanály do Evropy a to vše stát další tisíce životů. Bohužel...
autor Václav Prokůpek, blogeurabia.parlament @  
0 Komentáře:
přidat komentář
<< domů
 
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články
Archiv
Odkazy
Vyhledávání google
Google
 
Web This Blog

© 2006 Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. | Blogger Templates by GeckoandFly.
No part of the content or the blog may be reproduced without permission.
Learn how to make money online.TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se